Image default
Menderes

Menderes Dereköy Mahallesi

Menderes Dereköy İzmir

Dereköy, İzmir ilinin Menderes ilçesine bağlı bir mahalledir. Menderes İzmir’in güney bölgesinde yer almaktadır ve İzmir merkeze uzaklığı 22 kilometredir. İzmir’in en büyük yüzölçümüne sahip ilçelerinden biri olan Menderes, İzmir’in önemli tarihi yerleri olan bölgelerinden biridir.

Menderes Dereköy
Menderes Dereköy

Menderes Dereköy Konum Bilgisi ve Ulaşım

İzmir Menderes ile Menderes Dereköy arası mesafe 3 kilometredir ve yaklaşık 10 dakika gibi bir sürede ulaşılabilir. Otobüs kullanarak gitmek istiyorsanız ise 708, 804, ve 829 numaralı otobüslerin Menderes Dereköy yakınından geçen güzergahları vardır. Metro ise Cumaovasından kalkış istasyonu olup Aliağa’ya kadar gider ve İzban ile Torbalı Tepeköy’e kadar gidilebilir fakat İzban ile gelmek isterseniz inince tekrar otobüs ile aktarma yapmanız gerekmektedir.

Menderes Dereköy
Menderes Dereköy

Menderes Gezilecek Yerler

Menderes gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. İlçenin büyük bir kısmı düzlüktür. Halk tarım, hayvancılık ve seracılıklar uğraşır. Gümüldür mandalinası bu ilçemizden çıkar. Ayrıca üzüm üretimi de yoğundur ve Menderes’in yerli şarabına bakmak isterseniz Menderes İsabey Bağ Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Menderes Dereköy
Menderes Dereköy

Claros Tarihi Yeri

Menderes merkeze 20 kilometre kadar uzaklıkta olan Claros tarihi yerinin Ahmetbeyli plajına 2 kilometre uzaklığı vardır. Kehanet merkezi olarak bilinen adıyla da Kolophon kentine bağlıdır.

Claros Tarihi Yeri
Claros Tarihi Yeri

Özdere Çukuraltı Plajı

Çukuraltı plajı Menderes yerlisinin en uğrak yerlerinden biridir. Gün boyu huzur içinde denize girebilirsiniz. Menderes’in mavi bayrak alan semti  Özdere emizliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Çukuraltı Plajı
Çukuraltı Plajı

Gümüldür

Menderes’te gezilecek yerlerden bir diğeri de Gümüldür’dür. İzmir merkeze 51 kilometre uzaklıktadır. Gümüldür Mandalini ile ünlüdür sırf bunun tadına bakmak için bile gidilmesi gereken bir yerdir.

READ  Çukuraltı Sahili (Özdere)
Gümüldür
Gümüldür

Menderes Kalemlik Plajı

Kalemlik Orman Kampı İzmir’in ünlü plajlarından biri olan Kalemlik Plajı birçok gezginin uğrak noktasıdır. Sırt çantasını alıp yollara düşen kişilerin yolunun mutlaka düştüğü Kalemlik Orman Kampı bolca hazır çadırın bulunduğu bir plajdır. Ağaçları ve manzarası ile bambaşka bir güzellik ve sakinlik yaratmaktadır. Giriş ücretlidir ister kendi çadırınız ile gelebilir isterseniz de kendi çadırınızı getirebilirsiniz.

Menderes Kalemlik Plajı
Menderes Kalemlik Plajı

Dereköy Kilisesi

Dereköy kilisesi, Dereköy mahallesinde bulunan 1857 yılında yapılmış bir kilisedir. Doğal ve insan elinin sebep olduğu büyük tahribatı olmasına rağmen her sene Fener Rum Patriği Bartholomeos’un katılımı ile ayin düzenlenmektedir. Mübadele zamanının ardından kilise Türkler tarafından bir süre cami olarak kullanılmıştır.

Yukarıda bahsedilen her şeyden dolayı görülmeye değer birçok yeri bulunan ülkemizde yolunuzun düşmesi gereken yerlerden biri kesinlikle Menderes. Giderseniz kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Menderes’te Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Menderes Tekeli

Gezicini

Menderes Oğlananası – İzmir

Gezicini

Menderes Görece – Göçmen Şehri

Gezicini

Menderes Değirmendere

Gezicini

Menderes Bulgurca

Gezicini

Yorum Yaz