Image default
Alsancak Konak

Basmane : İzmir’in Tarihi Kalbi

Basmane : İzmir’in Tarihi Kalbi Semt; Agora Antik Kenti, Tarihi Kemeraltı Çarşısı, eski Rum evleri, sinegoglar, kortejolar, kiliseler ve camiler olmak üzere zamana direnen yapılar bulundurmaktadır. İzmir’in kendine has halini çok güzel anlatan bir yerdir. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden günümüze birçok eser bulundurur ve Antik Dönem’den kalma surlar vardır. Bu eserlerin birçoğu özgünlüğünü halen daha korumaktadır fakat zamana yenik düşenleri de mevcuttur. Buna dikkat çekmek adına her sene Basmane Günleri etkinlikleri düzenlenmektedir. İzmir Basmane büyük bir tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır.

Basmane
Basmane

Basmane Ulaşım ve Nerede Nasıl Gidilir ?

Basmane, İzmir’in Konak ilçesine bağlı bir semttir. Buraya ulaşmak çok basittir. İzmir’in çeşitli noktalarından toplu taşıma araçları ile rahatça buraya ulaşabilirsiniz. Merkezi bir alandadır ve Asansör, Kemeraltı gibi turistik mekanlara yakınlığı ile bilinir. Yolunuz düşmediyse bile kesinlikle özel olarak gelinmesi gereken bir yer.

Konak
Konak

Konak Gezilecek Yerler

Konak İzmir’de gezebileceğiniz en çok yer burası olabilir. Her sokağı ayrı güzellikte olsa da Konak gezilecek yerler hakkında birkaç fikir alışverişinde bulunabiliriz. Basmane : İzmir’in Tarihi Kalbi

konak saat kulesi
konak saat kulesi
  • İzmir Saat Kulesi

Saat Kulesi İzmir’in bir simgesi haline gelmiş olan İzmir saat kulesi orada yaşayanların en bilindik buluşma noktalarından biri. Turistler arasında da oldukça ilgi çeken bu görkemli ve fotojenik yapının yanında yeterli vakit harcadığınıza emin olmadan buradan dönmeyin. Basmane : İzmir’in Tarihi Kalbi

Konak Yalı Camii
Konak Yalı Camii
  • Konak Yalı Cami

Turist sayısının fazlalığı ve caminin küçük olması sebebiyle çoğunlukla es geçilen bir yapı olan Konak yalı cami saat kulesinin hemen yanındadır. Osmanlı mimari tarzının en iyi örneklerinden biri olan Konak yalı camii firuze çinileriyle süslenmiştir. Namaz saatlerine denk gelmezseniz içeriyi rahatça ziyaret edebilirsiniz.

READ  Alsancak Gece Hayatı ve Disko Barları
Konak Kemeraltı
Konak Kemeraltı
  • Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı Kalabalık sevmeyenler için çok uygun olmasa da bu çarşıdan bahsetmeden olmaz. Dilediğiniz birçok şeyi bulabileceğiniz yerlerden biri kesinlikle Kemeraltı çarşısıdır. Tarihi bir çarşı olarak bilinse de modern dünyaya ayak uyduran mağazaları ve restoranlarıyla o tarihi dokuyu çok hissedemeyebilirsiniz. Fakat İzmir kültürünü öğrenmek adına kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

Tarihi Asansör
Tarihi Asansör
  • Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör İzmir’in en iyi manzarasını görmek isteyenlerin koşarak gitmesi gereken yer şüphesiz tarihi asansör, Kemeraltı çarşısına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Üstelik manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar da var. Buranın hemen yanındaki Asansör Çıkmaz Sokağını keşfetmeden de dönmeyin. Tarihi evler arasında kısa bir yürüyüş yapmak her zaman güzeldir.

gazi kadınlar sokağı
gazi kadınlar sokağı
  • Gazi Kadınlar Sokağı

İzmir’in gece hayatını görmeden dönmem diyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri de Gazi Kadınlar Sokağı. Değişik mekan isimler, ilginç ambiyansı ile görülmeye değer bir yer. Gündüzleri sadece bir yol gibi görünürken akşama doğru sokak canlanıyor. O çokça kullanılan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin en çok tercih edilen sokaklarından biri.

Konak Agora Antik Kenti
Konak Agora Antik Kenti
  • Agora Antik Kenti

Muhteşem Kadifekale manzarası ile enfes bir yer olan Agora Antik Kenti’nde bulunan Bazilika, mezar taşları, heykeller, kanallar, yazıtlar görülmeye değer. Bu antik kent Dünya’nın en büyük agoralarından biri olarak biliniyor. Ülkemizdeki antik kentleri keşfetmek isteyenlerin gitmesi gereken yerlerden biri burası. İzmir’e gelip Konak semtinde gezerken burayı atlamamanız gerektiğini unutmayın.

Alsancak Kordon
Alsancak Kordon
  • Kordon

Alsancak Tabi ki Kordon boyunu es geçemezsiniz. Deniz kenarında muhteşem manzara seyredebileceğiniz İzmirlilerin hafta sonu için en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinen bu yerde çeşitli mekanlarda oturabilir ya da sadece çimlere oturup günün yorgunluğunu atarak denizi seyredebilirsiniz. İzmir Konak’a kadar gelmişken de Kordon Yürüyüş yoluna oldukça yakın olan Atatürk Müzesi’ni, Mustafa Kemal’in hayat hikayesini en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden birini görmeden gitmemelisiniz. 

READ  Tepecik Gezilecek Yerler - İzmir'in Hızlı Semti

Alsancak’a gelince eğer gece hayatına geçerseniz kendinizi çıkartamassınız Alsancak sokaklarının güzelliğinden..

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

2 Yorumlar

Eqzgi 14 Ekim 2020 at 17:11

Kendi haline terk edilmiş bir semt diyebilirim sizlere görüntüsüyle her geçişinde basmaneden içim cız cız ediyor.. İzmir’in bu kadar Tarihi bir mekanı daha çok fazla ilgiyi hak ediyor..

Cevapla
Murat Sevinç 14 Ekim 2020 at 17:13

Hayatınız boyunca hiç bir yerde birarada göremeyeceğiniz kadar çeşit insanı bir araya toplanmış ilginç yer.

Cevapla

Yorum Yaz