Image default
Menderes

Menderes Görece – Göçmen Şehri

Menderes Görece – Göçmen Şehri Türkiye’nin Menderes İlçesine bağlı bir Semt olan Görece oldukça tanımış ve hatta dünya çapında ün salmış olan nazar boncukları ile ünlüdür. İzmir Görece köyü Halk dilinde ‘Boncuklu köy’ olarak isimlendirilmiştir. Büyük bir tarihi öneme sahip bu nazar boncukları, insanların nazardan korunmak için, sağlıklı ve başarı sahibi olabilmek için meydana getirilmiş bir araç olarak tanımlayabiliriz. Tarihi olarak yaklaşık bir rakam belirtmek gerekirse 3000 yılıktır. Cam işleme zanaatında ustalaşmış ellerden çıkan cam boncukların üretim mekânı olarak yüksek fırınlardır. Fırınlardan alınan boncuklar genellikle mavi renk üzerine beyaz renkler olarak işlenir. Ayrıca bölgede camların, taş malzemelerin toprak altında bekletilerek kullanıldığı belirtmek gerekir. Bu değerli mahalleye Suriyeli göçmen yerleşerek bu muhteşem sanatı icra ettiğini de hafızamızın köşesine eklemek lazım. Bu muhteşem cam boncukların her biri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu harika ürünleri görmek için mutlaka menderes göreceye gitmek ve görmek için daha fazla bilgiyi sizler için derledik.

Görece
Görece

Görece Mahalleleri

  • Görece Ata Mahallesi
  • Görece Cumhuriyet Mahallesi
  • Görece Hürriyet Mahallesi

1)Menderes görece konumu ve ulaşım

İzmirin nadir yerlerinden olan Görece’nin boncuk köyünü görmek için konumunu ve ulaşımını bilmek gerekir. O halde Menderes Görece’de coğrafi olarak konumu için egenin deltaları ve uzun menderesler üzerinde yer alan bir mahalledir. Menderes ilçesinin görece mahallesi için genellikle, İZBAN treniyle yolculuk yaptıktan kısa süre sonra inip ESHOT otobüsüyle ulaşım gerçekleşir. Otobüs ile İsmet İnönü Caddesine ulaştıktan sonra boncuklu köye varışınız tamamlanır. Boncuklu köye ulaşınca sizi horozlar, tavuklar, eşekler kısacası küçük bir çiftlik karşınızda bulursunuz. Bu şekilde hem daha fazla ilgi ve talep gerçekleşir. Belediye, nüfus açısından oldukça fazla insan olduğu için bir mahalle için de otobüs seferleri bile düzenlemiştir. Bu da yörenin insanları için oldukça kolay bir ulaşım sağlamaktadır. Menderes Görece – Göçmen Şehri Göreceye yani boncuklu köye gitmek oldukça iyi neden olmakla beraber sizin de gezi listenizde kesinlikle baş sırada olması gerekir.

READ  Efemçukuru - Menderesin Altın Gibi Köyü
Görece Köyü
Görece Köyü

Görece Göçmen Konutları

Görece göçmen konutları Menderes ilçesinde olup fakat gaziemir ilçesine daha yakın olmaktadırlar. Göçmen konutlarında oturanların büyük bir yoğunluğu göçmendir yani Bulgaristan göçmenleridir. Güzel bir yerleşim yerine sahiptir görece. Göreceye yakın bir diğer göçmen mahallesi Gölcükler mahallesi vardır.

Görece Kafeleri
  • Met’s Cafe
  • GustoviA Lounge
  • Vagon Cafe (Kapandı) 
Görece Göçmen Konutları
Görece Göçmen Konutları

2)Menderes görece görülecek yerler

Menderes Görece adıyla anıldığında bile görülmesi gereken yerlerden biridir. Zamanında Bulgaristan’dan göç etmiş insanlar için ve tabii ki yörenin barınabileceği konutlar inşa etmişlerdir. Yerli ve yabancı göçmenler de bu konutlardan yararlanmıştır. Evlerin çok fazla yapılmasının sebepleri daha fazla sayılabilir. Yanı sıra doğayla içedir.  Şehrin boğucu havasından kaçmak ve rahat, temiz bir nefes alabilmek için oldukça fazla tercih edilir.

izmir menderes
izmir menderes

Görecenin göz dolduran nazar boncukları, cam ustaları için gelenekselleşmiş bir üretim olarak görülür. Efsaneye göre ise eski zanaatkârlar bu nazar boncuklarını yaparken nazardan korkmuyorlarmış. Boncuklu köy geçimini ciddi anlamda dünyaya ithal ederek ve ihracat olarak oldukça iyi rakamlar elde ederek gerçekleştirir. Nazar boncuklarının kullanım alanı oldukça yaygındır. Küçük, büyük ve orta olarak yapılan müşterilerinin taleplerini iyi, güzel ve değerli biçimde karşılar. Güzel olan boncuklu köyde bir fotoğraf makinesi elde etmelisiniz. Dolayısıyla harika kareleri Görece Mendereste yakalayabilirisiniz. Doğaseverler için vazgeçilmez, el emeği göz nuru nazar boncuklarını asıl yerinde ziyaret etmek için mükemmel bir fikir olur.

Menderes Göreceye En Yakın Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Menderes Tekeli

Gezicini

Menderes Oğlananası – İzmir

Gezicini

Menderes Dereköy Mahallesi

Gezicini

Menderes Değirmendere

Gezicini

Menderes Bulgurca

Gezicini

Yorum Yaz