Image default
Konak

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı İzmir’in en büyük hanlarından birisidir. Osmanlı zamanından beri ayakta olan han bu anlamda oldukça eski bir tarihi vardır. Sadece bu özelliği ile değil mimari açıdan da diğer Osmanlı Hanlarından farklı olması onu bu konuda özgün kılıyor. Bu özelliğinin yanı sıra aynı zamanda hanın anıt özelliği de bulunmaktadır. Bu han 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmıştır. O zamandan günümüze dek de gelmeyi başarabilmiştir.

İnşa edildiği yer ise İzmir’in en büyük camisi olan Hisar Cami’sinin batısının birkaç metre yanına inşa edilmiştir. 1745 yılında yaşanılan heyelan sebebiyle hanın cephesinde önemli hasarlar oluşmuştur. Buna ek olarak önemli derecede yıkıntı ve çökmelerde rastlanmıştır. Bunun ardından hızlı bir şekilde onarım sürecine giren Han ise hızlıca onarılmıştır. Bunu takiben 1778 tarihinde yer altındaki plakaların hareketi sonucunda meydana gelen sarsıntılar da hanın büyük ölçüde zarar görmesini sağlamıştır.1779 yılında bütün zararların ardından gözden geçirilmiştir. Bunun ardından ise esaslı bir tedavi ve onarıma girmiştir.

Kızlarağası Hanı
Kızlarağası Hanı

İzmir halkı arasından ismi Halim Ağa Çarşısı olarak da adlandırılıyor. İzmirliler ve Türkiye’nin her yerinden insanlar için turistik bir değer taşımaktadır. Bunun sebepleri ise hem hanın içerisinde çeşitli dükkanların olması hem de kafe ve restoranların bulunması. Bu çeşitli dükkanlar ise genellikle takıcı elbise mağazaları ve kafeler bulunmaktadır. Özellikle gümüş takılar satan birçok dükkan bulmak bu handa mümkündür. İzmir için önemli bir yere sahip olan han her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Hanın içindeki bir diğer güzellik ise buradaki kafeler ve mağazaların tarihi dokuya uygun düzenlenmiş olmasıdır. Her mağaza ve takıcı tabelalarından iç düzenine tarih ile teknolojiyi uyumlu bir havada yakalamış durumda. Buradaki önemli ayrıntılardan bir diğeri ise hem Türk kahvesinin hem de Türk Mutfağını deneyecek birçok yer bulunur. Bu sebeple de Türk kahvesini sevenler için önemli bir yere sahiptir. Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan Han bu zamana kadar birçok badire atlatmış ve buna rağmen ayakta kalmayı başarmış nadir yerlerden birisidir.

READ  Konak Kemeraltı Çarşısı
Kızlarağası Hanı Çarşısı
Kızlarağası Hanı Çarşısı

Tarihi Kızlarağası Hanı Görülmeye Değer !

Kızlarağası Hanının en önemli özelliklerinden birisi ise doğu ve batı pazarlarının birlikte olduğu önemli hanlardan birisidir. Bu anlamda da tarih de yeri çok önemlidir. 5Km karelik bir alanda 15.000 iş yerinin bulunduğu han bu anlamda oldukça büyüktür. Kızlarağası hanı anlamında geçmişten bu yana önemli iş yerlerine ev sahipliği yapmıştır.

Bu hanın zamanında İzmir’in en önemli merkezlerden birine yapılmış olması yani Liman Ağzına yapılmış olması buranın ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Hanın en parlak dönemi ise 1778 yılında ticari kapasitesini tamamıyla doldurmuş olması ile bu sürede başlamıştır. Bu sürenin ardından 19.Yüzyılın son çeyreğine kadar en parlak dönemini yaşamıştır.

Kızlarağası Hanı İzmir
Kızlarağası Hanı İzmir

İzmir için oldukça önemli bir yere sahip olmasının bir diğer sebebi ise turistik anlamda yabancı turistlerin oldukça ilgi çekisi bulması oluyor. Tarihi dokuyu ve atmosferi yaşamak isteyene insanlar için burası tam anlamıyla bir cennet oluyor. Bunun haricinde hem İzmir de yaşayan insanlar için hem de Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen yerli turistler için, hayatın yoğunluğundan iş hayatından veya yoğun şehir baskısından kurtulmak isteyen insanlar için burası tarihiyle insanlara huzur veriyor.

İzmir Kızlarağası Hanı tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda İzmir halkı ve belediyesi için çok önemlidir. Hem gelir hem turizm kaynağı olmayı başarabilmiş bir yerdir. Durum böyle olunca da Hanın ziyaretçisi fazla oluyor. Kızlarağası hanı İzmir’e gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Konak Kızlarağası Hanı
Konak Kızlarağası Hanı

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

READ  İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Tarihi Asansör – Zengin Tarihi Yapıt

Gezicini

1 Yorum

Sin Den 10 Eylül 2019 at 12:27

Izmirin en eski tarihi mekanlardan birisi olan kızlar ağası tarihini buraya gelenlere yaşatan tarihi bir mekandır. Kemeraltına gelipte buraya uğramamak olmaz. Yağmurlu günde geldik balkon katında avluya bakan cephede oturup sizde çayınızı yudumlarken yağmurun sesini dinleyin rahatlayın mutlaka.

Cevapla

Yorum Yaz