Image default
Çeşme

Alaçatı Koyları ve Plajları

Alaçatı Koyları ve Plajları

Çeşme, tatilcilerin her zaman en uğrak noktalardan biri olmuştur. Gerek doğal güzellikleri gerek atmosferi her kesimden insanı etkilemeye devam etmektedir. Alaçatı ise Çeşme’nin belki de en gözde mahallesi olup, aynı zamanda da kendi başına bir ilçe olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Alaçatı Koyları ve Plajları
Alaçatı Koyları ve Plajları

Aynı Bodrum gibi burası da zaman içinde tatilciler için günlük hayatın monotonluğundan ve yoğunluğundan bir kaçış noktası haline gelmiştir.

çeşme alaçatı delikli koy
çeşme alaçatı delikli koy

Alaçatı’da gerek gezmek için gerek denize girip güneşlenmek için bolca yer mevcuttur. Özellikle son yıllarda popülerliğinin artmasıyla beraber yabancı turistlerin de önemli bir uğrak noktası haline gelmiştir.  Tarihi taş evleri ile ünlü olan Alaçatı, yılın 360 günü rüzgâr almasından ötürü sörf için çok uygun bir bölgedir. Dar ve tarih dolu sokaklarıyla birçok ünlüye de ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda popülerliğini dünyanın dört bir yanından gelen sporcuları ağırlayıp uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapmasıyla önemli ölçüde arttırmıştır. Alaçatı’nın merkezinde eski Rum evlerinin içinde bulunan çeşitli restoranlar, kafeler, antikacılar ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Restoranlarda Alaçatı’ya has birçok lezzeti tadabilirsiniz. Alaçatı’nın sembolü haline gelmiş tarihi yel değirmenleri de yine koy ve plajları kadar ilgi çekicidir.

 

çeşme çark plajı
çeşme çark plajı

Alaçatı Çark Plajı

    Çark Plajı Sörf eğitim okullarının bulunduğu bir bölgede yer alan Çark plajı, ücretsiz halk plajlarının ve özel plajlarının ard arda dizildiği oldukça korunaklı bir koyda yer almaktadır. Sezon boyunca sörf yapmak için ideal rüzgârların estiği plajda, sörf öğrenen acemileri izleyebilirsiniz. Denizi temiz ve berrak. Etrafta duş almak için gerekli yerler, soyunma kabinleri, tuvalet ihtiyacınızı gidermeniz için tesis bulunuyor. Ayrıca market gibi küçük işletmeler de mevcut.

READ  Çeşme Gece Hayatı - En İyi Disco Barları

 

Kleopatra koyu çeşme
Kleopatra koyu çeşme

Kleopatra Koyu Plajı (Çeşme)

         Belki de Alaçatı’nın en iyi plajlarından olan Cleopatra plajı, aynı isimli koya kurulmuştur.  Aynı zamanda Güvercinlik koyu olarak da bilinir. Alaçatı Gezilecek Yerler Buraya ulaşmak için de Özpınar sitesi içindeki yolu kullanabilirsiniz. Plajı kum ve denizi ise soğuk ve temizdir. Plajda Özpınar sitesi sakinlerine ait olan şemsiye ve şezlonglar hariç hiçbir şey bulunmuyor. İşletme bakımından da zayıf olan bu plaj, tıpkı Alaçatı Halk Plajı gibi tatilcilerin yemek ihtiyaçlarını ve diğer ihtiyaçlarını kendilerinin giderdiği bir plaj olarak karşımıza çıkıyor.

çeşme ılıca denizi
çeşme ılıca denizi

Ilıca Plajı

     Ilıca Plajı    En ünlü plajlardan birisidir. Deniz içerisinde sıcak su kaynaklarının bulunması denizin ılık olmasını sağlar. Bu özelliği sayesindoe bu plaj en gözde yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgenin denizi ılık olmakla birlikte diğer bir özelliği de sığ ve berrak olmasıdır. Yüzme bilmeyenler ve özellikle ailecek tatil yapmak isteyenlerin memnun kalacağı bir plajdır. Kendi sandalye ve havlunuzu getirebildiğiniz gibi ücretli olan şezlong ve şemsiyelerden de kiralayabilirsiniz.

izmir delikli koy
izmir delikli koy

Delikli koy

        Delikli Koy Adını sahildeki delikli kayalardan alan ve Alaçatı koyları arasında belki de en bilindik koy olma özelliği taşıyan Deliklikoy, kampçıların ve günübirlik tatilcilerin uğrak noktalarından biridir. Etrafta market ve işletme bulunmamakla birlikte bu bölgeye ulaşım özel araçlar dışında neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden de tatilciler arasında pek tercih edilmeyen yerlerdendir. Ayrıca mutlaka yola çıkıyorsanız yanınıza şemsiyenizi ve sandalyenizi almayı da unutmayın. Sahil çakıl taşlı, denizi soğuk ancak berraktır.

Alaçatı Halk Plajı
Alaçatı Halk Plajı

Alaçatı Halk Plajı

         Burası Alaçatı plajları arasında belki de en bilindik olan plajlardan birisidir. Ücretsiz olmasıyla beraber kumsalı taşlı, denizi ise soğuk ve berraktır. Çeşme Alaçatı Denizi Yakın çevrede işletme olmamasından dolayı tatilciler genellikle yemek ihtiyaçlarını yanlarında getirdikleri yiyecekler ile gidermektedir. Kumsalın yanı başına kadar arabayla girilebiliyor. Ulaşımı ise oldukça rahattır. Etrafta ağacın pek bulunmamasından ötürü de gölgelik yerler çok az. Bu yüzden tatilciler genellikle gölgeliklerini kendileri getirmekteler.

READ  En iyi Çeşme Beachleri | İzmir
Piyade Koyu
Piyade Koyu

Piyade Koyu

         Alaçatı’da gezilecek yerler bakımından belki de bu koy en iddialılarından biri olabilir. Ovacığa doğru giderken Çark plajının bulunduğu sırada yer alan bu koyun çevresinde bir sürü özel işletme bulunuyor. Alaçatı Koyları Özel işletmeler koya giden yolları kapattığı için arabanızı biraz geride bırakıp yürüyerek ulaşmanız gerekiyor. Denizi temiz ve soğuk olmakla beraber plajı kumdur. Etrafta yiyecek, temizlik ve tuvalet gibi ihtiyaçlar için yerler bulunuyor.

 

Boyalık Plajı
Boyalık Plajı

Boyalık Plajı

  Boyalık Plajı Ilıca plajının çok yoğun olduğu dönemlerde bir alternatif olarak tercih edilen Boyalık Plajı, aynı zamanda yine Ilıca Plajına yakın bir plaj olmasıyla ön plana çıkıyor. Alaçatı Plajı kum, denizi ise temiz ve berraktır. Etrafta çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler de mevcuttur. 2 kilometrelik bir sahil şerifi olmasıyla beraber haftasonlarını biraz farklılık içinde geçirmek isteyen tatilciler için de bir alternatif olma özelliği taşımaktadır.

Alaçatı Limanı
Alaçatı Limanı

Alaçatı Liman Mevkii

                Rüzgârı ve sakin deniziyle beraber sörfçülerin en uğrak yerlerinden birisidir. Ayrıca denizinin sığ oluşu, çocuklu aileler için güvenli bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Alaçatı Plajları Etrafta bulunan çok sayıda işletme sayesinde de sadece denize girilen bir yer olmamakla beraber gezip görülebilecek merkezi mekânlardan birisidir. Çeşmenin yöresel lezzetlerini tatmak isteyenler için de bu hizmetleri sunan birçok restoran ve işletme bu bölgede bulunmaktadır.

Alaçatıda Farklı Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tekke Plajı – Çeşme

Gezicini

Pırlanta Plajı Çeşme

Gezicini

Paşalimanı Koyu – Çeşme

Gezicini

Kocakarı Plajı

Gezicini

ılıca Halk Plajı : İzmir’in En Ünlü Plajı

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Hacımemiş : Alaçatı’da Tabloya Benzer Sokakları

Gezicini

En iyi Çeşme Beachleri | İzmir

Gezicini

5 Yorumlar

Cem Kurt 4 Ağustos 2019 at 12:55

Ayayorgi koyunda işletme ambargosu konulmuş bu güzelliğe. Her mekan en az 100₺ giriş ücreti alıyor bi dur diyin arkadaş. Plajı olan yeri halka kapatmak suç değil mi? Buram buram rant kokuyor.

Cevapla
Derya Gökdemir 14 Ağustos 2019 at 15:05

Muazzam ötesi, cennet resmen cennet Kleopatra Koyu . Burada Tepeden aşağı inerken, işte bizim yer burası dedirten bir manzara var. Muhteşem ötesi bir deniz, tertemiz berrak mavi.. Hele ki Delikli Koy’dan sonra ilaç gibi geldi bize nedense. Deneyin:)

Cevapla
Tayfun Aydoğan 14 Ağustos 2019 at 15:07

Kleopatra Koyu Batı İzmir’in en güzel koylarından olan burası delikli koy kadar popüler olmaması çok iyi çünkü henüz fazla kimse bilmiyor burayı Fethiyede ki meşhur olan kelebekler vadisi vede kabak koyu kadar güzel ve benziyor biraz su efsane.

Cevapla
Sena Han 20 Haziran 2023 at 10:27

kanunlar her zaman kodamanların lehine değiştirilir Cem.

Cevapla
TANSEL 20 Haziran 2023 at 10:28

Ilıca plajının rengi çekiyor insanı.

Cevapla

Yorum Yaz