Image default
Çeşme

Çeşme Dalyan Nerede? Nasıl Gidilir?

Dalyan, Çeşme merkezinin yaklaşık 5 km kuzeyinde yer alır. Muğla’nın Dalyan’ıyla karıştırmamak gerekir şayet Çeşme’de sadece bir tane Dalyan vardır. Son yıllarda sayıları çoğalan yazlıkçıları dikkat çeker.

Çeşme Dalyan
Çeşme Dalyan

Dalyan’ın hiç değişmeyen tarihi dokusu

Dalyan, eski bir Rum balıkçı köyü olmasıyla biliniyor. Zamanında Rumlar mübadele ile bölgeden ayrılınca bölgeye Balkanlardan gelen Türkler yerleşmiş. Fakat bu değişime rağmen bölgedeki o havayı günümüzde de hissetmek mümkün.

dalyan plajı
dalyan plajı

Dalyan, adını ufak limanından alır. Zamanında dibi balçıkken, yıllar önce yapılan temizlik çalışmalarıyla şu anki haline dönüştürülmüştür. Oldukça güzel bir doğallığa sahip liman, günümüzde bir marina haline gelmiştir. İçinde balıkçı tekneleri ve bazı kişisel yatları bulundurur.

dalyan
dalyan

Dalyan’a ulaşım nasıl sağlanır?

Çeşme Dalyan’a ulaşmak için Çeşme Otogar’dan hareket eden Dalyan dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek de şahsi arabayla ulaşım. Dalyan, Çeşme ilçe merkezine 4 km, İzmir şehir merkezine ise 86 km uzaklıkta bulunuyor.

Dalyan
Dalyan

Dalyan’da ne yenir?

Balıkçı köyü olma özelliğini taşıyan Çeşme Dalyan‘da çeşitli ve lezzetli deniz ürünlerini kolaylıkla bulmak mümkündür. Yan yana sıralanmış birbirinden güzel balık restoranlarından balık yiyebilirsiniz. Çeşme bölgesi iyi balık restoranlarıyla bilinse de deniz ürünü tutkunları Dalyan’dan vazgeçemez ve buradan başka bir yeri tercih etmez.

çeşme dalyan
çeşme dalyan

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan, muhteşem doğasının yanı sıra eğlence mekanlarıyla da öne çıkan bir yerdir. Çeşme Dalyan Nerede? Nasıl Gidilir? Dalyan’da Rumlardan kalmış ve camiye dönüştürülmüş bir kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Çeşme Gezilecek Yerler  Köyün girişinde de Rumlardan kalan bir şapel bulunuyor ve şehrin tarihi dokusunu besliyor. Ayrıca köyde yürürken eski Rum evlerine de rastlamak mümkündür. Zaten ilk bakışta bu evleri diğerlerinden ayrılabilirsiniz.

READ  İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir'de Ne Yapılır?
dalyan denizi
dalyan denizi

Dalyan Plajlarını Keşfetmek

Dalyan’ın denizi berrak, kumu altın renginde ve ince, suyu soğuktur. Bölgeye yakın bir lokasyonda bulunan Ilıca Plajı ise adından anlaşılacağı üzere ılık bir suya sahiptir. Alaçatı Gezilecek Yerler Sıcak yaz günlerinde bunalan tatilcileri Dalyan’ın soğuk suları sabırsızlıkla bekler.

dalyan sahili
dalyan sahili

Ali Bostan Plajı da uğranacak plajlardan biridir. Bir halk plajıdır. Çeşme Dalyan Nerede? Nasıl Gidilir? Şezlong kiralayabilir ardından Dalyan’ın tadını çıkarabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Sera Koyu’dur. Doğal güzelliği ve sessiz sakin doğasıyla iyi bir seçenektir. Ayrıca koyda uygun fiyatlı işletmeler bulunmaktadır. Pek dalga yoktur, sığ bir denizi vardır.

Kocakarı Plajı
Kocakarı Plajı
Dalyan Kocakarı Plajı

Burası Dalyan‘da karşılaşacağınız ilk plaj ve en çok ziyaretçi çeken bölgedir. Plajda şemsiye, şezlong, duş ve tuvalet gibi imkanlar mevcuttur. Bölüm bölüm taşlar bulunsa da zeminin çoğunu ince kum oluşturur. Su sığdır ve soğuktur.

Esinti Koyu, Çeşme Dalyan ile Aya Yorgi arasında kalan bir yerdir. Çeşme Dalyan Nerede? Nasıl Gidilir? Denizi ve doğasıyla büyüler, sessiz sakindir. Denizi dalgasız ve berraktır. Koyda bulunan yüksek tepeden Esinti Koyu, Aya Yorgi Koyu ve Ilıca Körfezi seyredilebilir. Böylece Dalyan’ın, Çeşme‘nin ve bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Çeşme Dalyan Resimleri Galerisi

 

dalyandaneyenir
dalyan44
dalyan9
dalyan8
dalyan7
dalyan6
dalyan5
dalyan

Çeşmede Gidebileceğiniz Yakın Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

White Beach Ayayorgi – Çeşme’nin Popüler Mekanları Arasında

Hakan Karaduman

The Beach Of Momo | Çeşme’deki Popüper Mekanlardan

Hakan Karaduman

Tekke Plajı – Çeşme

Gezicini

Sole Mare Beach Club | Çeşme’nin Gözde Mekanlarından

Hakan Karaduman

Sera Beach | Çeşme’de Sera Koyunda Bir Beach

Hakan Karaduman

Rooms Beach Club | Çeşme İzmir

Hakan Karaduman

Pırlanta Plajı Çeşme

Gezicini

Paşalimanı Koyu – Çeşme

Gezicini

Kocakarı Plajı

Gezicini

1 Yorum

Sena Çelebi Okay 12 Ağustos 2019 at 20:45

Dalyan Kafepi vede Sera plajı Çesmede kaldığım sürece vazgecemedigim tek yer olacak, bayılıyorum buraya, sakin, şık, denizi süper Çeşme dalyann

Cevapla

Yorum Yaz