Image default
Menderes Seferihisar

Lebedos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

12 İonya kentinden biri olan Menderes Lebedos antik kenti Gümüldür ile Ürkmez arasında günümüzde Kısık adı ile bilinen yarımada üzerinde kurulan bir yerdir. Milattan önce 7. Yüzyılda kurulan Lebedos, Efes’ten zorla getirilen kişilerin yerleştirildiği bu kentte kendi paralarını basmış olsalar da diğer İonya kentleri kadar etkin bir kent olamamıştır. İonya kentleri arasında daha az bilinen Lebedos’tan günümüze çok bir şey kalmamıştır.

Lebedos Antik Kenti
Lebedos Antik Kenti

Batı kültürünün temelinin atıldığı İzmir’in tarihi yerleri arasında olan İonya’da kültür ve sanatta gerekse felsefe ve siyasette Antik Çağ’ın en ünlü coğrafyası olmuştur. Akdeniz ve Karadeniz’de kurduğu kolonilerle günümüzün pek çok Avrupa şehrinin doğmasına sebep olmuştur. İyonlardan önce bölgede yaşayan Karialılar, Kodros soyundan gelen birinin önderliğindeki bir kavim tarafından yurtlarından edilirler.

Lebedos’un akropolisi bu yarımadada bir tepe üzerindedir. Çevresi verimli ve zengin topraklara sahiptir ve bölgede yoğun ılıca çıkışları görülür. Komşuları Kolophon be Teos kara ticaretini, Ephesus ve tekrardan Teos’un deniz ticaretini ele alması ile ve iyi bir limana sahip olmayışından dolayı Lebedos çok iyi bir ticaret kenti olamamıştır.

Lebedos Antik Kenti
Lebedos Antik Kenti

Lebedos Antik Kent Nerede?

Seferihisar ile Aydın’a bağlı Kuşadası arasında bulunan sahil şeridi İonya’nın kalbi niteliğindedir. Bu şeritte sakin bir tatil beldesi olan Ürkmez ile İonyalılardan kalma Lebedos antik kenti bulunur. Gümüldür ile Ürkmez arasında bulunan bu antik kentte sağlam bir şekilde kalan tek eserler denizden gelebilme ihtimali olan saldırılara karşı kurulmuş olan surlardır. Bunun dışında bölgede zamanında kullanılmış çömlek ve bazı parçalar bulunmuştur. Komşusu Myus kenti ile birlikte biraz silik kalmış bu kent ilk defa 2004 yılında bulunmuştur.

READ  Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi
Lebedos Antik Kenti
Lebedos Antik Kenti

MENDERES’TE TARİHİ YERLER

  • Lebedos Antik Kent
  • Gümüldür Notion Antik Kenti
  • Klaros Antik Kenti
  • Kolophon İon Kenti
  • Bakla Tepe

İzmir Menderes İon kentlerine ev sahipliği yapan bir ilçe olarak bilinir ve görülmeye değer tarihi kalıntılarının bulunduğu birçok antik kent vardır. İzmir Menderes’e yolu düşen herkesin Bakla Tepe’den Klaros Antik Kentine, Lebedos Antik Kenti’nden Gümüldür Notion Antik kentine kadar bütün tarihi mekanları tek tek gezmesi gerekir. Bölgenin mistik ve tarihi havası sizi anında büyüleyecektir.

Lebedos Antik Kenti
Lebedos Antik KentiBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Plajları Koyları

Gezicini

Ürkmez Meltemtur Sahili | İzmir’de Sakin Bir Köşe İstiyorsanız

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Gece Pazarı

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Ürkmez Apart Otel : Ürkmez’in En İyisi

Gezicini

Teos Ormancı Tatil Köyü – Seferihisar’da Bir Tatil Köyü

Gezicini

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Tahsin Ar Tesisleri – Seferihisar’da Bir Tatil Köyü

Hakan Karaduman

Yorum Yaz