Image default
Etkinlikler İzmir

İzmir Festivalleri

İzmir Festivalleri 2021

İzmir halkı yıl boyunca çalıştıktan ve yoğun stresli bir süreçten geçtikten sonra elbet rahatlamak için bazı etkinliklere katılmalıdır. Bu durumu en iyi şekilde telafi edecek etkinliklerin başında eğlenceler ve festivaller gelmektedir. İzmir festivalleri hem stres atmak hem de İzmir İl’ini tanıtması açısından oldukça büyük önem taşımaktadırlar. Düzenlenen bu tür festivallere sadece İzmir halkı değil ülkenin ve dünyanın her köşesinden gelen kişiler katılmaktadır. İzmir’de yapılan birçok festival vardır ama biz bunlardan en önemli ve güzel olanlarını sizlere tanıtacağız.

izmir boyoz festivali
izmir boyoz festivali
alacatiotfestivali 1alacatiotfestivali 5alacatiotfestivali 6alacatiotfestivali 8alacatiotfestivali 9alacatiotfestivali 10alacatiotfestivali 11
 1. Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı  İzmir İl’inin en meşhur ve en büyük festivallerinin başında gelen Alaçatı Ot Festivali 2010 yılından bu yana düzenli olarak yapılagelmektedir. Bu festival her yıl nisan ayı içinde yapılmaktadır.  Bu festivalde katılanlara bu yöreye ait ot çeşitleri, yemekler, el işçilik ürünleri ve kültürleri tanıtılmaktadır. Festival her yıl yöreye özgü bir otun adı verilerek başlamaktadır. Alaçatı ot festivali sırasında Alaçatı sokakları adeta bir renk cümbüşüne bürünmektedir. İzmir festivalleri arasında en bilinen ve en güzelidir.

 

izmir boyoz festivali
izmir boyoz festivali
 1. İzmir Boyoz Festivali

İzmir Boyoz Festivali’nin kurulduğu yer Kordon boyudur. Her yıl renkli bir şekilde coşkulu olarak kutlanır. Boyoz sadece İzmir İline has bir yiyecek türüdür. izmir gezilecek yerler İzmir Festival İl dışından gelen ziyaretçilere bu yiyecek en güzel şekilde tanıtılmaya çalışılır. Bu festival her yıl mayıs ayında yapılmakta olup 2012 yılından bu yana düzenli olarak düzenlenir.

READ  İnciraltı Sahili Gezilecek Yerler
İzmir Tiyatro Festivali
İzmir Tiyatro Festivali
 1. İzmir Tiyatro Festivali

İzmir halkının sanat ve tiyatro alanında ki eksikliğini gideren İzmir Tiyatro Festivali her yıl değişik tarihlerde düzenlenmektedir. Bu tiyatro festivali 2012 yılından bu yana düzenli olarak yapılmaktadır. Tiyatro etkinliği sırasında tanınmış olan tiyatrocular davet edilerek onlara onur ödülleri verilmektedir.

İzmir Kitap Okuma Film Festivali
İzmir Kitap Okuma Film Festivali
 1. İzmir Kitap Okuma Film Festivali

İzmir halkının kitap okuma alışkanlığını arttırmak ve onlara kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak açısından önemli bir yere sahip olan İzmir Kitap Okuma Festivali her yıl ekim ayının sonlarında düzenlenmektedir.

İzmir Kısa Film Festivali
İzmir Kısa Film Festivali
 1. İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali uluslararası düzeyde düzenlenmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok kısa metrajlı filme ev sahipliği yapan festival kültürler arası etkileşimde önemli bir rol oynamaktadır.2000 yılından beri düzenli olarak her yıl kasım ayında düzenlenir. Kısa filmleri İzmir Kültür Sanat Merkezi ile üniversitelerin tiyatro merkezlerinde izleme fırsatınız vardır.

izmir Bira Midye Festivali
izmir Bira Midye Festivali
 1. İzmir Bira Midye Festivali

Kordon boyunda sergilenen bir diğer festivallere örnek İzmir Bira Midye Festivali verilebilir. Festivale herkes katılabilir. Festival etkinliği genel olarak yaz döneminde ve havanın güzel olduğu bir zamanda yapılmaktadır. Herhangi bir sabit tarihi yoktur. İzmirde Gezilecek Yerler İzmir Festival Genelde bu festivallere facebook etkinlik paylaşımı davetinden çekilmektedir insanlar ve izmirin en geniş kitlenin olduğu festival de diyebiliriz. Son olarakta sadece gençlerin yoğunlukta geldiği bir festivaldir.

Uluslararası İzmir Festivali
Uluslararası İzmir Festivali
 1. Uluslararası İzmir Festivali

İzmir Festivalleriarasında en önemli bir yere sahip olan Uluslararası İzmirFestivalihem İzmir’i hem de ülkemizi dünyaya tanıtması açısından önemli bir festivaldir. Festivali izlemek ücretlidir. İzmir’in en meşhur ve önemli mekânlarında gerçekleştirilen festivalde konserler, piyano ve keman solo çalışmalarını izleyebilirsiniz.

İzmir Avrupa Caz Festivali
İzmir Avrupa Caz Festivali
 1. İzmir Avrupa Caz Festivali

İlk zamanlarda festival Avrupa Caz günleri olarak yapılırken daha sonraları katılımın fazlaca olması üzerine İzmir Avrupa Caz Festivali olarak varlığına devam etme kararı almıştır. Çeşme Gezilecek Yerler İzmir’in en ünlü etkinliklerinden birisi olmuştur. Bu festivale ülkenin ileri gelen caz sanatçıları ve birçok sanatsever katılmaktadır.

READ  Birgi Köyü Gezi Rehberi
Uluslararası İzmir Kukla Günleri
Uluslararası İzmir Kukla Günleri
 1. Uluslararası İzmir Kukla Günleri

Yurt içinden on binlerce katılımcının girişimiyle düzenlenen Uluslararası İzmir Kukla Günleri geçmiş yüzyıllarda ki kukla sanatının ve araçlarının şimdiki nesle tanıtılmasını sağlamaktadır. Oldukça renkli geçen bir festivaldir.

İzmir Urla Enginar Festivali
İzmir Urla Enginar Festivali
 1. Urla Enginar Festivali

Urla Urla Enginar Festivalisayesinde enginar meyvesinin faydaları ve kullanımı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Festivalin düzenlendiği tarih genellikle nisan ayı sonu ile mayıs ayı başıdır. Festival sırasında enginarların tadılması için tadım stantları kurulmaktadır.

Menderes Mandalina Festivali
Menderes Mandalina Festivali
 1. Menderes Mandalina Festivali

Menderes Menderes Mandalina Festivali bölge halkının mandalina üretimini ve hasat mevsimini göstermesi açısından önemlidir. Oldukça renkli ve neşeli geçen bir etkinliktir. Her yıl Menderes – Gümüldür`de yapılan festival tekrarlanmaktatır. Ülkemizin en iyi mandalinaların yetiştiği Menderes Mandalina Festivallerine mutlaka katılmalısınız…

Menderes Çiçek Festivali
Menderes Çiçek Festivali
 1. Menderes Çiçek Festivali

Menderes İzmir Festivalleri arasında belki de bu ilimizi en iyi şekilde ifade eden Bayındır Çiçek Festivalidir. Bu festival sayesinde İzmir’e has bitki örtüsünün bitkileri tanıtılmaktadır. Katılımcılar bu festival sayesinde zengin bir festival içeriği seyrederler.

İzmir`de Yapılan Festivallerin Resimleri

MenderescicekfestivaliMenderes Mandalina FestivaliUrla Enginar FestivaliUluslararası izmir Kukla Günleriizmir Avrupa Caz FestivaliUluslararasiiİzmirFestivaliizmir Bira Midye Festivalikisafilmfestivaliİzmir Kitap Okuma Film FestivaliizmirTiyatroFestivaliizmirboyozfestivali1izmirboyozfestivali3izmirboyozfestivalialacatiotfestivali 11alacatiotfestivali 10alacatiotfestivali 9alacatiotfestivali 8alacatiotfestivali 6alacatiotfestivali 5alacatiotfestivali 1

İzmir`de En Güzel Gidebileğiniz Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Festivalleri

Gezicini

3 Yorumlar

Onur Rei 25 Nisan 2019 at 21:57

İzmir Kordonda Sıcak midye, çekirdek, bira, ve kordon güzelliği gün batımında… Daha ne olsun Ne yöne çeksen olur.

Cevapla
murat aksoy 22 Temmuz 2019 at 22:41

Mendere Çiçek Festivali Miss gibi çiçek kokusu renkler kalabalık ama çok güzel darısı 21 e arkadaşlar ?☺️

Cevapla
Cumaovalı 12 Ağustos 2019 at 21:52

Her sene yapılan Gümüldür mandalina festivaline gidiyorum 10 numara oluyor vede ülkemize ve dünyaya tanıtılıyor menderes gümüldür mandalinası fakat bakalım bu sene yeni başkan Mustafa Kayalar yapıcak mı aynı organizasyonu göreceğiz.

Cevapla

Yorum Yaz