Image default
İzmir Kiliseler

İzmir Kiliseleri

Aziz Vukolos Kilisesi

İzmir Kiliseleri, Günümüzde opera salonu olarak kullanılan kilise müze işlevini artık yitirmiştir.  Öncesinde uzun yıllar bakımsız ve harap halde kalan kilise kültür bakanlığı tarafından onarılarak kullanıma hazır hale getirmiştir. Symrna’nın ilk psikoposlarından Aziz Vukolos ve Aziz Ayavukla adına yaptırılmıştır.

Rum kesiminin olduğu döneminde yaptırılmış olan bu eser uzun yıllar viran durumdan kurtulamamış daha sonra Atatürk’ ün emriyle Asar-ı Antika Müzesi haline dönüştürülmüştür. Uzun yıllar arkeoloji müzesi olarak kullanılan bu eser, hakkında birçok ipucu ile sizlerin bilgi birikimlerinize katkıda bulunabilecektir.  İzmir Kiliseleri En son 2010m yılında restore edilen yapı, bugün çok amaçlı kültür ve sosyal hizmet veren salon haline dönüştürülmüştür.

Aziz Polycarp Kilisesi
Aziz Polycarp Kilisesi

 

St. Aziz Polycarp Kilisesi

Hiç vakit kaybetmeden tercih edeceğiniz izmir gezisinde yapılacak pek çok şeyin olması, size büyük avantaj sağlayacaktır. Gezeceğiniz yerler arasında yer alan Polycarp kilisesini ziyaretiniz sırasında geçmişte birbirinden farklı cemaat ve dinlerin uyum içinde yaşadıklarını görebileceksiniz.  1625 te inşa edilen bu bina Osmanlı imparatorlarından Sultan Süleyman’ın izni ile yapılmıştır. gezilecek yerler Fransa kralı 13 loris tarafından yapılan bina Hıristiyanlığı yaymak için adımlar atan Polycarp’in öldürülmesi sonucunda azizin adı kiliseye verilmesiyle anılmak istenmiştir.  Yakılarak öldürülen Polycarp, yıllarca uğradığı adil olmayan ölüm şekli sebebiyle bu kilisede adıyla anılmak istenmiştir. İzmir Kiliseleri  Kiliseyi ziyaret etmek isterseniz, her gün 15: 00 ila 17: 00 arasında giriş yapabilirsiniz.

Göztepe Notre Dame Lourdes Katolik Kilisesi
Göztepe Notre Dame Lourdes Katolik Kilisesi

Göztepe Notre Dame Lourdes Katolik Kilisesi

İzmir`in göztepe ilçesinde 81. sokakta olan bu lise tarihi yapısal olan özelliklerini hala korumaktadır. Sokağın adı bile hala klise sokağı olarak tanıtılmaktadır ve anılmaktadır..

READ  İzmir Şelaleleri : İzmir'in Meşhur Şelaleleri
Santa Maria Kilisesi
Santa Maria Kilisesi

İzmir Bornova Santa Maria Kilisesi

 

İzmir Bornovada bulunan bu klise No:5 80 sokakta olan katolik kilisesidir. İzmir Kiliseleri Francistan Mezhebi 1797 yıllarında Bizans modeline uygun olarak inşa edilmiştir. 1832 yılında ise tadilat yapılmıştır.

 

Alternatif Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz