Image default
İzmir Menderes

Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerleri | Muhteşem Yerlerin Listesi

Gümüldür Gezilecek Yerler Deniz turizmin büyük bir hızla geliştiği yer olan Gümüldür, masmavi gökyüzü, muhteşem yedi kilometreyi bulan sahili ve yeşili ile eşsiz bir tatil sunmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerleri Satsuma mandalinanın evi olarak bilinen Gümüldür, İzmir ili’ne 50 kilometre ve Adnan Menderes Havalimanına 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Gümüldür
Gümüldür

Beldenin oldukça kolay bir ulaşımı bulunmaktadır. Yaz sezonunun yaklaşması ile birlikte turist trafiğinin kalabalıklaştığı Gümüldür, tatilcilere farklı tatil alternatifleri sunmaktadır. Plajlarında mavi bayrak vardır. Su sporları ya da etrafı gezme ile gününüzü değerlendirebilirsiniz. Gümüldür gezilecek yerler listesinde fazla antik kent olmasa da başka yerleri gezerek bu küçük şirin belde de güzel vakit geçirebilirsiniz.

Gümüldür Sahili
Gümüldür Sahili

Gümüldür ‘de Gezilmesi Gereken Yerler

  1. Klaros ( Kehanet Merkezi )

Klaros kehanet merkezi Ahmetbeyli plajının 3 kilometre uzağında kalmaktadır. Denize kenarı olmayan tek İonkenti olarak bilinir. Kolophon şehrine bağlı olarak kehanet kenti olarak ün yapmıştır. Adak, armağan ve yazıt kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi de şehrin kehanet alanında oldukça fazla bir üne sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Tapınak Dor tarzında yapılmıştır. Tapınağın batı tarafında dev heykelleri görebilirsiniz. Apollon’un oturan heykelinin yanında annesinin ve ikiz kardeşi Artemisin heykelleri bulunmaktadır. Bu heykeller Helenistik dönemin özelliklerini yansıtmaktadır. Falcılık ile uğraşan rahiplerin odalarına ise tapınağın alt tarafında bulunan koridorlardan ulaşılmaktadır. Kemerli odanın içinde bir su kaynağı göze çarpar. Bu su kaynağı o dönemlerde fal bakımında oldukça büyük bir öneme sahipmiş. Yapının doğu tarafında bulunan sunağın önünde ki halkalar burada hayvanların kurban edildiği anlamını taşımaktadır. Kuzey tarafa doğru gittiğiniz zaman Artemis adına yapılmış küçük bir tapınak daha görürsünüz.

READ  Bayraklı Gezilecek Yerler
Klaros ( Kehanet Merkezi )
Klaros ( Kehanet Merkezi )
  1. Kolophon Antik Kenti

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kolophon Antik Kenti, İon uygarlığının en zengin kenti olarak tarihe geçmiştir. M.Ö.7 ve 8. yüzyıllarda hüküm sürmüşlerdir. O dönemin denizcilikte ve zenginlikte ön sırada olan bir yerleşim yeriymiş. Halkı aşırı derecede lükse düşkün olarak bilinmekteydi. Bu antik kent ile ilgili kazı çalışmaları hala devam ettiğinden gün yüzüne hala elle tutulur yapılar çıkmamıştır.

Kolophon Antik Kenti
Kolophon Antik Kenti
  1. Notion Antik Kenti

Burası Kolophon şehrinin liman bölgesi olarak bilinmektedir. Notion Antik Kenti Helenistik dönemi yaşamıştır. Kent, Roma dönemine kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Kenti çevreleyen duvarlar ve antik tiyatrodan günümüze herhangi bir yapı kaldığı söylenemez.

Notion Antik Kenti
Notion Antik Kenti
  1. Orman Kampı

8 hektarlık bir alanı kaplayan burası piknik alanı ve çadır kurmak için kamping yeri olarak kullanılmaktadır. Burada diğer turizm şehirlerinde ki gibi modern tesisler yer almaz. Gümüldür Orman Kampı’nda bulabilecekleriniz büfe, market ve soyunma kabinleridir.

Gümüldür Orman Kampı
Gümüldür Orman Kampı
  1. Deniz Pınarı

Ahmetbeyli Gümüldür sahil şeridinde yer alan Deniz Pınarı 80 hektarlık bir alan kaplayan koyda bulunmaktadır. Menderes ilçesine uzaklığı yaklaşık olarak 40 kilometreyi bulmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerler Ormanın içinde dinlenme tesisleri yer alır. Muhteşem bir manzaraya sahiptir. Klaros Antik Kentine ait kalıntıları görmek isterseniz burayı ziyaret etmeniz kâfidir. Çadırlı kamping hizmeti sunulmaktadır.

Deniz Pınarı
Deniz Pınarı
  1. Yıkık Minare

Gümüldür ’den 3 kilometre ileride yer alan Yıkık Minare Gümüş suya ulaşmadan yolun hemen kenarında bulunmaktadır. Günümüzde sadece minaresi bulunmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerler 35 x 11 metre ebatlarında olan, enine dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Doğu batı yönündedir. Minarenin yapılış zamanının 14. veya 15. yüzyıla dayandığı düşünülmektedir. Yıkık minare için Menderes Belediyesi yenileme çalışmaları başlatmıştır.

Gümüldür Yıkık Minare
Gümüldür Yıkık Minare
  1. Roma Hamamı

Menderes Gümüldür karayolunun 17. Kilometresinde Deliömerli çatrağına gelindiği zaman 6 ila 8 kilometre gidildikten sonra karşılaşılan köprünün kuzey tarafına doğru giden yolda bulunan Roma Hamamı kayaya oyulmuştur ve sadece 2 odası bulunmaktadır. Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerler Yapılış tarihi olarak M.Ö.3. yüzyıldır. Burası termal tedavi merkezi olarak hizmet vermiştir.

READ  Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!
Menderes Roma Hamamı
Menderes Roma Hamamı

İzmir’in şirin turistik yerlerinden olan Gümüldür, satsuma mandalinası ile oldukça ünlüdür. İzmir Kuşadası üzerinde bulunan bu şirin yer turizm açısından hala gelişme aşamasındadır. Diğer tatil beldelerine oldukça yakın durumdadır. İzmir gezisine çıktığınız zaman mutlaka listenize Gümüldür gezilecek yerler olarak bir not düşmenizi tavsiye ederiz.

Gümüldür Aquapark
Gümüldür Aquapark

Gümüldür Yalı Castle Aquapark

Gümüldür merkez’de bulunan aquapark Gümüldür Aquapark merkezdeki otellere ve gümüldür gece pazarına çok yakındır. Giriş ücretlidir ve ücreti ödeyen misafirler, bütün gün boyunca tesis içinde her yaş grubunun eğlenebileceği havuz sporlarının olduğu birbirinden eğlenceli, aktivite dolu etkinlikler arasında havuz oyunları, animasyonlarla eğlenebilirler.

> Gümüldür Aquapark
> Sahil caddesi No :47 Gümüldür / İZMİR
> 0232 439 0 333

Gümüldür Plajı
Gümüldür Plajı

Gümüldür’de Kalınacak Oteller

Durgu Apart Otel : Gümüldürde ailenin kalabileceği nezih butik bir apart. Gece pazarına sıfır akşam eglenceler olan cafesi mevut. Plaj ve sahillere 50 metre. Konum ve iletişim
Club Cactus Paradise : 210 otel odası bulunan. ve Gümüldür aquaparka 1km mesafesi olan. Ağaçlarla çevrili olan plajda harika konuma sahip.

Gümüldür Mavi Deniz Otel : Meşhur gümüldür aquaparka 10 dakika yürüme mesafesi olan, plaja sıfır sade bir otel. Yemeklere oldukça önem veriyor. İnstagram’da

Gümüldür Resort Hotel : Gümüldürün en bilindik 5 yıldızlı marka olmuş oteli. Denize sıfır ve en iyi konuma sahıp.

Gümüldür Tanıtım Videosu

Gümüldür Resimleri

Gümüldür PlajıGümüldür AquaparkgumldurgumgumGümüldürgumuldursahili44gumuldursahili23gumuldursahili8gumuldursahili5gumuldursahili1gumuldur 3Gümüldür Halk Plajıgumuldur 1Gümüldür Gezilmesi Gereken Yerlergumuldursahilgumuldur11gumuldursahili77gumuldurgumuldursahil0

Gümüldüre Yakın Gezilecek Başka Yazılarımıza Gözatabilirsiniz…

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

21 Yorumlar

Sibel Klkn 8 Temmuz 2019 at 23:27

Kalitesinden ödün vermeyen mendereste elit rakipsiz bir plaj yaş ortalaması 1000 olmakla birlikte canlı cenazelere şahit tek olabileceğiniz tarihi esintiler kadınlar kıyafetle yüzerlerken şıklıkta güzellikte birbiriyle yarışıyor sürekli:)

Cevapla
Buse Buse 27 Temmuz 2019 at 15:06

Denizde yapmacık olmam diyoranız vede Gümüldür`de piknik tarzında deniz keyfi yapmak istiyorsanız birebir 😉 Tavsiye Edilir…

Cevapla
kerim karabelen 24 Ağustos 2019 at 14:30

Gümüldür denildiği zaman en güzel oteli residence linda oteldidir arkadaşlar mutlaka ..tavsıye ederım…

Cevapla
Eray G 14 Eylül 2019 at 11:53

Menderes`in en kalabalık olan gece hayatı olan bölgelerinden birisidir gece pazarı vardır özellikle otelinizi o bölgeye yakın tutarsanız rahat edersiniz otelden çıkar çıkmaz gümüldür gece pazarına girebilirsiniz pazar içinde alkollü mekanlar ve cafeler vardır. Otel ve pansinyonların en bol olduğu ve fiyat olarak en uygun olduğu yerdir.

Cevapla
MAhmut Kaya 20 Şubat 2020 at 10:15

Gümüldür gerçekten ortamı denizi harika bütün izmirlinin buraya gelmesi gerekiyor burada birçok otel seçeneği var ve piyasaya göre çok uygun apartlar var.

Cevapla
Destina YGN 7 Ağustos 2021 at 10:49

Geçen yıl çok bitikti Gümüldür ama bu sene geçen seneye göre daha hızlı başladı sezona gece pazarıda olmasa gümüldürde bişey yok. Elit ortam arıyorsanız burası elit biryer degil malesef. Çok apart otellerin bulunduğu bölge

Cevapla
Barış Geçmen 12 Ağustos 2021 at 01:01

Gümüldür gezilecek yerler ile ilgili olarak son derece başarılı, aydınlatıcı ve bilgi verici bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla
mugarrir 12 Ağustos 2021 at 01:10

Kolophon şehrine bağlı olarak kehanet kenti ve yapilar ve heykeller harikulâde..

Cevapla
Ömer tarık 12 Ağustos 2021 at 04:50

BU SİTEYİ SEVİYORUZ GEZİLECEK YERLERİ BİZİM İÇİN ARAŞTIRIP BULUYOR

Cevapla
Emrah 13 Ağustos 2021 at 02:30

Gümüldür Tam bir Tatil cenneti diyebiliriz muhteşem manzarası gece hayatı Ve ortamlarıyla harika bi yer diyebilirim kesinlikle gezip görülmesi yer diyebilirim

Cevapla
Mehmet Ali Ağaslan 12 Ağustos 2021 at 07:35

Geçen senelerde gitmiştim gerçekten insana tarihi geçmislerden yasanmışlıklardan bahsediyor herkese önerebilirim çünkü böyle yerler insanin kişisel duygu gelişimine çok olanak ve gelişme sağlıyor herkesin bir kere gitmesini tavsiye ediyorum

Cevapla
Umit 12 Ağustos 2021 at 09:41

Cok guzel yer gitmenizi oneririm tarihi yerler var

Cevapla
Nasibe 12 Ağustos 2021 at 12:43

Gümüldür tarihi ve ormanlarıyla tam doğayla içice gidilecek muhteşem bir tatil yeri tavsiye ederim

Cevapla
Salih Saydam 12 Ağustos 2021 at 13:40

Gümüldürde piknik alanları mevcut gercekten harika bir ortam ve gezicini sayfası çok bilgilendirici bir sayfa bir çok yerlerin bilgilendirmesi gercekten çok hoş harika bir sayfa gümüldüre gitmenizi tavsiye ederim otellerin de bol olduğu bölge

Cevapla
mefeyab 12 Ağustos 2021 at 13:46

en iyi seçimleri siz yapmışsınız. Gerçekten bizim için şahane yerler bulmuşsunuz teşekkür ederiz .

Cevapla
Fahri Can 12 Ağustos 2021 at 14:38

Birgün mutlaka gezip görmek isteyeceğim yerlerdir hepsi. Ülkemizin bu tür güzelliklerini bize sunduğunuz için teşekkürler.

Cevapla
Fahri Can 12 Ağustos 2021 at 14:38

Birgün mutlaka gezip görmek isteyeceğim yerlerdir hepsi. Ülkemizin bu tür güzelliklerini bize sunduğunuz için teşekkürlerrrr

Cevapla
Elasuakyurek 12 Ağustos 2021 at 16:50

Harika yerleri sayenizde tanıyoruz kültürünü öğreniyoruz cok tesekkürler emek harcıyorsunuz emeginize saglık

Cevapla
Emre Yılmaz 12 Ağustos 2021 at 16:55

Burayı çok sevdim. Ya havası olsun. Suyu olsun. Süper. Hoşuma gitti ben beğendim. Tatil yapamak için harika herkese tavsiye ederim.

Cevapla
Balvenie 12 Ağustos 2021 at 17:53

Bu site cok güzel bir site kesinlikle öneririm denemeizi öneririm detaylı ve anlamlı bir dil kullanılmış ellerine sağlık

Cevapla
Tufan 13 Ağustos 2021 at 13:23

10 numara bir uygulama deneyin bence sizde süper olmuş kaliteli sorunsuz şekilde çalışıyor gayet başarılı olmuş tebrikler sizde deneyin memnun kalacaksınız bence çok güzel bir kuruluş tavsiye ederim biz memnun kaldık

Cevapla

Yorum Yaz