Image default
Konak

Eşrefpaşa – Konak

İzmir Konak’ta bulunan tarihi semt Eşrefpaşa adını Hacı Mehmet Eşref Paşa’dan alır. 1895 – 1907 yılları arasında İzmir belediye başkanlığı yapmış olan bir Osmanlı devlet ve siyaset adamı olması nedeniyle bu semtin adı olmuştur.

Eşrefpaşa
Eşrefpaşa

Nüfus mübadelesi ve Balkan savaşları sonrası İzmir’e yerleştirilen Kırım, Selanik ve Girit göçmenlerinin başlıca yerleştiği mahallelerden biri Eşrefpaşa’dır. Göçmenlere verilen Rum evlerinin çok dik ve ticarete elverişsiz Karataş semtinde bulunması bu semte yerleşmelerinin ana sebebidir. Ayrıca İzmir’in tarihi kulüplerinden İzmirspor bu semtte kurulmuştur.

Eşrefpaşa
Eşrefpaşa

Eşrefpaşa Konum ve Ulaşım Bilgisi

İzmir’in Konak ilçesine bulunan Eşrefpaşa Konak ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıktadır. İzmir şehir merkezinin Eşrefpaşa semtine uzaklığı ise yaklaşık 2 kilometredir. Yahudi ve Müslüman mezarlıklarının bulunduğu, en eski Müslüman mahallesinin sonu, eski Yağhaneler, Üçyol ve Ballıkuyu’ya kadar uzanan bölgenin ortak adıdır. Kim tarafından yapıldığı bilinmeyen mescidin alt katı doldurma olan bir teras üzerine inşa edilmiştir. Kuzey ve Batı cepheleri caddeye bakar ve duvarları tuğla ve taş malzemelerden yapılmıştır. Batı cephesindeki düz atkılı, yuvarlak kemerli kapıdan ibadet yerine girilmektedir.

Eşrefpaşa Mahalleleri

 • 1.Kadriye Mahallesi
 • 19 Mayıs Mahallesi
 • 2.Kadriye Mahallesi
 • Atilla Mahallesi
 • Aziziye Mahallesi
 • Ballıkuyu Mahallesi
 • Çimentepe Mahallesi
 • Duatepe Mahallesi
 • Güneşli Mahallesi
 • Hasanözdemir Mahallesi
 • İmariye Mahallesi
 • Kadıfekale Mahallesi
 • Kocatepe Mahallesi
 • Kosova Mahallesi
 • Tınaztepe Mahallesi
 • Yeşildere Mahallesi
 • Zafertepe Mahallesi
Tulumbalı Meyhane – Nihat Baba’nın Yeri
Tulumbalı Meyhane – Nihat Baba’nın Yeri

Tulumbalı Meyhane – Nihat Baba’nın Yeri

1958’den bu yana hizmet veren İzmir’in en köklü ve eski meyhanesi olarak Eşrefpaşa’da bulunan Tulumbalı Meyhane Eşrefpaşa’da bulunur ve bu kültürü devam ettirir. Herkesin damak zevkine hitap eden lezzetli yemekleri ve mezeleriyle birden fazla şubesi bulunur. Alsancak Rakıyı tulumba sisteminin küçük bir örneği ile masalara getirirler. Tulumbanın koluna bastıkça rakı bardağa dolar bu kuyudan tulumba çeker gibi olan rakı doldurma sistemi mekanda oldukça ilgi çekektedir.

READ  İzmir Gündoğdu Meydanı
Meyhane 1923 Nam-ı Diğer Akif Baba Meyhanesi

Meyhane 1923 Nam-ı Diğer Akif Baba Meyhanesi (Artık Kapalı)

İzmir’in Tulumbalı Meyhanesi ile beraber 2 gerçek klasiğinden biri olan Akif Baba Meyhanesi sade ortamı, taşplaklardan dekoru ve Atatürk resimleri ile işinin erbabı garsonlarıyla vazgeçilmez mekanlardan biridir. Mekanda 6 gün canlı fasıl vardır ama fasıl sizin sohbetinizi etkilemez arkadaşlarınızla çok rahat muhabbet edebilirsiniz. Nezih ortamı ile kızlı erkekli çok rahat gidilebilen keyifli bir meyhanedir. Mutfağından bahsedecek olursak burayı asıl cazip kılan şeydir. Konak Bütün sunulan yiyecekleri belli bir standardın üzerindedir. Çok janjanlı olmamasına karşın yolunuz düşerse uğramayı unutmamanız gereken bir mekandır.

Asmalı Mescit
Asmalı Mescit

Asmalı Mescit

Eşrefpaşa caddesinde bulunan Asmalı Mescid geçirdiği yangından sonra 1894 yılında yeniden inşa edilmiştir ve 20. yüzyılın başlarına kadar faal olduğu bilinmektedir.

Balıkçı Mescidi

Eskiden Eşrefpaşa’da olduğu bilinen mescittir. Ne yazık ki günümüze ulaşamamıştır.

Eşrefpaşa Cami
Eşrefpaşa Cami

Eşrefpaşa Cami

İzmir’de çıkan büyük bir yangından dolayı günümüze ulaşamamış olan Eşrefpaşa Camii 1896 yılında yapılmıştır. Basmane 1895 – 1907 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde İzmir valisi olarak görev yapmış Hacı Mehmet Eşrefpaşa’nın yaptırdığı camidir. Caminin ön cephesinde kırmızı ve yeşil renklerde olan kesme taş kullanıldığı bilinmektedir.

İzmir Konak Eşrefpaşa
İzmir Konak Eşrefpaşa

Doyumsuz Lezzetler

Bahsedilmesi gereken çok bilinmese de bilenlerin unutmayacağı bazı lezzetler vardır. Libyalı Arap Mehmet’in sattığı karadut şerbeti, süt darı satan Dancı Fazlı, Aşureci Kovboy Mustafa ve daha birçoğuna ev sahipliği yapan semt Eşrefpaşa samimi insanları, hala sokakta oynayan çocukları, kapı önünde yapılan çiğdem eşliğinde sohbetler ve müstakil, bahçeli evleri ile mahalle kültürünün yaşatan güzel bir semttir.

 Eşrefpaşa Çevresindeki Görülecek Yerler

READ  Küçükyalı Sahili, Konak

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

1 Yorum

Can Kalender 16 Ekim 2020 at 09:54

Herkezin bir eşref saati vardır fakat semtin bir Eşrefpaşası yoktur :))

Cevapla

Yorum Yaz