Image default
İzmir Ödemiş

Birgi Köyü Gezi Rehberi

Birgi Köyü Gezi Rehberi

Birgi
Birgi

Milattan öncelere dayanan tarihi ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ilk kurşuna ev sahipliği yapması ile önemli bir yere sahiptir.

Birgi Ödemiş
Birgi Ödemiş

Birgi Köyü Gezi Rehberi, İzmir‘in Ödemiş ilçesine bağlıdır. Köy olarak adlandırılsa da düzgün şehirleşmeyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

birgi
birgi

1996 yılında Birgi Köyü sit alanı ilan edilmiştir. Binaların çoğu restore edilmiştir. 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine girmeyi başarmıştır.

Birgi nerede nasıl gidilir
Birgi nerede nasıl gidilir

Birgi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Yaygın bir seçenek olarak İstanbul civarından gelen yolcular Akhisar istikametinden sonra GölmarmaraSalihli Bozdağ – Gölcük – Birgi rotasını takip ederek köye ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca otobüs kullanarak gelen yolcular Ödemiş’ten minibüsleri kullanarak Birgi Köyü‘ne ulaşabilir.

birgi köyü
birgi köyü

Birgi Köyü’nde Gezilecek Yerler

Birgi Köyü, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Bu sebepten ötürü köy içerisinde çok sayıda cami, medrese, çeşme ve tarihi hamam bulunuyor.

Tarihi Birgi Evleri

Ödemiş birgi evleri
Ödemiş birgi evleri

Birgi Köyü’nde görülecek yerlerden ilki Tarihi Birgi Evleri. Birgi, Osmanlı mimarisini iliklerinize kadar hissettirecek evlere ve konaklara sahip. Evler; kerpiç, kiremit,taş ve keresteler ile yapılmış. Dar sokaklarına kendinizi bıraktığınızda her adımda tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Birgi
Birgi

Evler genelde iki katlı. Coğrafi şartlardan dolayı eğimli bir arazi üzerinde bulunan evlerden bazılarının zemin katları toprak altında bulunuyor. Buralar genelde depo olarak kullanılıyor.

Aydınoğlu Meydanı

Aydınoğlu Meydanı
Aydınoğlu Meydanı

Meydan çevresinde tarihi köy kahvesi, İmam-ı Birgivi medresesi, Sultan Şah türbesi ve Aydınoğlu Mehmet Bey Camii yer alıyor.

READ  Karaburun Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii/Ulu Camii

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii/Ulu Camii
Aydınoğlu Mehmet Bey Camii/Ulu Camii

Birgi Köyü’nde gezilecek yerlerden biri de bu ünlü cami. İki isimle de anılan bu tarihi cami 1312 yılında yapılmıştır. Caminin güney köşesinde bir aslan heykeli bulunmasından dolayı Aslanlı Camii olarak da bilinir. Aslında İslam sanatında bu heykelin yeri yoktur. Ödemiş Gezilecek Yerler Zaten bu heykelin M.Ö. 1500’lü yıllardan Lidyalılardan kaldığı tahmin ediliyor. Zamanında Aydınoğlu Beyliği’nin hüküm sürdüğü bu topraklarda aslan heykelinin önemi oldukça fazla. Bir rivayete göre bu aslan,beyliğin Osmanlı’ya muhalefetinin sembolü olarak camiye yerleştirilmiş.

Çakırağa Konağı

Ödemiş Birgi Çakırağa Konağı
Ödemiş Birgi Çakırağa Konağı
  1. yüzyıl sonlarında Venedik’ten getirilen bu üç katlı şık konak Mustafa Şerif Çakırağa tarafından yapılmıştır. Menşei sebebiyle Avrupa mimarisinden ve sanatından izler taşır. Konağın dışında işlemeler bulunur. Bu işlemeler kalem işidir. Mimari yapısı nedeniyle ziyaretçilerin gözbebeği konumundadır. Süslemelerde 72 çeşit sebze ve meyve resmi bulunur. Bu tesadüfi bir durum değildir. 72 çeşidin her biri Küçük Menderes Havzası’nda yetişen ürünleri temsil eder. Günümüzde bu konak Kültür Bakanlığı’na bağlı bir müze olarak hizmet vermeye devam ediyor. Birgi Köyü Gezi Rehberi

Birgi Köyü’nde Ne Yenir Ne İçilir?

 

Birgi
Birgi

Ziyaretçiler tarafından genelde kahvaltı için tercih edilen Birgi Köyü‘nde hem alkollü hem alkolsüz birçok farklı restoran bulunuyor. Kahvaltı için genelde Birgi Elif Hanım Konağı tercih ediliyor. Kahvaltılık olarak otlu gözleme, lokma denen kızarmış hamur ve nohut unundan imal edilen köy ekmekleri bulunuyor.

birgi sokakları
birgi sokakları

Bir diğer seçenek de Birgi Yöresel Ürünler Pazarı’na uğramak. Pazarda köy halkının kendi üretimi olan oya işleri, hediyelik eşyalar, kestane, patates ve üzüm gibi ürünleri bulabilirsiniz.

Birgi’de Konaklama

Ödemiş Birgi Nerede Kalınır

Birgi Köyü‘nde birkaç gün kalmayı düşünenler için belli seçenekler mevcut. Köyün tarihi dokusunu yansıtan ve restore edilmiş eski taş konaklarda konaklayabilirsiniz. Nazarköy Ya da daha uygun fiyatlarla pansiyonlarda da kalabilirsiniz. Saliha Hanım Taş Konak Birgi Otel ve Kadılar Paşazade Konağı en çok tercih edilen konaklar arasında.

READ  İzmir Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler
birgi köyü
birgi köyü

Bunlar dışında Birgi Çınaraltı Pansiyon ve Cemile Sultan Butik Otel de konaklamak için tercih edilen güzide yerler arasında bulunuyor.

Ödemişe Yakın Gidibilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

2 Yorumlar

Cagri Dincay 9 Ağustos 2019 at 21:56

Doğası ve tertemiz Ödemiş havası için ilkbaharda buraya yakın olan herkesin hafta sonu planlarında mutlaka yer alması gerekiyor..Baba lokantasında karnınızı doyurun mutlaka biraz ileride dere kenarında keyifli çayınızı için. Birgi Köyü bir baştan diğer başa yürüyerek gezin. ARabayla gezmeyin derim

Cevapla
Wind Of Change 22 Eylül 2019 at 23:21

Sessiz huzurlu mutlu bir gün geçirmek isterseniz işte birgi köyü gezisi tam size göre çok hoş bir köy burası. Cafe Otel ve Lokantalar/ Restoranlar mevcut, asla burada aç kalmazsınız:)

Cevapla

Yorum Yaz