Image default
Çeşme

Çeşme Şifne – İzmir

Çeşme Şifne  İzmir

İzmir ilinin Çeşme ilçesinde yer alan bir mahallesi haline gelmiş olan Şifne, birçok özelliği ile ön olana çıkmıştır. Şifne beldesi Çeşme ilçesi gibi turistik mekânlarıyla olsun, doğa ile iç içe sahili olsun ziyarette bulunan insanların hafızalarına adeta kazınmıştır. 2019 itibariyle Şifne’de yaşayan insan sayısı giderek atmakta olup,net bir rakam olarak 984dür. Turistik doluluk oranlarına göre özellikle yaz aylarında atış göstermektedir.

Çeşme Şifne
Çeşme Şifne

Şifne kelimesinin kökeni değil ama dönüştüğü bir isim olan ‘şifa’ olduğu şaşırtıcı bilgi olarak karşımıza çıkar. Tarihi bir efsaneye göre zamanın kralı olan Erythrai’nin bir kızı varmış. Kızının cildinde sürekli acı verici yaralar çıkıyormuş. Kralın köpeği bir gün Şifne’nin berrak sularına girmiş ve hasta olan köpeği iyileşmiş. Bunu duyan kral kızını da bu sulara götürmüş. Kızının cildi anında iyileşmiş. Bunu duyan halk sularda şifa var diyerek ağızdan ağza değişerek mahalleye isim olan Şifne olmuş.

Tarihi bir efsanesine göre şifalı olan bu çamur, günümüzde de turistik mekânlara dönüşüp birçok otelin çamurlu banyoları bulunmaktadır. Yeraltından gelen bu şifa sadece bununla sınırlı kalmayıp özel olarak birçok yerden bunun için gelen kaplıcaları vardır. Çeşme Şifne sağlık sektöründe birçok derde deva oluyor.

Çeşme’ye her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist gelmektedir. Çeşme’nin keşfedilmemiş cennetlerini arayanlar için Şifne’de en sakin koylar bulunmaktadır. Koyların masmavi rengi, doğayla dansını oluşturuyor gibi gözüküyor. Bu da kartpostallık manzaraları harika görünümüyle ortaya çıkarıyor. Çeşme Şifne’nin daha ayrıntılı bilgilerine gelin birlikte bakalım.

Çeşme Şifne
Çeşme Şifne

Çeşme Şifne Konum Ve Ulaşım Bilgisi

İzmir Şifne’de bulunan doğal güzelliklere ulaşmak için konum bilgilerini sizler için eklemek istedik. Şifne mahallesi çeşme ilçesine 9 km olarak hesaplamış, haritada bulunduğu şehir merkezi olan İzmir’e ise 65 km dir. Egenin tertemiz ve en güzel olan sahiline sahip olması da konumu için oldukça fazla değerli olduğunu açıklıyor.

READ  ılıca Halk Plajı : İzmir'in En Ünlü Plajı

Çeşme Şifne’ye ulaşım ise oldukça iyi ve kolay bir yolu olmakla beraber dilerseniz özel konforlu olan kendi aracınızla seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Belediyenin halk için çalıştırdığı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Otobüs güzergâh olarak havas çeşme yolunu kullanmakta olup 836 numaralı aracı kullanabilirsiniz.

Çeşme Şifne
Çeşme Şifne

Çeşme Şifne’deki Lüks Mekanlar

İzmir’in en sevilen beldesi olan Şifne’ye gelen konukları veyahut yörenin sakinleri için yapılmış olan huzur bulacağınız, sakinliği ve hoşgörüleriyle ilginizi bir hayli fazla çeken mekânlar vardır. Doğasıyla namını dünyaya duyurmuş Çeşme Şifne için özenle ve lüks olarak yapılmış mekânlar hemen aşağıdaki listededir.

  • Laika Kafe: Bir yandan deniz manzarası seyretmek istiyorum diğer yandan Şifne’nin en meşhur yemeği olan levreği yemek istiyorum diyorsanız bu yer tam size göre. Konforuyla müşteri kapasitesini üst düzeye çıkarmış durumdadır.
  • Dost Pide: Hafta sonu için ailecek gidilebilecek bir mekândır. Her zaman çıtır çıtır olan pidesiyle hep aynı lezzeti yakalamaktadır.
  • Aqua Şifne: Muhteşem havuzuyla yeni popülerlik kazanmış mekânlardan sadece biridir. Eğlenmek için müziğiyle ön plana çıkmaktadır.
  • Yalı Balık: Eğer yol üzerindeyseniz ve çok acıkmışsanız bu mekâna uğramalısınız. Çünkü salaş balık yapımıyla ve servisiyle müşterilerin göz bebeği olmuştur.

    Çeşme Şifne
    Çeşme Şifne

Çeşme Şifne Konaklama Yerleri

Çeşme Şifne şifaları sularıyla doğal manzaralarıyla turistik bir beldeye dönüşmüştür. Dolayısıyla olduğundan daha fazla otel yapılmış ve konaklama için hiçbir sorun çekilmeyeceğini düşünüyoruz. Siz de İzmir Çeşme turistik bölgesine gelmişseniz ve konaklayacak alternatif bir mekân arıyorsanız Şifne deki otellere bakalım.

READ  Ege`de Bir Cennet: Ildır

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tekke Plajı – Çeşme

Gezicini

Pırlanta Plajı Çeşme

Gezicini

Paşalimanı Koyu – Çeşme

Gezicini

Kocakarı Plajı

Gezicini

ılıca Halk Plajı : İzmir’in En Ünlü Plajı

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Hacımemiş : Alaçatı’da Tabloya Benzer Sokakları

Gezicini

En iyi Çeşme Beachleri | İzmir

Gezicini

Yorum Yaz