Image default
Menderes Seferihisar

Ürkmez Gezilecek Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Ürkmez gezilecek yerler listenizi hazırlarken ona komşu olan civar tatil yerlerini de eklemeyi sakın unutmayın lütfen. Seferihisar ile Kuşadası karayolu üzerinde bulunan Ürkmez beldesi, Seferihisar ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunur. Yılın yarısında burada denize girme imkânına sahipsiniz. Masmavi deniz ve İpek kum Plajları ile size muhteşem bir tatil sunan Ürkmez Ege Denizi sahillerinin bütün güzelliklerini sunmaktadır. Ürkmez beldesinin yerleşim yeri şu anki yerinin kuzeyinde kalan dağın eteğidir. 127 yıl önce kurulmuş olan beldede zaman içine turizm ve narenciye ticareti geliştiğinden belde genişleme göstererek Çeşme ve Kuşadası’nın her iki yanına doğru genişlemiştir.

ürkmez
ürkmez

Ülkemizin en geniş ve en temiz kumsallarından biri olarak bilinir. Kumsalının uzunluğu 6 kilometreyi bulur. Ürkmez, kışın çok az nüfusa sahiptir. Sadece burada yöre halkı yaşarken yazın bu sayı 100 binlere kadar ulaşmaktadır. Ilıman bir iklimi olduğundan burada deniz mevsimi 6 ile 9 ay arasında sürmektedir. Doğa ve bitki örtüsü doğa sporlarına olanak verirken denizi de su sporlarına imkân vermektedir.

Ürkmez Gezilecek Yerler
Ürkmez Gezilecek Yerler

Ürkmez Gezilmesi Gereken Yerleri

  1. Lebedos Antik Kenti

Lebedos Antik Kenti İon birliğinin 12 kentin birisidir. İzmir‘de bulunan Ürkmez beldesinin yanı başında bulunan tepenin üzerinde kurulmuştur. Antik kentin kuruluşuyla ilgili bilgiler maalesef net değildir. Lebedos, yakınlarında bulunan Kolophon, Teos ve Ephesos kentlerinin varlığı ile baş edemediği için ikinci planda kalarak tarih boyunca ön plana çıkamamıştır. Yakın geçmişte yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan malzemelerden olan obsidyen yongaya bakarak bu kentin tarihinin prehistorik dönemlerine kadar uzandığını göstermektedir. Lebedos antik kentin konuşlandığı yer yaklaşık olarak 280 metre uzunluğundadır. Dile benzer bir yarımada şeklindedir. Lebedos kentinin akropolisi bu ada üzerinde bulunmaktadır ve yüksekliği 60 metreye kadar varan bir tepe üstündedir. Kentin verimli toprakları olmasına rağmen çevredeki kentlerin deniz ticareti yapmasından dolayı sönük kalmıştır.

READ  Ürkmez Apart Otel : Ürkmez'in En İyisi
ürkmez
ürkmez

Antik kentin bulunduğu yarımadaya günümüzde Kısık adı verilmektedir. Bu kent için sadece yüzey çalışmaları yapılmıştır. Ortaya çıkarılan kalıntılar oldukça azdır. Ortaya çıkan en görünen yapı kentin savunmasını yapan surlardır. Dolgulu duvar örgüsü tarzında yapılan surların kalınlığı 2 metreyi bulmaktadır. İçerde ve dışarda bulunan taşlar oldukça düzgün kesilmiştir ve aralarına molozlar doldurulmuştur. Surlarda dört adet kule tespit edilmiştir. Yarımadanın doğu tarafına doğru ilerlediğiniz zaman üç neften oluşan Roma bazilikası ve kilise olduğu tahmin edilen kalıntılara rastlarsınız. Ürkmez Gezilecek Yerler Antik kent Dionysos sanatçılarının sığınma yeri olmuştur. Böyle bir sanatçı grubunun gösterilerini sunması için bir tiyatroya ihtiyacı olacaktır. Bundan dolayı bilgiler kesin olmasa da ana karanın üstünde yer alan tepenin kuzeybatısında boş bir alan vardır. Bu alanın bu tür gösterilerin yapıldığı tiyatro olduğu düşünülmektedir.

Lebedos Antik Kenti
Lebedos Antik Kenti
  1. Ürkmez Barajı

Kuzey tarafında dere boyunca devam edegelen çam alanı ve yol üzerinde rastlayacağız Kalabak Kayasına doğru doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ürkmez Barajı size oldukça güzel bir doğa manzarası sunmaktadır.

Ürkmez Barajı
Ürkmez Barajı
  1. İpekkum Plajı

Ürkmez beldesinin gözbebeği olan İpekkum Plajı  harika kumsalıyla muhteşem bir güzellik sunmaktadır. Burası daha çok hafta sonları tatilcilerin ve beldenin çevresindeki kişilerin akınına uğramaktadır. İpekkum Plajı’nın denizi fazla derin değil ve denizin tabanı tamamen kumla kaplıdır. Tatilcilerin konaklama yapabilmeleri için her türlü alternatif bulunmaktadır.

Ürkmez gezilmesi gereken yerler olarak yavaş yavaş gelişen ve kendi kültürel ve doğal güzelliklerini ortaya çıkarmaya çalışan bir belde olarak göze çarpmaktadır. Beldenin en önemli kozlarından bir tanesi termal sularının varlığıdır. Burası antik dönemlerde bulunan kaplıcaları ile insanlara şifa dağıtmıştır. Bunun yanında yerli halk, halk oyunları ve el sanatlarını dışarıya tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Her yerin olduğu gibi Ürkmez beldesinin de milli bir yemeği bulunmaktadır. Bu yemeğin adı keşkektir. Düğünler, özel günler ve kutlamaların en önde gelen yemeğidir.

READ  Ürkmez Gece Pazarı
İpekkum Plajı
İpekkum Plajı

 

Ürkmezde Kiralık Apart ve Otel 

Ürkmez Deniz Apart Otel için detaylı bilgi için arayınız ürkmezin en uygun fiyatlı apart daireleridir.  Yaz kış açıktır. Günlük haftalık ve aylık kiralıktır.

ürkmez apart
ürkmez apart
  Cumhuriyet, 5171. Sk. No:1, 35465, Seferihisar/İzmir

Telefon: 0533 418 35 35

 

  • Menderes ve Seferihisarda Gezilecek Başka Yazılarımıza Gözatabilirsiniz…

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Plajları Koyları

Gezicini

Ürkmez Meltemtur Sahili | İzmir’de Sakin Bir Köşe İstiyorsanız

Gezicini

Ürkmez Gece Pazarı

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Ürkmez Apart Otel : Ürkmez’in En İyisi

Gezicini

Teos Ormancı Tatil Köyü – Seferihisar’da Bir Tatil Köyü

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Seferihisar’da Kamp Yapılacak Yerler

Gezicini

Seferihisar Ürkmezde Nerede Kalınır ?

Gezicini

9 Yorumlar

Efekan Güney 21 Nisan 2019 at 16:16

İzmir, Seferihisar ve Kuşadası gibi kalite yerlere yakın olması; pırıl pırıl suyu; bozulmamış doğası ile birlikte olup; güleryüzlü insanı; sahilde yürüyüş yolu ile beraber tertemiz plajıyla Seferihisar’ın güzel mi güzel bir sahil beldesi. ??

Cevapla
Ayşe Nur Kuyucu 24 Ağustos 2019 at 14:27

Buralardaki kaçıncı oldu yılım hatırlamıyorum. Ürkmez`de Her gece başka eğlence var vede gündüzleri başka arkadaşlıklar. Burayı Seviyorum.

Cevapla
Birol Ecevit 24 Ağustos 2019 at 14:28

Temiz güzel bir denizi var ürkmezin fakat İşletme olmaması da iyi bana kalırsa 🙂 ÜrkmezTesis anlamında 10 yıl geriden geliyor amafakat çabuk yakalar bu hızla giderse diye düşünüyorum.

Cevapla
Ali Ayse 28 Ağustos 2019 at 19:53

Sessiz sakin burası arkadaşlarnızla birlikte güzel ve huzur dolu zamanlar gecirebilirsiniz. Ürkmezde gerçek dostluklar hatta hayatınızın aşkını bile bulabilirsiniz sizde 🙂

Cevapla
Gökçe 12 Ekim 2019 at 11:06

Özellikle burda gece hayatı bile var akşamları canlı oluyor gumuldurun birçok yeri.

Cevapla
Canan Kaftan 20 Şubat 2020 at 10:16

Ürkmez gerçekten harika burada gece hayatı bile var. Birçok tatil yerine görede uygun fiyatlar ve elit insanlar var

Cevapla
Canan Kaftan 20 Şubat 2020 at 10:17

Ürkmez gerçekten harika burada gece hayatı bile var. Birçok tatil yerine görede uygun fiyatlar ve elit insanlar var tavsiye edebilirim..

Cevapla
Süleyman 27 Şubat 2020 at 09:48

Ürkmez gibisi yok İzmir’de ürkmez gece hayatı vs gerçekten harika diyebiliriz. Sahili de temiz ve düzgün elit insanların geldiği bir tatil yeri diyebilirim size. Mutlaka 1 sezon ürkmeze uğrayın hayata bırakın kendinizi.

Cevapla
Emine 25 Ağustos 2021 at 22:08

Ürkmez harika bir tatil beldesi. Sahili güzel, insanları güzel. Pazar günü tesadüfen bulduğumuz yöresel pazarında sebze meyveler çok taze. Tek sıkıntı çöpleri ve sigara izmaritlerini kumlara bırakan tatilciler. Dinlenmek için iyi bir tercih.

Cevapla

Yorum Yaz