Image default
Konak

Göztepe Güzelyalı Sahili

Göztepe Güzelyalı Sahili

İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Göztepe Güzelyalı Sahili Ege’nin incisi olarak bilinir. Hem tarihi dokusuyla hem de turistik bölgeleri ile İzmir, yerli ve yabancı turistlerin ilgi duyduğu bir şehirdir. Güzel Yalı Sahil yolu ise İzmir’in mihenk taşlarından birisidir. İzmir halkının oldukça ilgi duyduğu sahil, İzmir’in en uzun sahil yolu olarak bilinir.

Bisiklet kullanmayı sevenler ve yürüyüş, koşu gibi spor yapmak isteyen insanlar içinde oldukça uygun bir yerdir. Sabah erken saatlerde ve akşama doğru kalabalık oluyor. Bunun sebepleri ise; insanların burada sohbet etmeyi ve yürümeyi çok seviyor olmasıdır. Sahil bu anlamda bir nevi huzur dolu bir yola sahiptir. Masmavi denizin yanında yürümek ve havasını solumak isteyen insanların uğrak yeri oluyor.

Güzelyalı Sahili İzmir
Güzelyalı Sahili İzmir

İzmir için Alsancak Kordon gibi meşhur olan Güzel Yalı sahil yolu tam olarak Kordona benzetilemez. Bunun sebebi ise Kordon kadar geniş çimenlikler bulundurmamasıdır. Buranın Kordona benzeyen en büyük özelliklerinden birisi ise yolun karşı tarafında yine vakit geçirebileceğiniz kafeler ve restoranlar bulundurmasıdır. İnsanların vakit buldukça sahil karşısında kaliteli kafe ve restoranlar yemek yemeye ya da sadece Türk kahvesi içmeye gelmesi oldukça popülerdir. Güzel Yalı Sahil yolu bu anlamda da birleştirici özelliği bulundurur.

Göztepe Güzel Yalı 

Yaklaşık 5-6 Kilometre uzunluğa sahip olan sahil yolu bu anlamda da yürüyüş için oldukça yeterli bir uzunluğa sahiptir. Buraya gelen insanlar ise genellikle şehrin bunaltıcı havasından kaçmak için gelmektedir. İzmir’in Konak mevkisin de bulunmaktadır. İzmir halkı için ulaşımın oldukça basit olduğu bir yerdedir. Hafta sonu ailecek yürüyüşler ve eğlenceli aktiviteler yapılabilir. İzmir Güzelyalı sahilin bir diğer özelliği ise İzmir Körfeze harika bir manzarası olmasıdır. İnsanların burada denize sıfır bir şekilde oturup İzmir Körfezi izlediklerini ve dinlendiklerini görmek mümkündür.

READ  Gürceşme Görülecek Yerler
Göztepe güzelyalı sahili
Göztepe güzelyalı sahili

Bunun haricinde sahili elverişli kullanmak açısından belediye buralarda etkinlikler de düzenlemektedir. Bunlardan belki de en bilindik olanı her sene Haziran’ın 14ünde düzenlenen Göztepe’nin kurtuluş kutlamalarıdır. Hem Göztepe de yaşayan insanlar için hem de İzmir halkı için önemli bir yere sahip olan festival her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Güzel Yalı sahilinin böyle etkinliklere ev sahipliği yapması da burasının bu tür etkinlikler için ne kadar uygun olduğunun kanıtlar niteliktedir.

Güzelyalı sahili
Güzelyalı sahili

İzmir için önemli bir yer tutan Güzel Yalı Sahili buraya gelen insanların her daim güler yüzle karşılandığı bir yerdir. Güzelyalı sahili neşeli bir sahil yolu olarak bilinir. Bunun sebebi ise buraya gelen burada yürüyüş yapan insanların oldukça sıcakkanlı ve yardımsever olmasıdır. Karşı tarafında ki kafeler ve restoranlarıyla İzmir Körfezine olan harika manzarasıyla ve uzun uzadıya giden sahil yoluyla Güzelyalı sahili İzmir’e gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Sadece görmek değil buraya gitmek insanları hem bir nebze olsun dinlendiriyor hem de huzur veriyor.

İzmir Güzel Yalı Sahili
İzmir Güzel Yalı Sahili

 

Yakın Çevredeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

1 Yorum

Simge ASLan 9 Ekim 2020 at 21:27

İzmirin en yaşabilir yerlerinden birisidir burası

Cevapla

Yorum Yaz