Image default
Menderes

Ahmetbeyli Sahili

 

İzmir’e yakın olması ve yazın soğuk suyuyla insanları ferahlatması ile bilinen Ahmetbeyli halk plajı tatilcilerin akın ettiği yer konumunda. Bunun yanı sıra yaz ayları tatilciler eğlenmek dinlenmek ve serinlemek isteyen insanlar gibi kışın da bu sahil dolabiliyor. Bunun sebebi ise kışın buraya oltasının kapıp gelen balıkçılar oluyor.

ahmetbeyli
ahmetbeyli

İzmir’e yakın olması bu sahili fazlasıyla etkiliyor olsa da Menderes’in en bilindik sahillerinden ve giden ziyaretçilerin pişman olmadığı bir yer. Ahmetbeyli’nin bağlı olduğu Menderes ise hem yerleşke olarak hem de gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir durumda. İzmir’in güneyinde yer alan Menderes tatil beldeleri tarihçesi ve güzellikleri ile bilinir. Ahmetbeyli Plajı İzmir’in plajlarının çekici olduğu bir yer olması ile bilinen Menderes içlerinde belki de İzmir’in en güzel sahillerini bulunduruyor. Gümüldür Çukuraltı ve Ahmetbeyli gibi halk plajları ve daha birçok mavi bayraklı sahili bulunuyor.

ahmetbeyli sahili
ahmetbeyli sahili

Bu ilçe ekonomisini daha çok tarım ve hayvancılık üzerinden yürütüyor olsa da turistik işletmeler de önemli bir yer alıyor. Arpa, buğday, tütün ve seracılık ilçede gelir açısından önemli bir yer alıyor. Menderes’in tarihçesi de oldukça kabarıktır. Kuşadası Gezilecek Yerler Ahmetbeyli halk plajı Geçmiş zamanlar da birçok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Menderes bununla ilişkin olarak hala belli yerlerinde tarihi dokularını korumaktadır. Ahmetbeyli sahili Zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos fethin de üs olarak kullandığı Menderes Türk tarihinin de önemli bir yerinde konumlanmaktadır. Mendereste gezilecek yerlerin başlarında sahiller gelir ve onları şöyle sıralayabiliriz.

maydonoz koyu
maydonoz koyu

Maydonoz Koyu

Maydonoz koyu, Ahmetbeyli koyuna çok yakındır sahilden ve sahil yolundan yürüme ve araç yolu da vardır. Maydonoz koyunda genelde villalar bulunmaktdır. Kargacık koyu ve Ahmetbeyli nin tam ortasında kalmaktadır.

READ  Çukuraltı Sahili (Özdere)
Gümüldür
Gümüldür

Gümüldür

Helenistik dönemden bu yana yaşamayı başaran Gümüldür harika bir tarihe sahip. Ahmetbeyli plajı Bununla birlikte birçok mavi bayraklı koyu ve plajı bulunur. İzmir Gezilecek Yerler Harika görüntüler ve manzaralar sunan Gümüldür plajların masmavi berrak suları ve harika deniz keyfi sunması ile de gelen yerli yabancı turistlere harika anlar yaşatıyor. İzmir’e 75 Kuşadası ve Efes’e 40Km uzaklığı ile tatil beldelerine yakın olması ile insanların uğrak yeri haline gelmeyi başarıyor.

incekum Plajı
incekum Plajı

İpekkum Plajı

Denizinin sığ kumunun ince sahil boyunun uzun olması sebebi ile daha çok ailelerin tercih ettiği plajdır. Suyun temiz olması yanı sıra bu plajın dikkat edilmesi gereken noktası ise yer yer derinleşip tekrar sığ olabilmesi oluyor.

ahmetbeyli denizi
ahmetbeyli denizi

Mendereste sadece plajlar değil tarihçe anlamında antik kentlerde bulunmaktadır. Ahmetbeyli denizi Tam 4 tane antik kent bulunan ilçede tarihini geliştirmek keşfetmek ve araştırmak isteyen insanlar için birebir. Antik kentler ise Kolophon Temnos Claros Notion olmak üzere ayrılıyor. Her biri kendi tarihinin keşfedilmesini bekliyor. Ahmetbeyli plajı ise bu plajlar içinde hem yaz hem kış dolu olması sahili içinde bulundurduğu azmak ve mağaralar ile macera sevenlerin uğrak yeri oluyor. Suyunun ferahlatıcı serinliği ve aynı oranda ki temizliği İzmir’e gittiğiniz de Menderes ile birlikte görmeniz gereken bir yer haline geliyor.

Ahmetbeyli Resimleri

maydonoz koyuahmetbeylisahiliahmetbeyliplajiahmetbeylideniziahmetbeyli1ahmetbeyli

Menderes`te Gezilecek Başka Yazılarımıza Gözatabilirsiniz…

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Menderes Tekeli

Gezicini

Menderes Oğlananası – İzmir

Gezicini

Menderes Görece – Göçmen Şehri

Gezicini

Menderes Dereköy Mahallesi

Gezicini

Menderes Değirmendere

Gezicini

5 Yorumlar

ozgun tuykun 24 Ağustos 2019 at 14:33

Asmalı bahçe pansiyon & cafe ahmetbeyliye giderken burada sahil yolunda sağ tarafta kalıyor muhteşem. kahvaltısı ve tostu muhteşem ve eğlenceli ve keyifli oyunlar oynayabileceğimiz okey, monopoly, tavla v.s var. Burası akşamları cafesinde müziklidir, burada eğlence muhteşem tavsiye ederim

Cevapla
izmirli 35 29 Ağustos 2019 at 23:14

Dönmez Kardeşler Tekel bayii olarak günün 7/24 saati de açığız arkadaşlar aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Cevapla
Buse Aleyna 30 Ağustos 2019 at 15:20

Kafa dinlemek için harika bir yer Ahmetbeyli denizi. Buralara Özellikle kış günüde gelebilirsiniz Doğa ile Manzara mükemmel

Cevapla
Süleyman S 14 Eylül 2019 at 11:51

Ahmetbeli plajı yılların en tarihi yerlere yakın olan plajlardan birisidir yakınlarında tarihi yer çoktur Claros gibi. vede birçok yere yakın olmasıda çok iyidir yakınında kargacık koyu vardır oraya gidebilirsiniz veya Yoncaköy plajı yada kuşadası yakındır diğer yer ise özdere plajı da 5 dk arası vardır, son olarak da maydonoz koyu ile yanyanadır. Yani kısaca ahmetbeyli boş bir yer değildir.

Cevapla
Canan Aslan 20 Şubat 2020 at 10:18

Ahmetbeyli denizi çok kısa burada otel apart seçeneği fazla yok bu yüzden bizde genelde gümüdüre gidiyoruz.

Cevapla

Yorum Yaz