Image default
Konak

Konak Kemeraltı Çarşısı

Konak Kemeraltı Çarşısı

İzmir ilinde gezip, görebileceğiniz birçok yerle beraber tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Konak Kemeraltı Çarşısı, İzmir’de yer alan en eski ve tarihi mekanlar arasında en güzeli ve dikkat çekici olanlarındandır.  Kemeraltı çarşısı, İzmir’de görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olmakla beraber burada bulunan en büyük çarşıdır. İzmir ilinde gezip, görmeniz gereken yerlerden biri olan Kemeraltı çarşısını çok seveceksiniz.

Dünyanın en eski çarşılarından biri olan Kemeraltı çarşısı 2 bin 400 yıllık bir mekandır ve burası Helenistik döneminden beri kentin alışveriş merkezidir. İstanbul Kapalıçarşı’dan daha eski olan bu çarşıda doğunun ipek yolundan getirilen mallar buraya indirilir. İzmir ilinin eski ve muazzam yerlerinden olan ticaret amaçlı kullanılan bu çarşı, her çeşit eşyayı bulabileceğiniz harika bir yerdir.

Konak Kemeraltı Çarşısı
Konak Kemeraltı Çarşısı

Eski dönemlerde ticaret amaçlı kullanılan Kemeraltı çarşısı, günümüzde haylen alışveriş ve ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Turistik ve oldukça eski olan bu çarşıda aradığınız her şeyi kolayca bulabilir, eğlenceli alışveriş yerlerini de gezebilirsiniz. Yaklaşık 2000 tarihi tescilli binanın bulunduğu bu eski çarşıda gezerken fotoğraflar çekilmeyi unutmayın.

Kemeraltı Çarşısı Görülecek Yerler

İzmir ilinin eski Pazar yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken harika bir yerdir. Esi olmasıyla birlikte oldukça büyük olan bu çarşıda Agora’ya uzanan bölgede eğlenceli alışveriş keyfine başlayabilirsiniz. Tarihi bir mekan olan bu çarşıda aradığınız herşeyi kolayca bulabilir, el yapımı eşyalar satın alarak seyahatinize anı katabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı Girişi
Kemeraltı Çarşısı Girişi

Yaklaşık 200 yıl önce batılı geziciler tarafından Akdeniz bölgesinin mücevheri olarak tanımlanan Kemeraltı çarşısı, İzmir’de gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen mekanlardandır. Tarihi ve eski mekanların bulunduğu yerde olan bu çarşıda farklı ve antika gibi eşyaları inceleyebilir, satın alabilirsiniz.

READ  Eşrefpaşa - Konak

Şehrin, cami, mimari, kültürel ve daha birçok eski mekanlarını oluşturan Kemeraltı, antik dönemlerden beri İzmir’de ki ticaret limanı olarak kullanılmaktadır. İzmir ilinin en eski mekanlarından biri olan Kemeraltı çarşısı bölgesinin çevresinde gezilecek ve görülecek yerlerde bulunuyor. Kadifekale bu yerlerden biridir.

Konak Kemeraltı Çarşısı İçi
Konak Kemeraltı Çarşısı İçi

Kemeraltı Çarşısı Tarihi

İzmir ilinin ihtişamlı ve eski yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı, burada görülmeye değer bir yerdir. İzmir Kemeraltı çarşısı, çevresinde hanlar, camiler, kliseler, havralar ve şadırvanlar bulunmaktadır. İzmir’in en büyük ve lüks çarşılarından biri olan Kemeraltı çarsısı, ismi ise caddede boydan boya bulunan arasta kemerlerinden geliyor. İzmir’de gezilecek tarihi yerlerden en ilgi çekici olan bu çarşıda gezmek size çok farklı gelecektir.

Yerli, yabancı turistlerin doluştuğu kalabalık mekânlardan biri olan Kemeraltı, içiçe sokakları, el sanatları eserleri, giyim mağazaları, tarihi hanlar, hamamlar, eski elbiselerin bulunduğu bu çarşıda gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Kemeraltı Çarşısı İçi
Kemeraltı Çarşısı İçi

Kemeraltı çarşısı İzmir, bölgede en eski yerlerden biri olduğu için her gün kalabalıktır ve içerisinde gezeceğiniz, göreceğiniz birçok farklı yer vardır. İçerisinde farklı eşyaların satıldığı dükkanların bulunduğu  Kemeraltı çarşısında gezmekten ve alışveriş yapmaktan büyük keyif alacaksınız.

İzmir’in eski çarşılarından olan Kemeralti çarşısında gezeceğiniz ve göreceğiniz mekanlardan biri de Yeni Şükran’dır. Çarşıda bulunan diğer mekanda bölgedeki ziyaretçilerin merakla geldiği Milli kütüphanedir. Şehirde mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri olan Kemeraltı çarşısında sanatseverlerin buluştuğu Devlet ve Opera Balesi binası da bulunuyor.

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

İzmir Kemeraltı çarşısının  güzel mekanlarından biri olan Kızlarağası hanını gezip, dükkanları dolaşın. Bu çarşının içerisinde gezerken dinlenebileceğiniz çay bahçeleri ve kafeteryalarda bulunmaktadır. Hergün binlerce insanın ziyaret ettiği bu çarsıda farklı yüzyıllarda yapılmış camilerde yer almaktadır. Kestanepazarı camisi, Şadırvanaltı çarşısı ve Başdurak camisi burada görmeniz gereken yerlerden biridir.

READ  Kızlarağası Hanı
Konak Kemeraltı Çarşısı Cafeler
Konak Kemeraltı Çarşısı Cafeler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Tarihi Asansör – Zengin Tarihi Yapıt

Gezicini

2 Yorumlar

? Gülfid?N Akatay Karademir 10 Eylül 2019 at 12:24

İzmir’e aracınla gezmeyi düşünüyorsan vede bu kemeraltına ilk defa geliyosan dikkat arkadaşlar ? aracınızı tarihi asansör otoparkına bırak kemeraltına doğru yürü vede ordan kızlarağası hanına geç mutlaka burada güzel bir Türk ☕️ kahvesi söyle gününüzü boş geçirmeyin izmire gelince 🙂

Cevapla
Jiyan ÇİFTÇİ 6 Ekim 2020 at 14:47

İzmirin gezilebilecek en güzel yerlerinden biriside Kemeraltıdır ben üniversiteyi ora okudum çok güzel bir yerdi

Cevapla

Yorum Yaz