Image default
Manisa

Gölmarmara Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gölmarmara Gezilecek Yerler

Gölmarmara
Gölmarmara

Gölmarmara, gezilecek yerler açısından en çok tercih edilen yerlerden biri. Gölmarmara denilince akla birçok şey geliyor. Arada kalmış bölge turistlerin ilgisini çeken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Gölmarmara ilçesinde yer alıp İzmir ile arası 84 kilometredir. Gölmarmara ile Akhisar arası ise 27 kilometre mesafedir. Gölmarmara-Salihli arasındaki uzaklık ise 39 kilometre mesafededir. Gölmarmara, Lidyalıların yerleşim yeri olarak önem kazanan bir yerdir. Malazgirt savaşı sonrası bu bölgede Türkler görülmeye başlamıştır. Konumu

Gölmarmara Gezilecek Yerler
Gölmarmara Gezilecek Yerler

1075 yılında ise Türkler Manisa’yı ele geçirmiştir. 1313 yılında Saruhanoğulları Beliği kurulmuştur. 1923 yılında bucak, 1987 yılında ise ilçe olmuştur. Adı ise uzun bir süre Gölmermere olarak geçmiştir. Söylenişindeki zorluktan dolayı Gölmarmara olarak değiştirilmiştir. Tipik Akdeniz iklimi özellikleri gösteren bölge her mevsim de ziyaretçilerini ağırlayabilmektedir. Nem oranının yüksek olduğu bölgede yazlar sıcak, kışlarsa ılık olmaktadır.

Gölmarmara Gezilecek Yerler
Gölmarmara Gezilecek Yerler

Yöresel lezzetler bakımından da ziyaretçilerini memnun eden bir yerdir. Keşkek yöresel lezzet olarak yemek listesinin başında yer alırken ciğer sarma ve tas kapama enfes lezzetlerdir. Elbette gölde doğal ortamında yetişen sazan balığı da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Halime Hatun Külliyesi

III. Mehmet tarafından sütannesi Halime Hatun için yaptırılmış bir külliyedir. Külliye, imaret, cami, medrese barındırır. Aynı zamanda gelir getirmesi için külliyenin içinde bir hamam yer alır. Külliyedeki kısmen mermerden yapılmış olan orijinal şadırvan ise oldukça ilgi çekici bir yapıdır.

Halime Hatun Külliyesi
Halime Hatun Külliyesi

Tuğla ve taştan yapılmış olan külliye, yapıldığı günden günümüze kadar korunmayı başarmış olması da yapının orjinalini görme şansı tanır. Caminin kadınlar bölümüne girildiğinde tavan bölümündeki altın yaldızlı kalem işleri göze çarpar. İki renkli mermer kullanılarak yapılmış olan minber ise mutlaka görülmesi gereken detaylar arasındadır.

READ  Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Akpınar Mesire Yeri

Akpınar mesire yeri denilince ilk akla gelen festivallerdir. Akpınar mesire yeri, kavun-karpuz festivalleriyle meşhurdur. Gezilecek yerler Her yıl Temmuz ayının son haftasında ya da Ağustos ayının ilk haftasında Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen festival çok renkli görüntülere sahne olup yerli yabancı turist akınına uğrar.

Akpınar Mesire Yeri
Akpınar Mesire Yeri

Marmara Gölü

Marmara gölü, görülmeye değer bir güzelliği sahiptir. Göl, 3400 hektarlık bir alanı kaplar. Denizden 75 metre yüksekliği olan gölün ortalama derinliği 3-4 metre civarındadır. Göl, 1938-1945 yılları arasında Gediz havzasına su vermek için oluşturulan göl, takip eden süreçte iki katı büyüklüğüne ulaşmıştır. Gölün çevresi, sazlık ve çayırlarla kaplıdır. Pek çok kuş türüne ev sahipliği yapar. Bu durum ziyaretçilerin muhteşem manzaralar görmelerini sağlar.

Marmara Gölü
Marmara Gölü

Gölün çevresinde piknik yapmak mümkün. Göl çevresi piknikçilerle dolar. Hafta sonları şehrin karmaşasından uzak dinlenmek ve eğlenmek için ideal bir alandır. Çocuklu ailelerin de uğrak yerlerinden biridir. Yaz ve bahar aylarında olduğu kadar kış ve sonbahar mevsimlerinde farklı ve güzel manzaralara şahit olmak isteyenler tarafından ziyaret edilir. Gölün meşhur özelliklerinden biri de göldeki sazan balığıdır. Lezzet olarak damakta tat bırakan sazan balığı gölle özdeşleşmiştir.

Marmara Gölü
Marmara Gölü

Kral Mezarları-Bintepeler Bölgesi

Bintepeler Bölgesi
Bintepeler Bölgesi

Salihli – Gölmarmara kara yolu üzerinde yer alan bölge her yönüyle dikkat çeker. Tümülüs adı verilen küçük tepeciklerde kralların gömülü olduğu taş odalar yer alır. Yassı ve dikdörtgen prizma biçiminde uzun taş bloklarıyla yapılmış olup sandık büyüklüğünde bir mezar odacığı üzerine yığılmış taş ve topraktan oluşur. Bölgece henüz arkeolojik kazı yapılmamıştır. Özellikle gün batımında alan çok etkileyici bir görüntü alır. Bu görüntü ziyaretçileri etkisi altına alır. Zira gün batımında tüm ova adeta altın rengine boyanır.

READ  Saruhanlı Gezilecek Yerler
Bintepeler Kral Mezarları
Bintepeler Kral Mezarları
Yakın Çevrede’deki Diğer Gidilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz