Image default
İzmir Konak Tarihi Yerler

İzmir Saat Kulesi

 

İzmir Saat Kulesi, tarihi yapıtları ve mekanlar ile Ege bölgesinin en turistik şehridir. Antik kentlere ve diğer yapıtlarla ilgi çeken İzmir ilinde bulunan Saat kulesi de önemli ve değerli bir yapıttır. 25 m uzunluğunda İzmir’in eski yapıtlarından biri olan Saat Kulesi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunuyor. Turistlerin merakla ziyaret ettiği ve fotoğraflar çekildiği Saat Kulesi, İzmir ilinde mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

"<yoastmark

 

Uzunluğu ve mimari yapısıyla dikkat çeken Saat kulesi, kırmızı ve yeşil taşlar ile yapılmış, harika bir yapıttır. Saat kulesinin mimarisinde kullanılan yeşil ve kırmızı taşlar ise Efes’ten getirilmiştir. 4 kattan oluşan Saat kulesi 8 kaideli bir yapıttır ve kaidenin bir bölümü dardır. Sekiz kaideli Saat kulesinin dar alanında ise sebillerin bulunduğu söylenir.

 

saat kulesi dans gösterisi
saat kulesi dans gösterisi

İzmir ilinin tarihi yerleri ve yapıtları, turistlerin ilgisini çeken harika yapıtlardır. Saat kulesi de İzmir’de görebileceğiniz eski ve güzel yapıtlar arasındadır ve görülmeye değerdir. Sebillerin bulunduğu İzmir’de ki muhteşem mimari yapıt Saat kulesinin bir katı 1974 yılında yıkılmıştır. Daha sonra onarılan bu kat Saat kulesini yeniden ayakta tutmuştur. İzmir iline gelenlerin mutlaka görmesi gereken Saat kulesinin bulunduğu bölgede gezebileceğiniz farklı yerler ve mekanlarda vardır. İzmir’de ki gezinizde bu yerleri ve Saat kulesini görmeden dönmeyin.

"<yoastmark

İzmir Saat Kulesi Hakkında

İzmir ilinin muhteşem renkteki mimari yapısıyla ilgi çeken Saat kulesi, eski yıllarda saatlerin pahalı olması nedeniyle inşa edilmiştir. Konak ilçesinde bulunan İzmir Saat Kulesi, etrafında 4 adet çeşme bulunur. İnşa edildiği zamanlardan bu yana daima çalışmış olan harika yapıt, saat kulesi yalnızca 1 defa durmuştur.

"<yoastmark

 

Ege bölgesinin turistik şehri İzmir’de bulunan Saat kulesi, 1974 yılında deprem sonucunda 1 kere durmuş ve daha sonra çalışmaya devam etmiştir. Günümüzde haylen sağlam ve ayakta duran Saat kulesi, yapımından sonra defalarca kez onarılmıştır. Kulenin yapım tarihine bakacak olursak, 2. Abdülhamit tahta çıktığı sıralarda inşasına başlanmıştır. Mehmet Sait paşa tarafından yaptırılan Saat kulesini Alman bir mimar inşa etmiştir.

READ  Kemalpaşa Gezilecek Yerler
konak saat kulesi
konak saat kulesi

 

Saat kulesinin yapılma amacı, o dönemlerde saatlerin pahalı olması sebebidir. Bu kule yapıldığı zamanda üzerinde Osmanlı tuğrası vardı. Üzerinde daha birçok sayıda Osmanlı işareti bulunan Saat Kulesi, onarıldıktan sonra farklı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden biri de Osmanlı işaretlerinin tamamen kaldırılmasıdır. Cumhuriyetin kurulduğu sıralarda kaldırılan Osmanlı işaretleri Saat kulesi üzerinden tamamen silinmiştir.

 

"<yoastmark

İzmir’de mutlaka görülmesi gereken yapıtlardan biri olan Saat kulesi, mimari yapısıyla oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Afrika sutün başlıkları, alt nalı kemerler, yapının etrafının tamamen doldurulması Afrika’nın mimarisini andırmaktadır. Oldukça güzel ve sağlam olan bu yapıyı görmeye geldiğinizde etraftaki yerleri de gezebilir, buradaki mekanlarda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

 

saat kulesi
saat kulesi

Eski dönemlerde saat fiyatlarının yüksekliği nedeniyle uzunca bir yapının üzerine yapılan büyük bir saat, harika bir kule olmuştur. Saat kulesi İzmir ilinin en eski ve ilgi çekici yapıtlarından biri olmakla beraber şehri gezenlerin kesinlikle uğradığı yerlerden biridir. Konak ilçesinde bulunan bu harika yapıtın saati. 2. Alman imparatoru Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. İzmir Saat Kulesini oluşturan yeşil ve kırmızı taslar Efes’ten, asıl büyük taşlar ise Sarayköy’den getirilmiştir.

Osmanlı döneminde inşası yapılan Saat kulesinde 25 musluk bulunmaktaydı ve bu sayı Padişah’ın 25. Yılını simgeliyordu. Günümüze kadar ulaşamamış yapıtın bu kısımları daha sobra yıkılmıştır. İzmir ilinin mutlaka görülmesi gereken şahane yapıtlarından biri olan Saat kulesinin bulunduğu bölgeye ulaşım sağlamak için ise merkezdeki otobüsleri kullanabilirsiniz.

 

Saat Kulesi Çevresindeki Gezilecek Yerler

READ  Konak Kahramanlar

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Yorum Yaz