Image default
Manisa

Selendi Gezilecek Yerler

Selendi Gezilecek Yerler

Selendi ilçesi Manisa şehrinin en küçük ilçelerinden birisidir ve ile uzak bir konumda yer alır. Kütahya ve Uşak illerine sınırı bulunan ilçenin Manisa ile arasındaki mesafe 155 km’dir. Ancak ilçeyi ziyaret etmek isteyen kişileri otobüs ve minibüs gibi araçlarla ilçeye gitme şansı bulabilirler. Manisa Selendi gezilecek yerler görülmeye değer çok fazla tarihi ve kültürel yapı bulunduruyor.

Selendi
Selendi

İlçe küçük olmasına rağmen ilçeyi ziyarete gelenleri gezebilecekleri ve vakit geçirebilecekleri yerlere sahiptir. Turistik özelliklere sahip olan bu yerler sayesinde ilçe insanı ve geçmişine dair bilgi sahibi olmak mümkündür.

Selendi Gezilecek Yerler
Selendi Gezilecek Yerler

İlçedeki gezilecek yerler ise şunlardır;

  • Karaselendi Köyü
  • Kaya Mezar ve Tapınağı
  • Kınık Mesire Alanı
  • Yelimere Kanyonu
  • Nurullah Efendi Mezarlığı
  • Zeynel Abidin Türbesi
  • Ömer Dede Türbesi

Bu yerleri gezmek için Selendi’ye geldiyseniz eğer ilçedeki işletmelerde keşkek, höşmerim, kapama ve tarhana gibi yöresel yemekleri yeme şansı bulabilirsiniz. Ayrıca gezinizi 3 Eylül tarihinde gerçekleştirirseniz ilçenin kurtuluş şenliklerine katılma ve cirit oyunlarını izleme şansı bulabilirsiniz.

Karaselendi Köyü

Selendi ilçesinin tarihçesinin Bizans’a kadar dayandığını gösteren Karaselendi Köyü ilçeye yaklaşık 4 km mesafede bulunur. Köyde geçmiş dönemden kalan mağara, anıt ve dikili taş vardır. Bunlar dışında yörede bulunan tarihi eserler müzelere bağışlanmıştır. İlçenin tarihini merak ediyorsanız Karaselendi Köyü’nü listenizin ilk sırasına ekleyebilirsiniz.

Selendi Gezilecek Yerler
Selendi Gezilecek Yerler

Kaya Mezar ve Tapınağı

Kaya Mezar ve Tapınağı yörenin kültür varlığı olarak korunan alanlarından birisidir. Bu alanı görmek isterseniz Selendi Çayı’na gitmeniz gerekir. Çünkü Kaya Mezar ve Tapınağı bu çayın iki yakası üzerindedir. İki yaka üzerinde var olan kayaların içleri geçmişte oyulmuş ve tapınak haline getirilmiştir. Ancak bu anıtın kimler tarafından ve hangi tarihte yapıldığına dair bir bilgi yoktur.

READ  Demirci Gezilecek Yerler
Kaya Mezar ve Tapınağı
Kaya Mezar ve Tapınağı

Kınık Mesire Alanı

Kınık Mesire Alanı ilçe halkının doğayla iç içe zaman geçirdiği ve piknik yaptığı bir alandır. Mesire alanında çocuk parkları, piknik masaları, mangal yapılabilecek alanlar ve tuvaletler bulunur. Ayrıca mesire alanı yüksek bir tepede bulunduğu için ilçe kuşbakışı olarak izlenebilmektedir. Dinlenmek, çam havası almak ve Selendi’yi yüksekten izlemek isterseniz gezinize mesire alanında kısa bir mola verebilirsiniz.

Kınık Mesire Alanı
Kınık Mesire Alanı

Yelimere Kanyonu

Selendi’de gezilecek yerler listesine Yelimere Kanyonu da eklenebilir. Bu kanyon ilçeye bağlı olan Terziler Mahallesi’ndedir. Etkileyici görüntüye sahip olan kanyon yörenin henüz keşfedilememiş olan yerlerinden birisidir. Ancak yöre halkı tarafından yeri bilinen ve ziyaret edilen yerlerdendir. Etkileyici görünüme sahip kanyonu görmek isterseniz Terziler Mahallesi’ne giderek kanyonun yerini öğrenebilirsiniz.

Yelimere Kanyonu
Yelimere Kanyonu

Nurullah Efendi Mezarlığı

Selendi’de ünlü yerler arasında Nurullah Efendi Mezarlığı bulunur. Mezarlık Kazıklar Köyü’ndedir. Mezarda yattığı düşünülen Nurullah Efendi isimli zatın keramet sahibi olduğuna inanılması sebebiyle adaklar adanır. Genellikle çocuk isteği olan kişiler bu mezarı ziyaret ederek dua ederler ve adak kurbanı keserler. Mezarda yapılan duaların kabul edildiğine inanılması sebebiyle Selendi dışında Manisa’nın diğer ilçelerinden ve çevre illerden ziyaretçiler gelmektedir. İnsanlar tarafından sıkça ziyaret edilen mezarlığın koruma altına alınması için çalışmalar yapılmaktadır. Eğer dua etmek isterseniz bu mezarlığı ziyaret edebilirsiniz.

Zeynel Abidin Türbesi

İlçede ziyaret edilmesi gereken türbeler arasında Zeynel Abidin Türbesi yer alır. Bu türbe geçmişte Osmanlılar ve Bizanslılar döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılan Yağcılar Dağı’nda bulunur. Yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen türbede Zeynel Abidin’in yattığına inanılmaktadır.

Zeynel Abidin Türbesi
Zeynel Abidin Türbesi

Ömer Dede Türbesi

Selendi halkı ve ziyaretçileri tarafından ziyaret edilen türbeler arasında Ömer Dede Türbesi vardır. Ömer Dede Türbesi Selendi ilçe mezarlığının en yüksek kesiminde yer alır. Selendi ilçe mezarlığına yolunuz düşerse türbeyi ziyaret edebilir ve içerisinde yatan Ömer Dede’ye dua edebilirsiniz.

READ  Akhisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !
Ömer Dede Türbesi
Ömer Dede Türbesi

 

Selendi Çevresi Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz