Image default
Bornova İzmir

İzmir Altındağ 

Altındağ, İzmir’deki Bornova adlı ilçeye bağlı, nüfusun yoğun olduğu bir semttir. Mübadeleden önce Rum Yönetimi altında iken bir köy olan bölgenin adı ise önceden Kokluca olarak bilinmektedir. Işıkkent İlçesi’ndeki İzmir Otobüs Şehir Terminali (İZOTAŞ) semt merkezinden birkaç dakika uzaklıktadır.

Altındağ
Altındağ

İzmir Altındağ Konum Bilgisi

İzmir Altındağ,  İzmir ilinde bulunmasıyla beraber, Bornova ilçesine bağlıdır. Altındağ, bağlı olduğu Bornova İlçe Merkezi’ne 5 kilometre mesafe kadar uzaklıktadır. Altındağ semtinin İzmir Şehir Merkezi’ne barış mesafesi ise yaklaşık olarak 5 kilometredir. Altındağ Semti’nin rakımı 23 metredir.

İzmir Bornova Altındağ
İzmir Bornova Altındağ

İlçenin mahalleleri Birlik, Yeşilova, Merkez, Zafer, Serintepe, Çamkule ve Koşukavak Mahalleleri olarak bulunmaktadır.

Bornova’da Gezilecek Yerler

Bornovada Gezilecek Yerler İzmir’in en önemli merkezi ilçelerinden biri olarak varlığını sürdüren Bornova, köklü geçmişi ve coğrafi yapısı sayesinde göz kamaştıran olanaklar ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Bornova İzmir’de, Tarihi yolculuğa çıkmak isteyen kişiler için çok çeşitli imkanlar sunmakla beraber, doğal güzellikleri bakımından da oldukça zengin bir ilçedir.

forum bornova
forum bornova

Forum Bornova: Kazımdirik civarında yer almış Forum Bornova, İzmir İl Sınırları içerisinde bulunmakta olan ilk açık hava alışveriş merkezidir. Başta Kipa ve İKEA olarak var olan toplam 123 ulusal ulusal ve uluslar arası markayı içerisinde barındıran mağazayave 7 salonlu sinemaya ev sahipliği etmektedir.

Bornovada Alışveriş Nerelerde Yapılır ? Bununla beraber AVM alanında açık ve kapalı otopark alanları da bulunmaktadır. Yani Forum Bornova AVM, gününüze renk katacak eğlenceli zamanlar geçirmeniz açısından gezilip görülmesi tavsiye edilen yerler arasında olmalıdır.

 

Homeros Vadisi:

Rekreasyon alanı olarak bilinen Homeros Vadisi, Çamiçi konumunda var olmaktadır. Adını Odysseia ve İlyada eserlerinin sahibi Homeros’tan edinmiştir. İzmir’in kalabalık ve gürültülü ortamından alıp götürüp, cazibesiyle gözlere adeta bir doğa harikası manzaralara kaptırıyor sizi.

READ  Ege'de Gezilecek Yerler Listesi !
Homeros Vadisi
Homeros Vadisi

Toplam 7 kilometre uzunluğunda olup, bu vadi içerisinde mağara yer almaktadır ve bu mağarada Homeros’un orada yaşadığı iddia edilmektedir. Düzenlemek çalışmaları yaplıarak bölgeye göletler ve piknik alanları eklenmiş bulunmaktadır. Ayrıca vadiye renk veren çınar ve akasya ağaçları çevrelemektedir. Homeros Vadisi’ne girişi bedavadır.

çiçekliköy
çiçekliköy

Çiçekliköy ve Yakaköy:

Bornova ilçe merkezinden 6 kilometre uzaklıkta ve Manisa – İzmir Karayolu rotasında mevkilendirilmiş Çiçekliköy ve Yakaköy, günübirlik geziler için uygun olan bir konuma evsahipliği yapar.. 93 Harbi sonrasında Boşnakların kurmuş olduğu köylerdir bunlar. Şuan ise mesire alanı olarak varlığını sürdürmektedir.

Yakaköy
Yakaköy

Çam ağaçları, rengarenk çiçekleri, tertemiz havası ile huzurlu bir atmosfer sunmaktadır. Bölge üzerinde vakit geçirebileceğiniz kahvaltı salonları ve piknik alanları ile hizmet verilmektedir.

Arkas Deniz Tarihi Merkezi
Arkas Deniz Tarihi Merkezi

Arkas Deniz Tarihi Merkezi:

Denize ve tarihe ilgi veren kişiler için vazgeçilmez noktalardan birisi olarak bahsedilen Arkas Deniz Tarihi Merkezi,  İzmir Bornova’nın Erzene Mahallesi’nde yer almaktadır. Arkas Holding yönetim kurulu başkanı Lucien Arkas tarafından 2012 yılında hizmete sunulmuş olup Lucien’in 30 yıllık kolesiyonuna evsahipliği etmektedir.

. Halka açık olarak sergilenen koleksiyonun içerisinde 123 adet tablo, 127 parça gemi antikası ve 112 adet gemi maketi bulunmaktadır.

 

Bornova’da Konaklanacak Yerler

Bornova’da konaklama için en uygun bölgeler Erzene, Mevlana, Barbaros, Kazımdirik ve Karacaoğlan denilebilmektedir. Erzene Mahallesi, Bornova’nın merkezi sayılmaktadır. Ege Üniversitesi kampüsüne ev sahipliği yapan mahalledir ve hem de üniversite yaşamının hem de Bornova’nın kalbi olarak adlandırılmaktadır.

Bornova
Bornova

Erzene’de TC Bornova Hükümet Konağı, Kazım Karabekir Caddesi, Mustafa Kemal Caddesi, Bornova Büyük Park gibi yerler otel seçiminizi kolaylaştıracak yerlerdir.

Kazımdirik ise üniversite öğrencilerinin daha yoğun olduğu bir bölgedir. Meşhur Forum Bornova AVM ise bu bölgede yer almaktadır. Mevlana Mahallesi, Ege Üniversitesi’nin arka kısmında yer almakta ve yine hareketli bir bölgedir.

READ  Efes Antik Kenti : UNESCO Tarafından Dünya Mirasları Listesinde

Son olarak İzmir Şehirlerarası Otogarı ile anılan Alsancak ve Karacaoğlan’a daha yakın bir konum isteyenler için Barbaros Mahallesi, Bornova’da konaklama için örnek verilebilecek yerlerdendir

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz