Image default
Manisa

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Turgutlu Gezilecek Yerler Turgutlu ilçesi Manisa‘nın en büyük ilçesidir. Türkiye’nin ise 11. en büyük ilçesidir. Bu nedenle oldukça yüksek bir nüfusa sahiptir. Ege bölgesinde yer alan Turgutlu antik çağdan beri, her zaman İmparatorlukların ele geçirmek istediği bir bölge olmuştur. Bulunduğu konum ve bölgenin sahip olduğu coğrafi koşullar Turgutlu’yu mükemmel bir alan haline getiriyor. Şu an günümüzde ise turizm sektöründe en çok rağbet gören bölgelerimiz arasında yer alıyor. Bu nedenle Turgutlu gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Böylece her bir tarihi bölgesini atlamadan gezme imkanı bulursunuz.

Turgutlu
Turgutlu

Turgutlu’nun Antik Tarihi

Turgutlu milattan önce inşa edilmiş olan bir kenttir. Manisa yokken bile olduğu düşünülen bir kent olması nedeniyle halen günümüzde bile nüfusu oldukça çoktur ve turizm açısından gelişmiş bir bölge olarak belirtilebilir. Öncelikle antik Yunan kaynaklarında adı geçen Turgutlu’nun liman kenti olduğu belirtiliyor. Birçok ski medeniyetlere, İmparatorluklara ve devletlere ev sahipliği yapmıştır. Turgutlu Gezilecek Yerler Tüm bu misafirlerinden az veya çok bir parça izler taşıyan Turgutlu mükemmel bir turizm noktasıdır.

Turgutlu’nun Antik Tarihi
Turgutlu’nun Antik Tarihi

Turgutlu’ya sırasıyla şu devlet ve medeniyetler hakim olmuştur;

 • Antik dönemde öncelikle Lidyalıların eline geçmiştir,
 • Ardından Kilikyalılar tarafından ele geçirilmiştir ve böylelikle önemi giderek artmıştır,
 • Yunanlıların egemen olduğu dönemde antik Yunan kent devletleri tarafından tahrip edilip ele geçirilmiştir. Daha sonrasında ise yapılar tekrardan inşa edilmiştir,
 • Persler tarafından ele geçirilmiş ve askeri karargah olarak kullanılmıştır,
 • Ardından Romalılar tarafından işgal edilmiştir,
 • Romalıların yıkılması ile sırasıyla Bizans ve Osmanlılar tarafından ele geçirilir.
READ  Gölmarmara Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Şu an ise günümüzde ülkemiz bu tarihi kenti elinde tutuyor. Her bir noktasında ayrı bir tarihi güzellik olan bu şehir tüm turistleri büyüleyen bir yapıya sahiptir.

Turgutlu’nun Yakın Dönem Tarihi
Turgutlu’nun Yakın Dönem Tarihi

Turgutlu’nun Yakın Dönem Tarihi

Turgutlu’nun yakın dönem tarihi oldukça üzüntü veren bir yapıya sahip. Birinci dünya savaşında savaşın kaybeden tarafında yer alan Osmanlı Devletinin yıkılması ile Yunanlılar tarafından işgal edilir. Birçok değerler ve yapılar bu dönemde zarar görürler. İnsanlar ise bu saldırganlık karşısında sesiz kalamaz ve isyan ederler. Dönemin şartlarında kahramanca mücadele eden bu kişilere ait olan şehitler anıtı Turgutlu’yu ziyaret eden herkesin görmesi gereken bölgeler arasında yer alıyor. İşgal dönemi sona erdikten sonra eski güzel günlerine dönen Turgutlu’da şu an tüm yapılar koruma altındadır ve ziyaretçilere açıktır.

Turgutlu’da Değerli ve Tarihi Yerler Nerelerdir?
Turgutlu’da Değerli ve Tarihi Yerler Nerelerdir?

Turgutlu’da Değerli ve Tarihi Yerler Nerelerdir?

Turgutlu antik tarihi ve doğa güzellikleri ile tüm herkesin kendisini ziyaret etmesini bekliyor. Lidyalılardan ve Kilikyalılardan Türkiye Cumhuriyetine kadar tüm dönemlerden bir iz taşıyan bu bölgede çeşitli yapılar bulunuyor. Hem bir garnizon hem de bir şehir endi olarak kullanılan Turgutlu oldukça değerlidir. Sanayi alanında gelişmiş yapısı ve nüfus olarak giderek artan yapısı şehirden çıkmadan tüm yapıları gezmenize olanak sağlıyor.

Turgutlu’da yer alan belli başlı tarihi ve turistik yerler arasında şu yapılar yer alıyor;

 • Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyecek kadar eski olan saat kulesi,
 • Asartepe höyüğü,
 • Urganlı kaplıcaları,
 • Selvitepe şehitler abidesi,
 • Leziz yemekler satan kültürel kafe ve mekanlar.

Hem jeolojik güzelliklere sahip olan hem de tarihsel güzellikleri bulunan Turgutlu’nun sağlık için yararlı suları bulunuyor. Termal kaplıcalarından çıkan sular şifalı sulardır. Bu nedenle özellikle romatizma gibi sağlık sorunları olan kişiler için önerilen mekanlar arasında yer alıyor. Çıkan termal suyu sayesinde her yıl binlerce kişi şifa bulmak için Turgutlu’yu ziyaret ediyor.

READ  Şehzadeler Gezilecek Yerler
Turgutlu Festivalleri
Turgutlu Festivalleri

Turgutlu’ya Nasıl Gidilir?

Turgutlu’ya ulaşım oldukça kolaydır. Manisa merkezden toplu taşıma ile ulaşılabilen Turgutlu’yu isterseniz toplu taşımalara isterseniz de özel araç kiralayarak gezebilme imkanınız bulunuyor. Hatta şanslı gününüzdeyseniz motosiklet veya bisiklet kiralayarak bu tatlı şehri gezebilirsiniz.

Turgutlu’da Sosyal Yaşam Nasıldır
Turgutlu’da Sosyal Yaşam Nasıldır

Turgutlu’da Sosyal Yaşam Nasıldır?

Turgutlu oldukça kalabalık olmasına rağmen sakin bir yapıya sahiptir. Günün erken saatlerinde serin havaya karışan kuş sesleri ve yavaş yavaş canlanan sosyal hayat heyecan verici. Çeşitli kafeler, yiyecek yerleri ve pazarlar dolaşmanız ve çeşitli tatları denemeniz için güzel fırsatlar sunuyor.

Turgutlu’da Ne Yenir Veya İçilir?
Turgutlu’da Ne Yenir Veya İçilir?

Turgutlu’da Ne Yenir Veya İçilir?

Turgutlu sahip olduğu büyük rakı fabrikaları ile bölgenin en egzoterik şehirlerinin başında yer alıyor. Şehre girer girmez herkesin alabileceği anason kokusu tüm şehri kaplıyor. Serin serin esen rüzgarla beraber bu koku insanda mükemmel bir hissiyat uyandırıyor. Kesinlikle denenmesi gereken bu içeceğin yanı sıra Turgutlu’ya has olan tereyağını denemelisiniz. Hatta kesinlikle satın almalısınız. Ayrıca uykuluk köfte ve kokoreç diğer mükemmel seçenekler arasında yer alıyor. Bir kere denedikten sonra tadını asla unutamayacağınız bu yiyecekler sadece Turgutlu’da yetişen hayvanlardan yapılıyor. Bu nedenle kendine ait bir tadı ve dokusu bulunuyor.

Turgutlu'da Nerede Kalınır
Turgutlu’da Nerede Kalınır

Turgutlu’da Nerede Kalınır?

Turgutlu oldukça büyük bir şehirdir. Bu nedenle kalacak yer bulma konusunda sıkıntı çekmek neredeyse imkansızdır. Özellikle çoğu ziyaretçi öğretmen evlerinde kalmayı tercih ediyor. Gerekli koşulları sağlayan her ziyaretçi belirli bir süre için öğretmen evlerinde kalabilir. Sizler de Turgutlu’yu ziyaret etmek isterseniz, iletişim bilgileri yardımıyla yetkililer ile görüşebilir ve gezi süresi boyunca öğretmen evlerinde kalabilirsiniz.

Asartepe Höyüğü

Asartepe höyüğü 2 bin yıl öncesinde yapıldığı tahmin edilen bir yapıdır. Yunanlılar ve Bizans döneminde yapılmış olduğu tahmin edilen bu yapıların, bölgenin toprak şartları nedeniyle kolay bir şekilde inşa edilmiş olduğu düşünülüyor. Ayrıca liman kenti olarak inşa edilmiş ve surlu bir yapıya sahip olduğu keşfedilmiştir. Bu sayede eski dönemlerde kontrollerin yapıldığı bir bölge olarak biliniyor.

READ  Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Asartepe Höyüğü yapıldığı dönemde şu amaçlar için kullanılmıştır;

 • Bölgede oldukça yaygın olan deniz ticaretini kontrol etmek,
 • Bölge halkının isyan etmesini önlemek için belli sayıda askerlerin yaşamasına imkan sağlamak,
 • Doğu bölgesinden gelebilecek olan saldırılara karşı ön tampon oluşturmak amaçlıdır.

Ayrıca değirmen vadisine bakan kısmında halen ayakta olan bir sur yapısı olduğu gözlemlenebilir. Birçok dönemde işgal edilmeye çalışan bu yerleşim birimi garnizon olarak kullanılmış bir liman kentidir. Özellikle Bizans döneminde oldukça değer görmüş bir yapıdır.

Turgutlu Saat Kulesi
Turgutlu Saat Kulesi

Turgutlu Saat Kulesi

Turgutlu birçok çeşitli yapılara ev sahipliği yapılıyor. Kuşkusuz ki Turgutlu gezilecek yerler arasında saat kulesi yer alıyor. Ne zaman yapıldığı tam olarak belli olmayan ama oldukça eski bir tarihi olan saat kulesi Turgutlu’nun sembolleri arasında yer alıyor. Turgutlu’yu ziyaret eden herkesin görmesi gereken bu saat kulesi, binlerce yıl öncesinden yapılmış ve buraya konulmuştur. Günümüzde halen çalışan bu kule ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.

Selvilitepe Şehitler Anıtı

Selvitepe Şehitler Anıtı

Birinci dünya savaşı sonrasında Manisa’nın Yunanlılar tarafından işgali sonrası dikilen Selvitepe anıtı güzel bir gezi noktasıdır. Anıtta şehitlerin anısına bayraklar dikilmiştir. Şehitlerin anısına yapılan anıt şu an Turgutlu ve İzmir arasındaki sınırda yer alıyor. Kurtuluş savaşından kalan izleri görmek isteyen herkes için önerilen noktalar arasında yer alıyor.

Turgutlu Urganlı Kaplıcaları
Turgutlu Urganlı Kaplıcaları

Urganlı Kaplıcaları

Urganlı kaplıcaları jeotermal turizmini yaşamanız için sizlere güzel imkanlar sunuyor. Egenin en kaliteli kaplıcaları Manisa Turgutlu’da yer alıyor. Evliya Çelebi’nin eserinde bile yer alan Urganlı kaplıcaları her yıl binlerce kişinin ziyaretine uğruyor.

Manisa’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

2 Yorumlar

Gamze özdamar 1 Aralık 2020 at 06:45

Kesinlikle gidip görülmesi gerekilen bir yer ben gezerken cok keyıf aldm kesinlikle sizininde ole olacaktır

Cevapla
Arif Özdamar 1 Nisan 2022 at 02:37

Irlamaz Vadisinden bahsetmemişsiniz.

Cevapla

Yorum Yaz