Image default
Manisa

Kırkağaç Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Kırkağaç Gezilecek Yerler  Kırkağaç Manisa‘nın en güzel ilçelerinden bir tanesidir. Kırkağaç ilçesi il merkezine sadece 79 kilometre uzaklıktadır. Kırkağaç ilçesi Yunt Dağı eteklerine kurulmuştur. Doğa ile iç içe yapısı olan bir şehirdir. Kırkağaç ilçesinin etrafı zeytin ağaçları ile çevrilidir. Ayrıca kavunları da çok ünlüdür.

Kırkağaç
Kırkağaç

Sıcakkanlı insanları ve gezilecek birçok tarihi mekanı içerisinde barındırır.

 • Tibbe Antik Kenti
 • Stratonikeia Antik Kenti
 • Kaya Mezarları
 • Çamlık mesire alanı
 • Gençlik tesisi
 • Sarı Hoca Camii
 • Saat kulesi
 • Kavun heykeli
 • Çiftehanlar Camii
 • Anıt zeytin
 • Atatürk parkı

Birçok tarihi mekanı içerisinde barındırdığı gibi birçok park ve mesire alanına da sahip olan Kırkağaç, gezilmesi ve görülmesi gereken huzur dolu bir ege kenti.

Manisa Kırkağaç
Manisa Kırkağaç

Tibbe Antik Kenti

Tibbe Antik Kenti Kırkağaç ilçesinin İlyaslar Köyü’nde yer alıyor. Bu antik kent ile ilgili birçok bilgi olsa da ne zaman kurulduğuna dair net bir bilgi bulunmuyor. Şehrin ismi bir boru üzerine yazılmış ve şu anda bu boru müzede sergilenmektedir. Bu antik kentten günümüzde birçok sütun ve tarihi parça kalmıştır. Bu sebep ile Kırkağaç ilçesinde gezilecek en önemli tarihi mekanlardan bir tanesi Tibbe Antik Kenti’dir.

Stratonikeia Antik Kenti
Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Kenti

İlçede bulunan bir diğer antik kent ise Stratonikeia Antik Kenti. Bu antik kent Siledik Mahallesi’ne bağlı bir noktada yer alıyor. Bu antik kentin yapılmasının sebebi ise Suriye Kralı I. Antiokos’un emri bulunuyor. Ardından kral kurduğu bu antik kente karısının ismini veriyor, bu şekilde Stratonikeia Antik Kenti adını alıyor. Günümüze Tibbe Antik Kenti’nde olduğu gibi birçok tarihi eser bırakmış olan bu antik kentin eserleri Manisa Müzesi’nde sergileniyor. Manisa müzesinde bu kente ait birçok sikke ve mermer üzerine kazınmış 3 adet mektup sergileniyor. Bu tarihi değerleri ile gezilmesi gereken önemli tarihi mekanlar arasında yer alıyor.

READ  Gölmarmara Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Kırkağaç Kaya Mezarları
Kırkağaç Kaya Mezarları

Kaya Mezarları

İlçenin önemli tarihi mekanlarından bir tanesi de kaya mezarlıkları. Bu mezarlar yaklaşık olarak ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta. 2 adet kaya mezarı bulunuyor. Bu mezarlar yapı olarak anıtları andırıyor. Bu mezarlıklar kayaların oyulması ile yapılmış ilgi çekici bir mimariye sahip. Kaya mezarlarında kullanılan işçilik bu mezarların Frigler döneminde yapıldığını ortaya koyuyor.

Çamlık Mesire Alanı (Kırkağaç Çamlık)
Çamlık Mesire Alanı (Kırkağaç Çamlık)

Çamlık Mesire Alanı (Kırkağaç Çamlık)

Yerel halk ve ülkeyi ziyarete gelenler tarafından çokça ziyaret edilen noktalardan bir tanesi ise Çamlık mesire alanıdır. Bu piknik alanı Soma ile Kırkağaç arasında bulunuyor. Kırkağaç merkezine ise sadece 4 kilometre uzaklıkta. Bu piknik alanında günübirlik olarak pikniğinizi yapabilirsiniz. Yeşilin içinde huzur dolu bir piknik alanı olan çamlık, adından da anlaşıldığı üzere etrafı çamlar ile çevrili müthiş bir doğa harikası. Sevdikleriniz ile gidip bu harika mesire alanının tadını çıkartabilirsiniz. Bu alanda çeşme, piknik masaları ve tuvalet hizmetleri bulunuyor. Bu hizmetlerden yararlanarak doyasıya eğlenebilir ve rahatlayabilirsiniz.

Gençlik Tesisi
Gençlik Tesisi

Gençlik Tesisi

Kırkağaç ilçesinin içerisinde bulunan gençlik merkezinin çok güzel bir tasarımı bulunuyor. Tasarımında bolca yeşillendirmeye yer verilmiş. İçerisinde oturma alanları tuvaletler bulunuyor. Bu gençlik tesisinde havuzda bulunuyor. Ayrıca Kırkağaç ilçesinin birçok etkinliği de bu alanda düzenleniyor. Çeşitli törenler bu alan üzerinde yapılıyor. Yine bu tesisler üzerdin gençlere izcilik eğitimi veriliyor. Şehirdeki okulların futbol turnuvaları da gençlik ve spor merkezinde düzenleniyor. Verilen hizmetler ile gençler bu tesiste sosyalleşip aktivite yapıyorlar. Kırkağaç ilçesine gidildiğinde mutlaka görülmesi gerek yerlerden bir tanesidir gençlik ve izcilik tesisleri.

Sarı Hoca Camii
Sarı Hoca Camii

Sarı Hoca Camii

Sarı Hoca Camii Kırkağaç ilçesinin en değerli camilerinden bir tanesidir. Bir camide olması gereken temizlik konfor ve yeşil alan bu camide bulunuyor. Giriş kapısından itibaren ince bir tasarımı olduğunu ortaya koyuyor. Caminin etrafı çok güzel bir şekilde çimlendirilmiş. Manisa Üstelik caminin etrafına çok sayıda ağaç ekilmiş. Caminin taştan görünümü ise ayrı bir mimari güzellik. Caminin içerisinde kullanılan duvar fayansları ile cami çok şık bir görünüm kazanmış. Bu sebepler ile Sarı Hoca Camii Kırkağaç için çok önemli bir camidir.

READ  Şehzadeler Gezilecek Yerler
Manisa Kırkağaç Saat Kulesi
Manisa Kırkağaç Saat Kulesi

Saat Kulesi

Kırkağaç ilçesinin tam Meydanı olarak ifade edilebilecek bir noktada bulunan saat kulesi şehre çok farklı bir hava kazandırmış. Bu saat kulesi çoğu törenlerin ve kutlamaların başlangıç noktası olmuş. Üstelik şehre çok tarihi bir görünüm kazandırmış. Saat Kulesi’ni gün içerisinde birçok ziyaretçi ziyaret ediyor. Bu saat kulesi önünde fotoğraf çektiriyorlar. Tasarım ve yapı olarak saat kulesi İzmir’deki Saat Kulesi’ni çok benziyor. Bu özellikleri sayesinde Kırkağaç ilçesine çokça ziyaretçi çekiyor.

Kavun Heykeli
Kavun Heykeli

Kavun Heykeli

Kırkağaç ilçesi bir Ege kenti olduğu dolayısı ile kentte çok fazla zeytin ağacı ve kavuna rastlamak mümkün. İlçenin önemli geçim kaynaklarından bir tanesi kavun olduğu için kavun heykeli yapılması tercih edilmiş. Yapılan bu heykel sayesinde kavunlar ilçe ile sembolleşmiş hale gelmiş. Bu sebep ile birçok noktada kavun heykeli görmek mümkün. Bu kavun heykelleri yapılırken çok büyük özen gösterilmiş. Heykellerin etrafı yeşillendirilmiş, çiçeklerle süslenmiş. Manisa Etrafına basamaklar yapılarak Hatıra fotoğrafları çekilme imkanı sunulmuş. Çoğu zaman bu heykeller restorasyon ile daha da şık görünüm kazanmış.

Çiftehan Camii
Çiftehan Camii

Çiftehan Camii

Çiftehan camiye Kırkağaç ilçesinin önemli camilerinden bir tanesidir. Cami’nin tarihi bir mimarisi bulunuyor. Etrafı yeşilin ağaçlar ile sarılı huzur dolu bir Cami. Hatta caminin giriş kapısında büyük bir çam ağacı bulunuyor. Caminin kapısından içeriye giriş yaptıktan sonra ziyaretçileri ikinci bir kapı karşılıyor. Dış cephesinde yeşil renk kullanılan caminin iç kısmında ise yeşil beyaz renkler kullanılmış. İçeresinde tahtadan yapılmış nostaljik bir minberi bulunuyor. Kırkağaç Gezilecek Yerler  Ayrıca imam için ayırılan özel bir kısmı da bulunuyor. Bu tarihi cami Kırkağaç’ın önemli noktalarından bir tanesi konumunda.

Anıt Ağaç (Anıt Zeytin Ağacı)
Anıt Ağaç (Anıt Zeytin Ağacı)

Anıt Ağaç (Anıt Zeytin Ağacı)

İlçenin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi zeytin ağaçları olması nedeni ile zeytin ağaçlarını çok önem veriliyor. Şehirden biri kaç kilometre uzaklıkta bir zeytin ağacı bulunuyor. Bu Zeytin ağacını diğer zeytin ağaçlarından ayıran en büyük özellik iri gövdesi ve yaşının bir hayli fazla olmasıdır. Kırkağaç Gezilecek Yerler  Bu zeytin ağacının Etrafı güzelce çevrilmiş ziyaretçilere açık hale getirilmiş. Dileyen herkes Anıt ağacı kolayca inceleyebiliyor. Genellikle bu tür ağaçların sergilenmesini yurtdışında görmek mümkünken Kırkağaç’ta da görmek mümkün. Ayrıca bu anıt ağaç sayesinde çevre bilinci de aşılanıyor, doğaya önem verildiği gösteriliyor.

READ  Gördes Gezilecek Yerler
Atatürk 100. Yıl Parkı
Atatürk 100. Yıl Parkı

Atatürk 100. Yıl Parkı

Atatürk Parkı çok güzel bir tasarıma sahip. Park içerisinde ziyaretçileri birçok hizmette bulunuluyor.

Bu hizmetler:

 • Kafe hizmetleri
 • Çeşmeler
 • Oturma alanları
 • Lavabolar
 • Su havuzları

Bu parkın içerisinde doyasıya eğlenebilir ve hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz kafede oturup bireyler atıştırabilir, dilerseniz de büfeden atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz. Yine bu park içerisinde temiz lavabo imkanı de mevcut. Bay bayan ayrı lavaboları ile ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İstediğiniz takdirde oturma alanlarında oturarak parkın tadını çıkarabilirsiniz. Kırkağaç Gezilecek Yerler

Bu parkın tasarımı ise bir ayrı güzel yapılmış, yeşilin bol olduğu bir tasarımı bulunuyor. Bu tasarımı ile insana huzur veriyor. Ayrıca park, içerisine konulmuş olan fıskiyeli su havuzları ile çok hoş bir görünüm kazanmış. Kırkağaç ilçesinin birçok parkı ve tarihi alanları bulunuyor, dilediğiniz gibi bu mekanları gezebilirsiniz. Üstelik bu mekanların birbirine yakın olması ise ayrı bir güzel özellik.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

1 Yorum

İsmail Çektimur 27 Kasım 2021 at 20:48

Anıt Zeytin Ağacı kaç yaşında bunu da mutlaka belirtmeniz gerekirdi.

Cevapla

Yorum Yaz