Image default
Menderes

Menderes Tekeli

 

Menderes Tekeli Türkiye’de bulunan İzmir ilinin Menderes ilçesine bağlı Tekeli mahallesidir. Menderes Tekeli daha çok hayvancılık ve tarım üzerine insanların geçim kaynağını sağladıkları bir yerleşkedir. Menderes Tekeli Köyü Nüfus bakımından sayısı oldukça fazla olup sayı olarak söylemek gerekirse 5000’in üzerinde kişi yaşamaktadır. Menderes Tekelinin kuruluş tarihi açısından tam net olarak bilinmese de 200-300 yıllık bir geçmişi vardır. Şirin ve sakin olan bu Tekeli mahallesinden sizler için aşağıdaki bilgileri derledik:

Menderes Tekeli
Menderes Tekeli
  1. Menderes Tekeli Köyü konumu ve ulaşımı

Menderes Tekelinin konumu için denizden iki saat kadar uzaklıkta, yakın civarında ise İzmir’in büyük sanayi tesislerin biri olan ITOB sanayi tesisi bulunduğunu söylemek gerekir. Mendereste Gezilecek Yerler Ulaşım aracı olarak tren daha çok tercih edilen bu mahallede yani eski ismiyle bu köye ulaşım ne dağlardan olup ne de engebelidir. Düz arazilerden oluşan mahallede tren aracılıyla sefer saatleri için bir kısıtlama yapılmamıştır. Günün hangi saatinde olursa olsun tekeliye ulaşım oldukça kolay olduğu için Menderese gelirseniz bu çalışkan mahalleye uğramadan sakın gitmeyiniz. Gaziemir Eğer trenle gitmek isterseniz ki dilediğiniz aracınızla gidebilirsiniz İzban Tekeli İstasyonunu bulmanız yeterlidir.

Menderes Tekeli İtob Organize Sanayi
Menderes Tekeli İtob Organize Sanayi

2) Menderes Tekeli Mahallesi görülecek yerler

Menderes Tekeli’nin tarihi kokan bu yerleşim yerine insanlar göçebe olarak yerleşmişlerdir. iizmir Gezilecek YerlerBu göçebe hayattan yerleşik hayata geçen insanlar evlerini taştan inşa etmişlerdir.

Tekeli Festivalleri
Tekeli Festivalleri

Tekeli’de insanların ekmek teknesi haline gelmiş olan hayvancılık ve tarım ön plandadır. Tarım için sadece o bölgede yaşayan insan nüfusu oldukça yüksektir. Tekeli de görülecek yerler için büyük tarım arazilerini listenize ekleyebilirsiz. Tarım arazileri bu kadar büyük olursa tarım ürünleri de oldukça gelişmiştir. Bamya, pamuk karpuz, zeytin ve daha fazlasını çiftçiler elleriyle yetiştirmektedir. Dolayısıyla devletten çiftçilere daha çok destek ve yardım talep ettiği bilgisini de eklemek gerekiyor.

Tekeli Mahallesi
Tekeli Mahallesi

İzmir’in tatlı bir köyü olan bu mahallede zamanında Yörükler yerleşmişlerdir ve hala burada yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu mahallede yaşayan insanların inşa ettikleri yapıları günümüzde yepyeni görünüme kavuşturmak için ve Yörüklerin kültüne ait biçimde restore edilmektedir.

READ  Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

 

Tekeli’ye Yakın Diğer Yerler

 

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Menderes Oğlananası – İzmir

Gezicini

Menderes Görece – Göçmen Şehri

Gezicini

Menderes Dereköy Mahallesi

Gezicini

Menderes Değirmendere

Gezicini

Menderes Bulgurca

Gezicini

Yorum Yaz