Image default
Manisa

Demirci Gezilecek Yerler

Demirci Gezilecek Yerler

Demirci Ege Bölgesi’nde yer alan bir ilçedir. İlçe Manisa’ya bağlı olmasına rağmen şehrin en uzak ilçedir. İlçe dünyaca ünlü halılara sahiptir ve bu sebeple halı alımı için sıklıkla ilçeye ziyaretler düzenlenir. Ayrıca Demirci gezilecek yerler ilçenin antik kenti ve diğer tarihi alanları tarihe meraklı olanların tarihi yolculuğa çıkmalarına yardımcı olur. Ayrıca ilçede bulunan kaplıcalar şifa kaynağı olması sebebiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerdir.

Manisa Demirci
Manisa Demirci

Demirci ilçesine gelen kişilerin ilçede gezebilecekleri tarihi, doğal ve turistik yerler şunlardır;

  • Sidas (Saittai) Antik Kenti
  • Aya Ane Çeşmesi
  • Söylemiş Camisi
  • Kral Kalesi ve Sarayı
  • Saraycık Kaplıcaları
  • Fadıllı Sarnıç Mağaraları
  • İrezler Camii ve Türbesi

Demirci’nin bu tarihi güzelliklerine tanıklık etmek, rahatsızlıklarınızdan kurtulmak ve ünlü Demirci halılarından satın almak isterseniz ilçeyi ziyaret edebilirsiniz.

Sidas (Saittai) Antik Kenti

Sidas (Saittai) Antik Kenti ilçenin en önemli tarihi yeridir. Kent M.Ö 600 yıllarında Lidyalılar tarafından kurulmuş, ticaret ve sanat kenti olarak kullanılmıştır. Antik kentin Dilek Kapısı isimli bir giriş kapısı vardır ve bu kapıdan girilirken tutulan dileklerin kabul olduğuna inanılır. İcikler Köyü’nde bulunan antik kentte açık hava tiyatrosu, kuyular, mağara, silah deposu, yönetim binası, yer altı sarayı ve kral yolu vardır. Ayrıca açık hava tiyatrosunun olduğu bölümde lahit şeklindeki mezarlarda bulunur. Genel olarak antik kent yaşanan erozyon sebebiyle toprak altında kalan bölümlere sahiptir. Ancak antik kentten geriye kalanlar Demirci’nin ve Lidyalıların tarihine tanıklık etmek isteyenlerin uğrayabileceği yerlerdendir.

READ  Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Antik Kent
Antik Kent

Aya Ane Çeşmesi

Aya Ane Çeşmesi Demirci ilçesinin Sevinçler Mahallesi’nde yer alan tarihi çeşmedir. Çeşme mahallede bulunan Sevinçler Mezarlığı’na yaklaşık olarak 1 km uzaklıktadır. Bizans döneminden kalma olduğu bilinen çeşme taş yalaklı bir çeşmedir. Çeşmenin kemerinde bulunan büyük taşlar ilgi çekicidir.

Söylemiş Camisi

Söylemiş Camisi Bizans döneminden kalma bir yapıdır. Bu sebeple yapının inşa tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Türklerin bölgeye yerleşmesinin ardından 1298 yılında camiye çevrilen kilise o dönemlerde Sulamış Camisi olarak anılmıştır. Caminin Sulamış Camisi olarak anılma sebebi ise Baycu Noyan’ın (Moğol İmparatoru) torunu Sulamış’ın Demirci’ye gelerek bölgeyi ele geçirmiş olmasıdır. Bizans ve Moğollar tarafından kullanılan tarihi camiyi merak ediyorsanız Demirci ilçesinden Söylemiş (Sulamış) Camisi’ni görmeden ayrılmamalısınız.

Söylemiş Camisi
Söylemiş Camisi

Kral Kalesi

Kral Kalesi ve Sarayı ilçenin tarihi alanlarından birisidir. İlçeye bağlı olan Demirci Çayı ve Demirköprü Barajı’na yakın konumda olan tarihi alanda mumya mezarlar vardır. Bu mezarlardan birisi ise Midas’a aittir. Mumya mezarların ise Hititler döneminde Mısır’da görülen mezarları örnek alarak yaptıkları tahmin edilmektedir. Ayrıca saray ve kalenin bulunduğu alanda üç mağara ile kayalara oyulmuş olan merdivenler dikkat çeker. Mısır gezisinde görmeniz mümkün olan mumya mezarlarını merak ediyorsanız Demirci ilçesine gelerek Kral Sarayı ve Kalesi’ni gezebilir ve mezarları görebilirsiniz.

Kral Kalesi
Kral Kalesi

Saraycık Kaplıcaları

Demirci ilçesinde tarihi yerleri görmenin yanı sıra sağlık için ziyaret edilebilecek alanlarda vardır. Saraycık Kaplıcaları şifa bulmak amacıyla ziyaret edilen yerlerdendir. Kaplıcalar ilçeye bağlı Saraycık köyündedir ve kaplıcalarda bulunan termal suyun sıcaklığı ise 50 derecedir. Kaplıca sularının cilt hastalıklarına, romatizma, kadın hastalıkları ve siyatik rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu hastalıklara sahipseniz eğer Demirci geziniz sırasında Saraycık Kaplıcaları’na giderek şifa bulabilirsiniz. Kaplıcalarda konaklama tesisi vardır.

READ  Akhisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !
Saraycık Kaplıcaları
Saraycık Kaplıcaları

Fadıllı Sarnıç Mağaraları

Fadıllı Sarnıç Mağaraları ilçenin Minnetler Mahallesi’nde bulunan doğal mağaradır. Bir dönümlük alan üzerinde bulunan mağarada su sarnıçları ve setler vardır. Mağaraların bulunduğu kayanın yüksekliği ise 5 katlı bina yüksekliğindedir. Ayrıca mağaranın içerisinde lahitlerde bulunur. Gizemi tam olarak çözülemeyen mağaraları merak ediyorsanız gezi listenize Minnetler Mahallesi’nde yer alan Fadıllı Sarnıç Mağarası’nı ekleyebilirsiniz.

Fadılı Sarnıç
Fadılı Sarnıç

İrezler Camisi Ve Türbesi

İlçede bulunan tarihi camiler arasında İrezler Camisi bulunur. Bu cami aynı zamanda türbeye sahip olan bir camidir. Cami ve türbenin yapım tarihi hakkında net bir bilgi bulunmaz ancak türbede yatan zatların Hz.Muhammed’in 22.kuşak torunları olduğu rivayet edilmektedir. Türbede yatan kişilerin isimleri ise Seyit Hasan, Seyit Hüseyin ve Seyit Muhara Reis’tir. Bu sebeple cami ve türbe Reisler Cami ve Türbesi olarak da anılır.

İrezler Camisi ve Türbesi
İrezler Camisi ve Türbesi

Demirci İlçesi’ne Nasıl Gidilir?

Gezi için Demirci ilçesine gitmek isterseniz Manisa’dan kalkan otobüsler aracılığıyla 4 saatlik bir otobüs yolculuğu yaşayarak ilçeye ulaşabilirsiniz. Manisa dışındaki illerden de otobüsler aracılığıyla ilçeye ulaşmanız mümkündür.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz