Image default
Menderes

Menderes Bulgurca

İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan ve 1997 yılında Tahtalı Barajı inşaatı sebebiyle boşaltılıp orijinal yerinden 5 kilometre uzaklıktaki Pancar Ovası’na taşınan bir mahalle olan Bulgurca’da Yunan şarkıcı Haris Alexiou 1924 yılında bu mahalleden Yunanistan’a göç etmiştir. Ayrıca İbrahim Sirkeci de burada doğup büyümüştür. Buca Lisesi’nden sonra Bilkent Üniversitesi’ne gitmiştir. Şu an Londra’da bir üniversitede profesördür.

Menderes Bulgurca
Menderes Bulgurca

BULGURCA KONUM BİLGİSİ

Bulgurca Köyü İzmir il merkezine 29.4 kilometre, Menderesin de 10.7 kilometre uzağında yer alan bir yerdir. Otobüs ile veya İzban ile buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Eğer otobüs tercih ederseniz 707 numaralı otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz. İzban ile ulaşımı tercih ederseniz Tepeköy – Cumaovası güzergahında giden trene binmeniz gerekmektedir.

izmir lokma
izmir lokma

İZMİR’DE NE YENİR

Peki ya Bulgurca’ya kadar gelip de birkaç lezzetin tadına bakmamak olmaz değil mi? Bir bakalım Bulgurca’da ne yenir?

  • Boyoz
  • Kumru
  • Şevketi Bostan
  • İzmir Bombası
izmir boyoz festivali
izmir boyoz festivali

Boyoz

İzmir’de sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti olarak bütün Türkiye’de nam salmış mayasız bir hamur işi çeşidi olan boyoz İspanyol kökenli Yahudilerden İzmir’e geçen bu lezzete sokakta gevrek satan seyyar satıcıların tezgahında sıkça rastlayabilirsiniz. Genelde yumurta ile yenen boyoz kalori bakımından diyet yapanların çok tercih etmeyen bir yiyecek olsa da yağsız versiyonu da bulunmaktadır.

izmir kumrusu
izmir kumrusu

Kumru

 Bol susamlı özel ekmeğinin arasına konulan salam, sucuk, kaşar, sosis, tulum peyniri, domates, biber, turşu, ketçap ve mayonez ile İzmir’e özgü bir sandviç olan kumru fırsatını bulduğunuz ilk anda tadına bakmanız gereken bir lezzettir.

Şevketi Bostan
Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Kuzu etinin yemeğe adını veren şevketi bostan bitkisi ile düdüklüde pişirilmesi ya da kavrulması ile hazırlanmaktadır. Menderes Bulgurca İzmir’in yöresel lezzetlerinden biri olan Şevketi Bostan oldukça sevilen bir lezzettir ve sıklıkla da tüketilmektedir.

READ  Ahmetbeyli Sahili
İzmir Bombası
İzmir Bombası

İzmir Bombası

Diyet düşmanı olan bu tatlı, içi kakaolu fındık kreması dolgulu dışı ise incecik hamurdan yapılır. Şehirde adından çokça söz ettiren bu lezzetin beyaz çikolatalı ve bitter çikolatalı gibi çeşitleri de yapılmaktadır. Menderes Bulgurca

Menderes Bakla Tepe Höyüğü
Menderes Bakla Tepe Höyüğü
BULGURCA’DA GEZİLECEK YERLER
  • Bakla Tepe Höyüğü

Bulgurca’da gezilecek yerler denince akla sadece burası gelir. Menderes Tahtalı Barajı nedeniyle terk edilen Bulgurca Çiftlik Köyü’nün hemen yakınında yer alan bu höyükte uzun yıllardır bakla yetiştirilmektedir. Höyükten köy altına kadar uzanan tarihöncesi bir yerleşim, sapılan sondalardan anlaşılmaktadır.

Yakın Çevredeki Diğer Görülecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Menderes Tekeli

Gezicini

Menderes Oğlananası – İzmir

Gezicini

Menderes Görece – Göçmen Şehri

Gezicini

Menderes Dereköy Mahallesi

Gezicini

Menderes Değirmendere

Gezicini

Yorum Yaz