Image default
Balçova

İzmir Teleferik

İzmir Teleferik

İzmir’in en meşhur ziyaret noktalarından bir tane yeri de İzmir Teleferik. İzmir Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunan büyük şehirlerden birisidir. İzmir sadece büyükşehir olmasıyla değil, birbirinden güzel üniversiteleri bütün Türkiye’nin bir kerede olsa Alsancak Kordonu ile ünlenmiş bir şehirdir. Bunun haricinde İzmir Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatında da önemli bir yer oynamaktadır. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu sırasında burada bulunan Atatürk o dönemler İzmir kurtuluşunun ardından İzmir halkına da kısa bir balkon konuşması yapmıştır.

teleferik balçova
teleferik balçova

İzmir sadece büyük şehir olmasıyla değil Ege insanının samimiyetini bulundurmasıyla da Türkiye de görülmesi gereken yerler arasındadır. Ege bölgesinde ki üniversitelerden kendisine ait 2 adet Üniversitesi bulunan İzmir birçok öğrencinin de konakladığı bir yerdir.

Bu sebeple İzmir hem gezmek hem de eğlenmek için çok uygun bir yerdir. Birbirinden güzel parkları koyları ve plajları ile İzmir, Antalya ve Muğla kadar olmasa da yıl içinde birçok turist ağırlamaktadır. Genellikle düzenlenen festivaller ile yerli turist çeken bir şehirdir. Yörenin getirdiği birçok yemek çeşidi İzmir’in büyük caddelerinde satılıyor ve ünleniyor. Bunların haricinde İzmir şehir yapısı sebebiyle yan ‘’U’’ harfine benzetilebilir. Ortasında deniz olan iki yakanın birbirine bakması ve bu yakaların yıllardır süren rekabeti ise en az İzmir kadar ünlüdür. Bu yakalar ise Karşıyaka ve Göztepe’dir. Yıllardır çeşitli spor dallarında rekabet eden takımlar bu anlamda aslında şehrin güzelliklerinden birisi olmuş durumunda.

izmir teleferik
izmir teleferik

İzmir gezilecek yerler bakımından da oldukça geniş tarihe sahiptir. Aynı zamanda antik dönemden kalma yapıtları görmek mümkündür. Sadece merkezde bile 30’a yakın tarihi eser vardır. İzmir bütün bunların toplamında her zaman duyarlı insanı ile bilinir. Burası için yapılan yorumlarda ‘’Avrupa Şehri’’ olarak adlandırıldığı duymak mümkündür. İzmir’e gittiğinizde gezilmesi gereken başlıca yerlerden birisi ise Teleferiktir.

 

READ  Balçova Gezilecek Yerler
izmir balçova teleferik
izmir balçova teleferik

Balçova Teleferik Manzarası

İzmir Teleferik hem uygun ücreti hem de sunduğu manzarası ile buraya giden insanları mest eder. Teleferiğin tarihi ise eskilere dayanır. 1974 Tarihinde kurulan teleferik halan hizmet vermektedir. Bu hizmet süresi 2008 de bir süreliğine kapatılmıştır. Bunun sebebi ise teleferiğin yıpranmış olması ve tehlike arz ettiğinin düşünülmesiydi. Belediye tarafından ilk başlarda 5 aylık bir süreç içinde onarılıp tekrar çalışmaya başlanacağı söylenen teleferik tam 7 sene sonra yani 2015 faaliyet göstermeye başlamıştır. Halatları güçlendirilmesi ve bir çok geliştirme ile 2015 de tekrar çalışmaya dönen teleferik hala çalışmaktadır. 2008 de belirtilen süre içerisinde yapıldıktan sonra AB standartlarına uymadığı için tekrar kapatılmış ve ardından AB standartlarına uygun olması için çalışılmıştır. Bu sebep ile tadilat uzamıştır.

izmir balçovadaki teleferik
izmir balçovadaki teleferik

İzmir Teleferik her gün her yıl binlerce yüzbinlerce misafir ağırlamaktadır. Bunun en büyük sebebi ise fiyatın uygun olması ve keyifli vakit geçirmesi oluyor. Öyle ki teleferiğin ücreti 2018 yılında sadece 9 TL’ydi. Durum böyle olunca öğrencisinden emeklisine herkesin büyük bir ilgisini çekiyor. Aynı zamanda teleferik konum olarak İzmir Balçova mevkisin de bulunuyor. Balçova ise İzmir’in gelişmiş ilçelerinden birisidir. Pazartesi günler haftalık bakımları sebebiyle hizmet vermeyen teleferik haftanın geri kalan günleri sabah 10.00 ila akşam 18.00’a kadar hizmet vermektedir. Saat 17.00 da gişeler kapanıyor ve bu saate kadar bilet almış insanların mağdur olmaması adına kalan 1 saate bilet almış son misafirler teleferiğe biniyor.

Bu tesislerde sadece teleferiğe binmek değil, mangal yapmak gibi aktiviteler yapabilir ve ailecek vakit geçirebilirsiniz. Teleferik İzmir için çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki burası İzmir’in büyük sosyalleşme alanlarından birisidir. Hafta sonları kalabalık olan tesise ilgi çok büyük. Bunun en büyük sebebi ise İzmir’e muhteşem bir manzaradan bakıyor olması.

READ  İnciraltı Sahili Gezilecek Yerler
balçova teleferik manzarası
balçova teleferik manzarası

 

Buraya Yakın Gezilebilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

İnciraltı Sahili Gezilecek Yerler

Gezicini

İnciraltı Kent Ormanı İzmir : Yeşilin ve Denizin Büyüleyici Manzarası

Gezicini

Güzelbahçe Gezilecek Yerler

Gezicini

Balçova Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Özlem Özmen 4 Eylül 2019 at 23:45

Kesinlikle Görülmeli Balçovadan güzel bir İzmir manzarası oluyor.Heyecanlı ve müthiş bir manzara eşliğindeki tırmanış sonrasında çay keyfi, yukarıda mis gibi bir hava var görülmesi gereken yerlerden birisidir mutlaka balçova teleferik mangal kokuları sizi karşılıyor burada sizde hazırlıklı gelirseniz mangal yapabilirsiniz.. . Kendinizi bir anda mangal ortamında piknikte buluyorsunuz

Cevapla

Yorum Yaz