Image default
Çeşme En Güzel Yerler İzmir

Alaçatı Gezilecek Yerler

İzmir Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı gezilmesi gereken yerler deyince ilk akla gelen bu şirin kasabanın mimarisi hiç bozulmamış olan evleriyle dolu dar sokaklarıdır.

alaçatı
alaçatı

Çeşme Alaçatı eğer büyük şehrin hızından ve gürültüsünden sıkıldıysanız ve dinlendirici bir tatil yapmak veya bir tatlı huzur almak istiyorsanız gelebileceğiniz bir yerdir.

Küçük ve sevimli Ege kasabalarını seviyorsanız ve daha önce hiç gitmediyseniz mutlaka Çeşme Alaçatı’yı görmelisiniz. Eski Rum mimarisini yansıtan özellikleriyle cumbalı taş evleri görünce etkilenmemeniz mümkün değildir. Kendinizi birdenbire eski zamanların huzurlu ortamında bulursunuz.

Küçük bahçelerindeki begonviller ve semtin neredeyse tamamında hissedilen lavanta kokusu sizi mesh eder. Alaçatı Kendinizi eski zamanların ya da mahalle kültürü olan kasabaların huzurlu havasının içerisinde bulursunuz. Alaçatı sokaklarını Arnavut kaldırımları süsler. Bu sokaklarda gezmek bile keyif vericidir. Dolayısıyla eğer yolunuz bu kasabaya düşerse ilk yapmanız gereken Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda cumbalı evlerin arasında gezmek olmalıdır. Ayrıca bu evlerin pek çoğu pansiyon, butik otel, kafe ve restoran olarak kullanılır.

Alaçatı
Alaçatı

Alaçatı kasabası genel olarak mavi renge bürünmüştür. İzmir Gezilecek Yerler Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler Mavi renkli tahta sandalyeler pek çok restoran ve kafede tercih edilir. Ayrıca yöreye özgü olan pek çok şey korunmuştur. Alaçatı genel olarak renkli bir karaktere sahip bir kasabadır. Semtin kendine has belirli özellikleri vardır. Mekanlarının dekorasyonunda da yöreye ait ürünler dikkat çeker. Mesela özel işlemeli el yapımı masa örtüleri çoğu yerde kullanılır. Keyifli bir yemek yemek ya da bir şeyler içmek için girebileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunur.

Alaçatı Pazarı
Alaçatı Pazarı

Alaçatı Pazarı

Alaçatı kasabasının karakteri kendine özgüdür. Bu kendine özgülük yiyeceklerde de hissedilir. Her Cumartesi kasaba meydanına yakın olan çok geniş bir alanda bir pazar kurulur. Bu pazar da Alaçatı sokakları ve Alaçatı gezilmesi gereken yerler arasındadır. Hem yiyecek hem de satılan tekstil ürünleri yöreye özgüdür. Mesela aklınıza bile gelmeyecek her çeşit sebze ve meyveden organik reçel çeşitleri satan ünlü reçelciler vardır. Öte yandan pazarda satılan pek çok ürün genel olarak çevredeki köylerden gelir. Alaçatı Pazarında yani satılan her şey organik, taze ve sağlıklıdır. Satılan tekstil ürünleri de yöreye özgüdür. Alaçatı halkı olabildiğince rahat ve salaş giyinmeyi sever. Alaçatı pazarında da bu tarz ürünler satın alabilirsiniz. İçinde kendinizi rahat hissedeceğiniz pek çok kıyafet de bulabilirsiniz. Kısacası bu pazar hemen her türlü ihtiyacınızı karşılamak için harika bir yerdir.

alaçatı
alaçatı

Alaçatı Plajları

Alaçatı Koyları ve Plajları Alaçatı denizinin en önemli özelliği rüzgar almasıdır. Özellikle bazı koylar ve plajlar aldıkları rüzgarın yönüne göre sörf yapmak isteyenler için harika bir seçimdir. Zaten her yıl Alaçatı’ya yurt içi ve yurt dışından pek çok sörfçü de gelir. Dolayısıyla sörf Alaçatı Denizinde yapmaktan keyif alacağınız etkinliklerinden başında gelir. Çark Plajı özellikle sörf için gelinen plajların en çok tercih edilenidir.

Alaçatı Plajları
Alaçatı Plajları

İzmir Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler Bu plaj rüzgarın yönü dolayısıyla neredeyse yılın bütün zamanı sörf için uygundur. Genellikle sörf için tercih edilmesinden dolayı sahil genel olarak sakindir. Çark Plajı’nda isterseniz beach club isterseniz de halk plajı seçeneği bulunur. Yazının Devamını Okumak için

Alaçatı Plajları ve Koyları İçin;

Ilıca Plajı
Ilıca Plajı

Ilıca Plajı

Ilıca Plajı  Ilıca Alaçatı’nın en çok tercih edilen plajlarından birisidir. Özellikle hafta sonu sahil oldukça kalabalık ve yoğun olabilir. Denizinin derin olmaması ve kumsaldaki pırıl pırıl parlayan ince kumu ile deniz tatili için en ideal yerlerden birisidir. Çeşme Gezilecek Yerler  Bununla birlikte denizin içerisinde bir kaplıca da yer alır. Deniz genellikle güne sakin başlar ama Alaçatı rüzgarı öğleden sonra buradaki denizi de etkiler. Ilıca’da da halk plajı bulunur, ayrıca şezlong satın alabileceğiniz yerler de vardır. Yazının Devamı 

Aya Yorgi Plaji
Aya Yorgi Plaji

Aya Yorgi Plajı

Ayayorgi Koyu Aya Yorgi’de deniz adeta bir havuz gibidir. Tertemiz ve oldukça sığ olan bu denizin sahilindeki ince kumlar üzerinde hafif bir rüzgar eşliğinde güneşlenmek mümkündür. Aya Yorgi için pek çok beach club, kafe ve restoran bulunur. Ayrıca bazı dönemlerde nüfusu çok fazla artabilir. Çünkü alaçatı’nın en sevilen ve tatil için en çok tercih edilen plajlarından birisidir. Bu yazının devamını okumak için 

Delikli Koy
Delikli Koy

Alaçatı’nın diğer plajları ise Delikli Koy, Pırlanta ve Altınkum plajlarıdır. İzmir Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler Delikli Koy sadece şahsi aracınızla ya da bisiklet gibi bir araçla gidilebilecek bir yerdir. Burası büyük bir kayanın zamanla sularla oyulması sonucu oluşmuştur. En önemli özelliliği bembeyaz kayaları ve kısmen daha az dalgalı denizin birleşimi olmasıdır. Çoğu tatil yerine göre daha tenha olması dinlendirici ve rahatlatıcı bir yer olmasını sağlamıştır. Ayrıca kampçılar tarafından da çok tercih edilir.

Alaçatı Marina Port
Alaçatı Marina Port

Altınkum Plajı

Pırlanta ve Altınkum plajları ise adlarını pırıl pırıl parlayan kumsallarından alır. Alaçatı altın gibi parlayan kumsalların ve masmavi Ege Denizi’nin birleştiği cennetten bir köşedir. Denizi hem yüzmek hem de sörf yapmak için idealdir. Soğuk deniz sevenler için Pırlanta Plajı, daha sıcak su sevenler için de Aya Yorgi koyu uygundur. Kısacası Alaçatı deniz tatili için pek çok seçeneğin bir arada bulunduğu bir yerdir.

çeşme Hacımemiş SokağıHacımemiş SokağıHacımemiş SokağıHacımemiş Sokağı

Hacımemiş Sokağı

Alaçatı’nın meydanına da çok yakın olan en güzel ve sakin yerlerinden birisi de Hacımemiş Sokağı’dır. Bu sokaktan gezerken ahşap evler ve dükkanların arasında huzur bulursunuz. Ayrıca diğer popüler tatil yerlerindeki gibi yüksek sesle müzik dinlemek zorunda kalmazsınız. Bu sokağın bir diğer özelliği Alaçatı’daki çoğu antika dükkanının burada bulunmasıdır.

Alaçatı izmir
Alaçatı izmir

Antika meraklıları için Alaçatı özel bir yerdir. Hacımemiş’te de yıllardır bu konuda çalışan ve antikalar hakkında ustalaşan dükkan sahiplerini bulabilirsiniz. Boş vaktinizde uzun uzun bütün dükkanları gezmek ve çeşitli antika eşyaları incelemek çok zevkli ve huzur verici bir aktivite olabilir. Ayrıca satın almak isteyeceğinizi bir antika da mutlaka bulursunuz. Hediye seçmek için buraya bir göz atabilirsiniz.

çeşme Hacımemiş Sokağı
çeşme Hacımemiş Sokağı

Çeşme Alaçatı Meydanı

Eski yerleşim yerlerinin en önemli özelliği bir meydana sahip olmalarıdır. Özellikle İlkçağ kent kültürü için bu meydanların yeri çok önemlidir. Bu sayede özellikle akşam saatlerinde kentin pek çok sakini bir araya gelebilir ve birlikte vakit geçirebilir. Büyük şehirlerde bulamayacağınız bu sosyalleşme ortamı pek çok tatil yöresinde bulunur. Alaçatı Meydanı da yaz akşamları 8’den sonra aralarında pek çok ünlünün de yer aldığı bir buluşma yeridir. Taş evlerin ortasında mavi, beyaz ve mor lavanta renginin bir arada bulunduğu bir huzur kaynağı olarak tarif edilebilecek bir meydandır. Bu meydan aynı zamanda 50 yıldır ayakta olmasıyla da tarihi bir meydandır.

Pazaryeri Camii
Pazaryeri Camii

Çeşme Pazaryeri Camii

Alaçatı’nın en önemli tarihi eserleri arasında Pazaryeri Camii bulunur. Bu cami aslında eski bir kilisedir. En önemli kısmı ise camiye dönüştürülürken kilisenin asıl yapısının fazla değiştirilmemiş olmasıdır. Öyle ki camide her biri çok incelikli bir sanat eseri olan ikonalar bulunur ve namaz kılarken üzeri örtülür. Ayrıca caminin bir bazilikaya benzeyen mimarisi onu özel bir tarihi eser haline getirmiştir. Bembeyaz ve huzur veren tarihi binalardan birisidir.

Alaçatı Port
Alaçatı Port

Çeşme Alaçatı Port

Alaçatı meydanına yürüme mesafesinde olan Alaçatı Port özellikle gece hayatını seven ve eğlenmek isteyenler için pek çok mekan barındırıyor. Konaklayacağınız her yere yakın olmasıyla da çok tercih ediliyor. Eğer akşamları lüks bir restoranda yemek yemeyi severseniz Alaçatı Port’da çok sayıda restoran yer alıyor. Gece kulüplerini seviyorsanız da burası tam size göredir. Alaçatı Gezilecek Yerler Eğer tatil yaparken gece kulübü ve barlara da uğramak isterseniz Alaçatı bunun için de uygun bir tatil yöresidir.

çeşme Kemalpaşa CaddesiKemalpaşa Caddesiizmir Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi

Eğer farklı bir eğlence mekanı arıyorsanız ve etnik müzik ya da Latin danslarından hoşlanıyorsanız Kemalpaşa Caddesi’nde mutlaka kendinize göre bir mekan bulabilirsiniz. Burada çok lezzetli yemekleri ile ünlü olan ve her biri bir marka haline gelmiş olan pek çok restoran da yer alır. Ayrıca çok sayıda butik ve hediyelik eşya dükkanı da bulunabilir. Kemalpaşa Caddesi Eğer Alçatı’dan ayrılırken yanınızda bir hatıra götürmek isterseniz mutlaka bu dükkanları görmelisiniz. Kemalpaşa Caddesi ufak bir yürüyüş yapmak isteyen ya da Alaçatı’yı yakından tanımak isteyenler için Alaçatı gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Alaçatı
Alaçatı

Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler

Eğer farklı lezzetler denemek isterseniz Alaçatı’da Selanikli Hasan Usta’nın mirasını devam ettiren pastaneler bulabilirsiniz. Birbirinden güzel helvalar, süt tatlıları ve kurabiyelerin bir arada olduğu bu mekanlarda güzel bir tatlı eşliğinde çayınızı içebilirsiniz. Ayrıca yemyeşil ağaçların arasında kabak dolması gibi yöresel yemeklerin ve taze mezelerin sunulduğu restoranlar da bulabilirsiniz. Alaçatı’aki hemen her mekan şehrin bozulmamış mimari özelliklerini korur.

izmir Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler
izmir Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler

Tek katlı, ağaçlık ve bahçelerinde güzel kokulu çiçeklerin bulunduğu mekanlar gelen herkesi mutlu eder. Hem kurabiyeleri hem de bol köpüklü kahvesi ünlü olan Alaçatı’nın en meşhur restoran ve kafelerine mutlaka bir göz atılması gerekir. Bu mekanlar da Alaçatı gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler
Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler

Alaçatı hemen her türlü tatil seçeneklerinin bir arada bulunabileceği bir yerdir. Yaz aylarında çok kalabalık olsa da yine de dinlendirici ve huzur bulabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Pek çok sokağı ve mekanı kendinizi dilenmiş ve huzur bulmuş hissetmenizi sağlar. Semtin genel olarak görüntüsü hem gelişmiş bir Avrupa semti havası hem de bir köy havası taşır.

Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler
Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler

Butik otellerinde yöredeki köylerden gelen kahvaltılık ürünler ve lezzetli yemekler sunulur. Otelleri ve pansiyonları eski taş binaların dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Buradaki her mekan adeta sizin rahatlamanız için tasarlanmıştır.

İzmir Çeşme Alaçatı Resimleri

çeşme alaçatıalaçatıalaçatıalaçatıÇeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafelerizmir Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve KafelerYöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve KafelerPazaryeri Camiiçeşme Kemalpaşa CaddesiKemalpaşa Caddesiizmir Kemalpaşa CaddesiIlıca Plajıçeşme Hacımemiş SokağıHacımemiş SokağıHacımemiş SokağıHacımemiş SokağıDelikli KoyAlaçatı SörfAlaçatıAlaçatı MarinaAlaçatıAlaçatı SokaklarıAlaçatı SokaklarıAlaçatı SokaklarıAlaçatıAlaçatı SözleriAlaçatı SokaklarıAlaçatıÇeşme AlaçatıÇeşme AlaçatıAlaçatıAlaçatı

Alaçatı`ya Yakın Gidilecek Yerler

 

Çeşme  Plajları ve Koyları


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla`nın Saklı Cenneti

Sinem

Yoncaköy Sahili

Sinem

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Sinem

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Ukrayna Gezilecek Yerler

Sinem

Torbalı Gezilecek Yerler

Sinem

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Sinem

Tekke Plajı – Çeşme

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler

Sinem


12 Yorumlar

Elif Tanverdi 21 Nisan 2019 at 16:18

Asma Yaprağı’nda zeytinyağlı, İyi Pizza’da et ve pizza, Balıksız meyhane’de meze, Veli usta’da mavi dondurma; tektekçi’de rengarenk olan , Umami’de kendi ellerinizle yapabileceğiniz shot’lar, incik kumru = Çeşme Alaçatı

Cevapla
Çok Gezen Nisa 22 Nisan 2019 at 12:01

Alaçatı Kumsalı, limanları ve sert olan rüzgârıyla ünlü olan son zamanların favorisi İzmir’in incisi Alaçatı, Mavi Bayraklı masmavi deniziyle harika! Tarihi meşhur taş evleri, plajları, gece hayatı ve sanatıyla Alaçatı’da her gün dolu dolu yaşanıyor. İzmir`e kadar gelipte alaçatıya uğramadım derseniz arkadaşlarınıza ayıp olur..

Cevapla
HİLAL ÖZDEMİR 24 Nisan 2019 at 18:23

Alaçatı Taş ev diye bir şey sadece hepsi kaplama. Cumartesi pazarına kesinlikle uğramalısınız arkadaşlar. Kabak çiçeği dolmasını niye burada alaçatıda o kadar abartmışlar anlayamadım o kadar para bayılmaya gerek yok almayın diyorum. Gelin ananem size yapsın ??

Cevapla
Oturan Boga 24 Temmuz 2019 at 12:55

Çeşme Alaçatı işte… İnsanların yaz aylarında akın ettiği yüksek fiyatları ile bazen değil her zaman şaşkınlıklar içinde bırakan, kışları ise sadece İzmir ve çevresindekilerin Zaman Zaman ziyaret ettiği ufak bir tatil kasabası

Cevapla
'by Erd@l yıldız 8 Ağustos 2019 at 18:46

Alaçatı en güzel yapılan yemeklere, içkilere vede en harika dostluklara ve en güzel kadına kıza duyulan olan bir aşktır diyebilirim …Alaçatı can’dir…

Cevapla
bayan fidan 18 Ağustos 2019 at 17:21

alaçatıya gittiğinizde magnum storeye uğramadan hiç bir yere gitmeyiniz mutlaka uğrayın

Cevapla
Mgurcan 14 Eylül 2019 at 12:19

Alaçatı Sokaklarıyla bir harika izmirin bütün düğün çekimleri burada yapılıyor sizde gelince mutlaka alaçatı sokaklarında resim çekilin ve alaçatı değirmeni önünde mutalaka çekilmenizi tavsiye ederim

Cevapla
merve atıcı 22 Eylül 2019 at 11:28

Aşırı pahalı bir yer burası arkadaşlar buraya gelirken ona göre plan yapıp gelin. Tarihi evler sanki zamanında da harika tatil beldesi gibi, mavi beyaz boyalı olan ufak ufak butik otelleri şirin bir yer. Kadıköy barlar sokağı gibi güzel oluyor buralar akşamları ? Nedense bana birazda itici geldi açıkçası.. Alışamadım galiba

Cevapla
Berk Turancı 22 Eylül 2019 at 17:48

Kendinizi mutlu edebilceğiniz biryer ve enstantenelerle dolu dünya mutfağında yerlide özellikle iddalı lezzetleri barındıran, buranın görüntüsünü tarihini fotoğraf çekmeye doyamıyacağınız kadar güzel alaçatı

Cevapla
Seda Ozdem 19 Ekim 2019 at 16:52

Cumbalı evleri ile birlikte rum müzikleri ,buranın özellikle sakızlı dondurması ülkemizin çoğu yerinde buradan meşhur oldu. Kahvesi ve daha neleri neleri alatmakla bitmez .. 🙂 gecesi ve gündüzü ile denizi tam bir rum havası var bir harika 😉

Cevapla
Taha E. 7 Kasım 2019 at 13:18

Pahalı ama mekanların doğal güzelliği bu paraları fazlasıyla hakediyor parası olupda gelenler için. Her sene muhakkak gittigim ve en başta gitmek isteğim yerlerden biri.

Cevapla
Ramo 16 Şubat 2020 at 10:03

Alaçatı coştu artık alaçatıya gelmeden tatil yapıyorum demeyin sakın. Türkiyenin gözdesi film diziler izleyenlerin hayali artık .alaçatı oldu.

Cevapla

Yorum Yaz