Image default
İzmir Konak Tarihi Yerler

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Kadifekale İzmir’in tacı olarak bilinen meşhur noktalarından birisidir. Bu kalenin tarihi oldukça eskilere dayanır. Milattan Önce 4. Yüzyılda kurulan kentte bulunan Kadife Kale o zamandan günümüze gelmeyi başarabilmiş nadir eserlerdendir. Kadife Dağının eteklerine kurulan kalede rivayete göre Amazon Kadınları yaşıyormuş.

kadifekale
kadifekale

İzmir ise Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Sadece Kadife Kale ile de değil içerisinde bulundurduğu birçok eser ve eşsiz güzellik sebebiyle İzmir her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. İzmir aynı zaman da Efes Antik Kenti gibi büyük bir tarihi yapıta ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin Ege bölgesinde yer almaktadır. Ege insanının bütün samimiyetini içerisinde bulunduran İzmir bu sebep ile bakıldığında oldukça güzel bir şehirdir.

kadifekale
kadifekale

KadifeKale ile ilgili bir diğer bilgi ise eski isminin Pagos olmasıdır. İsminin Kadife Kale olarak değişmesi ise 17. Yüzyıla dayanıyor. 17.Yüzyılda Evliya Çelebi’nin burası hakkında anlattığı hikayede İzmir’in de içinde bulunduğu bölgenin kraliçesinin isminin Kaydafe olması, ve zamanla evrimleşerek Kadifeye dönüştüğü düşünülüyor ve kabul ediliyor.

kadifekale
kadifekale

Kadife kale çevresinde hükümlerini sürdürmüş olan Romalılar Osmanlılar Bizanslar ve Helenlerden kalıntılar bulmak mümkündür. Kadife Kalenin konumu ise şehrin güneyinde bulunur. 186 Metre yükseklikte olan bir tepe üzerinde kuruludur. Kale, Bizans generallerinden ‘’Lymachos’’ tarafından yaptırılmıştır. Aynı şekilde Bizans dönemine iat sarnıçlarda bulunan kale bu anlamda bir tarih bütünlüğü bulundurmaktadır.

kadifekale bayrak
kadifekale bayrak

İzmir’in güzelliklerinden birisi olan Kadife Kale turizm anlamında da şehrin önemli kaynaklarından birisidir. İzmir de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Kadife Kale tarihi ve atmosferi ile buraya giden insanları büyülüyor. Turistik açıdan önemli bir yere sahip olan Kalenin sağlam kalan kısımları ise batıdaki 5 kule ve güney duvarlarıdır. Bunların haricinde olan kısımlar ise yıkık haldedir.

READ  Antalya’nın Tarihi Gezilmesi Gereken Yerleri
kadifekale
kadifekale

Kadife Kale Tarihi Yerleri

İzmir Kadife Kale geçmişinde bulunan bir diğer hükümdarlık ise Pers Hükümdarlığıdır. İzmir ve Anadolu’da 200 yıl boyunca hüküm sürmüşlerdir. Kadife Kalenin ise Pers Hükümdarlığına ait olduğu düşünülüyor.

 

kadifekale tarihi yerleri
kadifekale tarihi yerleri

Bir diğer açıdan İzmir ise hem plajları koyları ve parkları ile buraya gelen insanların yaşamak istediği bir yerdir. Aynı şekilde Türkiye’de yaşam standartları yüksek şehirlerarasında yer almaktadır.  Aynı zamanda İzmir’in turistik bir bölge olması bu anlamda yıl boyunca sürekli yerli ve yabancı turistlerin şehre gelmesi normal oluyor. Kadife Kale gibi birçok tarihi eserin yanı sıra modern bir şehir olmayı da başarabilen nadir şehirlerden birisidir.

kadifekale
kadifekale

İzmir’in sembollerinden birisi olan Kadife Kale ise buraya gelen insanların görmesi gerektiği bir yerdir.  Aynı zamanda buraya sadece gezmek için gitmek yerine sadece fotoğraf çekmek için giden insanların sayısı oldukça fazladır. İzmir’in mükemmel bir manzarasını görür ve bu anlamda özel bir yeri vardır.

kadifekale manzarası
kadifekale manzarası

Kadife Kaleye gelen insanlar için güzel olan bir diğer avantaj ise etrafında gezilecek turistik alanlar olmasıdır. Sadece Kadife Kaleye gelinse bile etrafında ki Kemer Altı Çarşısı Çukur Hamamı ve Buca Protestan Baptist Kilisesi ziyaret edilebiliyor. Bu sayede Kadife Kale etrafında ki turistik bölgeleri de hareketlendiriyor.

kadifekale
kadifekale

Çarpıcı tarihiyle yapısı ve bu zamana kadar gelen sağlam kısımları ile Kadife Kale İzmir için önemli bir yere sahiptir. Belediye için de aynı öneme sahip olan kale her daim denetleniyor ve temiz tutulmasına özen gösteriliyor. İzmir’e gelen her insanın görmek istediği yaşattığı atmosfer ile Kadife Kale görülmesi gereken bir yerdir. Burada yaşayan birçok devlet Hükümdarlıklardan alıntılar bulunabiliyor. Farklı farklı kısımların yine farklı devlet hükümdarlıklardan yapıldığı kalede tarihin her dönemine rastlamak mümkündür.

READ  Kemalpaşa Gezilecek Yerler

Kadifekale Resimleri

kalekadifekale324234234234kadifekale3243234kadifekale32324kadifekale23324kadifekale22222kadifekale4334kadifekale44kadifekale34kadifekale21kadifekale2
Kadifekale Tarihi Yerlerine Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

1 Yorum

Ahmet Alak 8 Eylül 2019 at 14:30

Buradaki Türk Bayrağının Binlerce Kilometre kadar geriden Göründüğü, Kadifekale Manzaranın Efsane Olduğu, Burada Yaşayan insanların Cana Yakınlıklarıyla İnsanların İçini Isıttığı kadar Çok Güzel Bir Semt

Cevapla

Yorum Yaz