Image default
Manisa

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Şehzadeler Manisa
Şehzadeler Manisa

Şehzadeler Gezilecek Yerler : Şehzadeler Manisa ilinde yer alan bir ilçedir. Bu ilçe Manisa ilinin tam merkezinde yer almaktadır. Şehzadeler ilçesi tarihi ve doğal yönden birçok güzelliği içerisinde barındırması ile ünlenmiştir. Buraya yolu düşen kişilerin muhakkak gezmesi ve fikir sahibi olması gereken yerler vardır. Bu yerleri önceden bilmek zamandan tasarruf etmek ve zamanı iyi değerlendirmek için oldukça önemlidir.

Gezilmesi gereken yerler şunlardır:

  • Manisa kalesi
  • Spil Dağı Milli Parkı
  • Ulu Cami Ve Külliye
  • Manisa Müzesi
  • Kybele Kaya anıtı
  • Niobe Ağlayan Kaya
  • Manisa Yeni Han

Bunlar gibi birçok doğa harikası ve tarihi eserleri Manisa ilinde görmek mümkündür. Eşsiz güzelliğe sahip bu yapılar sayesinde fazla miktarda turist çeken bir il haline gelmeyi başarmıştır.

Spill Dağı Milli Parkı

manisa spil dagi
Manisa Spil Dağı

Manisa ili denilince akla ilk gelen yerlerden sadece bir tanesidir. Spill Dağı Milli Parkı Şehzadelere 23 km uzaklıktadır. Bu park içerisinde birbirinden eğlenceli etkinliklere katılacağınız alanlar yer almaktadır. Dağcılık sporları ve çeşitli heyecan verici aktiviteleri yapmak mümkündür. Ailecek piknik için de kullanılan bir alandır.

Şehzadeler Park
Şehzadeler Park

Bu alanda birbirinden güzel lalelere rastlayabilirsiniz. Bu laleler Manisa iline özel lalelerdir. Birbirinden güzel ve farkı renklere sahip lalelerin birleşimi sonucu oldukça estetik bir görünüm ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Parkın içerisinde farklı cinslere sahip ağaçlara da rastlamak mümkündür. Çam, ardıç, meşe bunlardan sadece bazılarıdır. Sizlere doğal güzellikleri sonuna kadar yaşayabileceğiniz temiz bir ortam sunmaktadır.

Manisa Şehzadeler Park
Manisa Şehzadeler Park

Çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çeken hayvanlar da bu parkın içerisinde yerini almaktadır. Birçok sevimli ve vahşi hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu park içerisinde küçük ve sevimli dağ evleri olması da huzurlu bir ortam ve atmosfer yaratmak için yeterli olan etmenler arasındadır.

READ  Selendi Gezilecek Yerler

Günübirlik gezilebileceği gibi bu alan içerisinde yer alan özel konaklama alanlarında kalınabilir. Bu yörenin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasındadır desek yalan olmaz. Maceracı gençler içinde kamp alanları ve kamp yapmaları için birçok kullanışlı alan mevcut olup kamp içinde tercih edilebilecek alanlar arasında yerini almaktadır.

Manisa Müzesi

Şehzadeler Gezilecek Yerler
Şehzadeler Gezilecek Yerler – Manisa Müzesi

Müzeler bir tarihin en iyi yansıtıcı araçlarıdır. Manisa Müzesi de Şehzadeler ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Eski kalıntılar sayesinde Manisa ilinin geçmişine ışık tutar. Tarihi geçmişi iyi bilmek ve araştırmak oldukça önemlidir. Bu müzede da araştırmalar sonucu elde edilen kalıntılar, mezar taşları gibi eserler sergilenmektedir. Manisa Müzesini ziyaret etmek isteyenler tarihi ve kültürel olarak oldukça fazla bilgiye sahip olacaklardır.

Şehzadeler Müzesi
Şehzadeler Müzesi

İlk olarak müze iki farklı bölüme ayrılmıştır. Bu bölümlerden biri mezar taşlarının, heykellerin, cam kalıntıların sergilendiği arkeolojik bölümüdür. Diğeri ise beylikler dönemine ait kullanılan eşyalar ve yaşam tarzlarında kullandıkları eşyaları içerisinde barındıran etnografya bölümüdür. Tarihe meraklı ve araştırmacı ruhların mutlaka ziyaret etmeden geri dönmemeleri gereken bir yerdir.

Manisa Kalesi

Şehzadeler Gezilecek Yerler
Manisa Kalesi

Manisa Kalesi içerisinde tarihi yapılara yer veren bir kaledir. Bu kale Şehzadeler ilçesi sınırlarında yerini almaktadır. Kale oldukça görkemli ve tarihi bir görünüme sahiptir. Kalede yer alan surlar kaleyi daha ilgi çekici bir görünüme kavuşturmaktadır. Sıkça ziyaret edilen alanlardan biri olan bu kalenin kim tarafından yapıldığı tartışılmaktadır. Fakat kesin olarak bir isim vermek mümkün değildir. Tarihi çok eskiye dayanan bu kalenin ağır edici özelliklerinden biri sandığa olan benzerliğidir. Bu sandık görünümünde olması hem merak uyandırıyor hem de gizemini koruyor. Bu yüzden ismini Manisa Kalesi değil de Sandıkkale olarak duyarsanız şaşırmayın. Estetik görünümü deneniyle bu isimle de anılmaktadır.

READ  Demirci Gezilecek Yerler

Niobe Ağlayan Kaya

Manisa Ağlayan Kaya
Manisa Ağlayan Kaya

Bu kaya spill dağında yer almaktadır. Görünümü ile tam bir sanat eseridir. Zaten sanat eseri olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Adını şeklinden almıştır. Bu kayaya bakan bir kişinin boynu eğik ve ağlayan bir kadını görmesi mümkündür. Aşınmalar sonucu oluştuğu söylenmektedir. Hatta bu kayanın efsanevi bir hikayesi de mevcuttur. Efsanede bütün çocuklarını kaybeden bir anneden bahsetmektedir. Bu efsaneyi yerinde dinlemek ve bu görkemli sanat eserini görmek için Manisa ziyareti sırasında mutlaka gidilmelidir. Günümüzde merak uyandıran ve farklı ülkelerden turist çekmeyi başarmış bir yerdir.

Kybele Kaya Anıtı

Kybele Kaya Anıtı
Kybele Kaya Anıtı

Manisa Şehzadeler ilçesine gidip de Kybele Kaya Anıtı görmeden gitmek olmaz. Bu anıtın eski cağlarda yaşayan ve bereket tanrıçası olarak bilinen Kybele’ye ait olduğu bilinmektedir. Onun adına yapılmış bir anıttır. Eski tarihi yansıtan ve çevresinde o zamanın dini hakkında bilgilere erişebileceğiniz bir yerdir. Yanlarında rahiplere ait bir takım sığınaklar ve eşyalar görmek mümkündür. Buda toplumun kültürü ve dini değerleri bakımında geleceği aydınlatabilecek bir takım kanıtlardır.

Ulu Cami Ve Külliye (Şehzadeler Manisa)
Ulu Cami Ve Külliye (Şehzadeler Manisa)

Ulu Cami Ve Külliye

Manisa Ulu Camii
Manisa Ulu Camii

Ulu Cami Ve Külliye’si de Şehzadeler ilçesi sınırları içerisinde yerini almaktadır. Bu caminin içerisinde birbirinden güzel ve değerli alanlar yer almaktadır. Bu alanlar medrese, türbe ve hamamdan oluşmaktadır. Caminin inşa edilmesi mimarı olarak oldukça etkileyici ve zekicedir. Tek minareye sahiptir. Eski mimari esintilere hayran kalacağınız ve ahşap oymacılığı sıklıkla göreceğiniz bir alandır. İç mimari yapısı kadar dış tasarımı da oldukça etkileyicidir. Caminin parçası olarak görülen Fethiye Medresesini de kolaylıkla görebilir ve ziyarette bulunabilirsiniz. Bu medresenin cami inşa edildikten tam 10 yıl sonra inşa edildiği bilinmektedir.

Manisa Yeni Han
Manisa Yeni Han

Manisa Yeni Han

Manisa Yeni Han
Manisa Yeni Han

Burası da Manisa kent merkezinde bulunan gezilebilecek yerlerden birisidir. Burada çeşitli hediyelik eşyalar ve giysiler satılabilmektedir. Manisa ilinden bir hatıra istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz. Birbirinde güzel hediyelik eşyalarla dolu bu yer genellikle gezi sonraları tercih edilmektedir. Güzel bir geziden sonra rahatlıkla gezebilir ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Pişman olmayacağınız ve aradığınızı kolaylıkla bulabileceğiniz yerlerden sadece bir tanesidir denilebilir.

READ  Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Yakın Çevrede Görülecek YErler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz