Image default
Manisa

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Sarıgöl Gezilecek Yerler Ege bölgesinde yer alan Manisa şehrine bağlı olan ilçedir. Sarıgöl’ün yüz ölçüm bakımından aslında pek büyük sayılmaz ama büyük gibi gözükür diyebiliriz. Sarıgöl’ün yüz ölçümü ise, 423 kilometre karedir. Bu ilçede yaşayan en fazla 35966 altı kişi bulunmaktadır.

Sarıgöl
Sarıgöl

Sarıgöl Nasıl Bir Coğrafyaya Bağlıdır?

Sarıgöl, aslında ege bölgesinin coğrafi önemlerini taşıyan bir biçimdedir. Sarıgöl’ün iklimi ise, yazları sıcak ve kurak kışları yağışlı geçer. Bir nevi Akdeniz iklimini andırır. Bu ilçede çok tarım bölgesi vardır ve tarımla uğraşım fazladır.

Manisa Sarıgöl
Manisa Sarıgöl

Sarıgöl de Gezilecek Yerler Neresidir?

  • Sarıgöl Sultani Üzüm Festivali
  • Sarıgöl Afşar Barajı Ve Mesire Yeri
  • Sarıgöl Asar Yaylası Ve Mesire Alanı

Gibi birçok gezilecek yer ve mekan bulunur.

Sarıgöl Üzüm Festivali
Sarıgöl Üzüm Festivali

Sarıgöl Sultani Üzüm Festivali

Sarıgöl Belediyesi her yıl üzüm festivali yapmaktadır. En fazla 800-900 kilo üzüm ile bu festivali gerçekleştiriyor ve halka sunuyor. Toplamda Sarıyer Belediyesi on üç kez bu festivali yapmıştır. Bu sene belediye renkli ve keyifli bir etkinliği sunacak ve daha güzel bir ortam halinde bu etkinliği gerçekleştirecektir. Bu ilginç ve keyifli etkinlik halka güzel bir anı olacak ve kocaman dev salkım üzümü en kısa zaman içinde hazırlanmaya sunulacaktır.

Sarıgöl Afşar Barajı ve Mesire Yeri

Sarıgöl Afşar barajı ve mesire yeri eskiden Yunanlar zamanında bu köye geldiklerinde oradaki insanlar bütün eşyalarını toparlayıp hayvanlara yükleyip ilerleye ilerleye yavaşça Denizli de bulunan Buldan ilçesine gitmişler. Orada bir kaç sene kalmışlar ve yaşamışlar. Daha sonra ise, o köydeki bazı insanlar köylerinin ellerinden gideceğini anlamış ve o köye saldırı ve savaş düzenlemeye karar vermişler.

READ  Gölmarmara Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Sarıgöl Merkez
Sarıgöl Merkez

Bu esnada Yunanlılara da saldırmışlar ve Yunanlılar ise buradan kaçmışlar. Denizli‘ye giden halk onların orayı terk ettiğini duyduğu zaman tekrardan köylerine dönüş sağlamışlar. Mustafa Kemal Atatürk ise, kuvvetli zekası ile Yunanlılara kendini belli etmeden tanıtmadan eskici işleri ile uğraşan esnaf kılığına girmiş ve oradaki düzeni sağlamış. Orada bulunan tek bir insana sadece kim olduğunu açıklamış ve gerisine söylememiş.

Sarıgöl Afşar Barajı ve Mesire Yeri
Sarıgöl Afşar Barajı ve Mesire Yeri

Daha sonra Yunanlılar tekrar Denizli Buldan’a gelmiş ve Mustafa Kemal Atatürk ise oraya giderek Yunanlılara savaş açıp Manisa‘da bulunan bazı illeri Yunanlıların elinden kurtarıp düşmanı def etmiş ve oradaki yerleri almış. Buradaki Sarıgöl Afşar Barajı ise şimdi insanların piknik alanı olarak açılmış ve göl kenarı güzel bir mekan olmuştur.

Sarıgöl Asar Yaylası Ve Mesire Alanı

Sarıgöl Asar yaylası ve mesire alanı Sarıgöl belediyesi tarafından insanlar için özel bir konum olarak piknik hali ve dinlenme açısından keyifli bir yer olmaya imza atmıştır. Yani bu alan hafta sonları güzel manzarası ile insanların gelip gezip görebileceği en güzel alanlardan bir tanesi diyebiliriz. Bu alanın çalışmaları eskisine göre daha iyi bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Bu durumda daha güzel bir yer haline gelmiştir.

Sarıgöl Gezilecek Yerler Hangi Mevsimde Ziyaret Edilir?

Sarıgöl’de gezmek için her mevsim gelebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunur ancak yaz mevsiminde daha güzel ve daha iyi bir mekan haline gelir. Sizler yine de her mevsim bu doğa güzelliklerini görmeye gelebilirsiniz. Çünkü her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır. Hangi mevsim görmek isterseniz eğer o mevsim gidersiniz.

Manisa Sarıgölde Ne Yenir
Manisa Sarıgölde Ne Yenir

Sarıgöl’e Gelince Ne Yemek Yenir?

Sarıgöl’e geldiğiniz zaman burada çok çeşitli yemekler bulunur. Ancak çorba, kebap, tatlı gibi lezzeti harika yemekler daha çok tercih edildiği için bu tür ziyafetleri sizlere sunarlar. Manisa‘nın kulak çorbası ve keşkek yemeği ünlüdür. Tatlılardan ise mantar tatlısı vardır. Bu güzel menüler ve tatlara ulaşmak için Sarıgöl’e gelip deneyebilirsiniz.

READ  Kula Gezilecek Yerler | Kula'nın En Güzel Yerleri Listesi !
Sarıgölde Tarım
Sarıgölde Tarım

Sarıgöl Kaç Günde Gezilir?

Sarıgöl’e araba ile gelirseniz daha çabuk gezme imkanı bulabilirsiniz. Ancak otobüsle gelirseniz 2-3 gün de anca gezme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer günü birlik turlara katılıp da görme şansını hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle nasıl gelmek ve görmek sizlere kalmıştır.

Gezip görebileceğiniz güzel yerlerden birisi Sarıgöl’dür. Buraya gelip beğenmeyen ve bu doğa güzelliklerini keşfetmeye hazırsanız eğer herkes gelip görebilir. Şehirdeki muhteşem görüntü ile herkesin her zaman gidip görebileceği yerlerden birisidir.

Manisa’da Görülecek Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

1 Yorum

Velat 2 Aralık 2020 at 17:23

Kesinlikle Sarıgöl e gitmenizi tavsiye ederim Cennet gibi bir yer muhteşem tarihi yerleri ile Manisa’ya gelmenizi tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz