Image default
Manisa

Akhisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Akhisar Gezilecek Yerler Manisa şehrinin en güzel ilçelerinden biri olan Akhisar, tarihi ve doğallığıyla ilgi çekmektedir. Ülkemizin en büyük 3 şehrinden biri olan İzmir’e de yakın olan Akhisar, keyifli tarihi duraklar sunmaktadır. Sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda lezzetli yemekleri de bölgenin ziyaretini sıklaştırmaktadır. Bölge on milyondan fazla zeytin ağacı bulundurarak zeytin diyarı olmayı hak etmiştir.

Akhisar
Akhisar

Akhisar Tarihi Yerleri

Tarihi bakımdan şehrin kökleri 14. Yy kadar dayanmaktadır. Bölgede Amazon kadın savaşçılarının kollarının yer aldığı bilinmektedir. Kadın kollarının kraliçesi Myrine tarafından Akhisar Dikili arasına yerleşim yerleri kurulmuştur. MÖ 24 yılında da bölgede bir yerleşim yeri kurulmuştur. Fakat aradan geçen 1300 yıl sonrasında bölgede deprem olmuş ve şehir yıkılmıştır. Kasabanın bundan sonraki ismi Tyatirin olmuştur.

Manisa Akhisar
Manisa Akhisar

Sonraki isimleri Polonya, Ohipko ve Semiramis olarak bilinmektedir. Lidya döneminde bölge kalabalık ve önemli şehirler arasında yer alır. Bizanslar döneminde de önemini koruyan bölge 1307 yılında Türk hâkimiyetine girmiştir. Bu dönemde şehrin ismi Akhisar olmuştur. 1919- 1922 yılları arasında Yunan işgali altında kalan bölge daha sonra işgalden kurtulur. Bölgeye Rumeli Türkleri ve Yugoslavya Türkleri yerleştirilmiştir.

Akhisar Tarihi Yerleri
Akhisar Tarihi Yerleri

Akhisar İklimi

Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan Akhisar, yazları sıcak ve kuraktır. Kışları ılık ve yağışlı olan bölge bahar aylarında en çekici halini almaktadır. Ekonomik olarak bölgenin en büyük geçim kaynağı tarımdır. Fakat sanayi bakımından da oldukça büyük bir gelişme göstermektedir. İlçe ülkemizde en büyük zeytin üreticisi konumundadır. Sadece ülke için değil ülke dışına yapılan zeytin ihracatları ile de bölgenin ekonomik katkıları oldukça büyüktür.

READ  Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Akhisar
Akhisar

Akhisar’a Ulaşım

Ege Bölgesi’nde Manisa iline bağlı olan Akhisar,167 binden fazla nüfusa sahiptir. Yüz ölçümü olarak 1754 km2 alan kaplamaktadır. İzmir İstanbul karayolu üzerinde yer alan Akhisar ulaşım açısından kolaylık göstermektedir. İlçenin İzmir ile arasındaki mesafe 86 km kadardır. İlçenin İstanbul’a olan uzaklığı ise 470 km olarak belirtilmiştir. Bu mesafede yolculuk yaklaşık olarak 6 saatten fazla sürmektedir. Bölgenin Ankara’ya olan uzaklığı ise 550 km kadardır. Buradan bölgeye ulaşım ise 7 saatten fazla sürmektedir.

Genel olarak ulaşım Manisa otogarı üzerinden sağlanır. Manisa otogarına geldikten sonra otogardan minibüsler ile 1 saat kadar yolculuk sonrasında bölgeye ulaşılır. İzmir Adnan Menderes Havaalanı üzerinden de bölgeye ulaşım sağlanmaktadır. Bu havaalanı Akhisar’a 100 km uzaklıktadır. Bu bakımdan bölgeye ulaşım rahatlıkla sağlanır. Özellikle büyük şehirlere olan yakınlığı ile ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Akhisar Thyateria Antik Kenti
Akhisar Thyateria Antik Kenti

Akhisar Tarihi Mekanlar

Tarihi bakımdan pek çok gezi noktası bulunan Akşehir, önemli tarihi bölgeleri ile turist çekmektedir. Bölgenin en ünlü tarihi noktaları şu şekilde sıralanabilir:

Akhisar Camii
Akhisar Camii

Ulucami; Bölgenin en ünlü tarihi yapılarından birisi Ulu Cami olmaktadır. Daha önce bedesten ve kilise olarak kullanılan bu cami, günümüzde cami olarak hizmet vermektedir. Cami 7 metrelik bir temel üzerine kurulmuştur. Sağlam bir temeli bulunan caminin kuzey ve güney duvarları yapıldığı günden bu güne hasar almamıştır.

 • Thyateria Antik Kenti; İlçede bulunan antik kent, meclis binası ve sütunlu yollardan oluşmuştur. Değişik kemerli yapısı da olan kentin kuruluşu MÖ 2200 yıllara kadar dayanmaktadır. Kentin içinde hala kazı çalışmaları devam etmektedir. Kentin oldukça geniş bir alanı kapsadığı düşünülmektedir.
 • Köfünlü camii; Cami Saruhan Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Hastane höyüğü yakınlarında yer alan bu cami, Yahudi sanat tipinin tipik örnekleri arasında bulunmaktadır.
 • Paşa Camii; Osmanlı dönemi eserleri arasında bulunan cami, bir külliye içinde yer almaktadır. Evliya Çelebi eserlerinde geçen bu caminin etrafında ulu çınarların olduğu bilinmektedir. Eserde kalabalığın bu cami etrafında toplandığı ve satranç oynayarak dinlendiği bilgileri de elde edilmektedir.
 • Yahudi Mezarlığı; Bu mezarlık Reşat Bey mezarlığına yakın bir konumda yer almaktadır. Yahudi mezarlığındaki taşların bakımı hali hazırda devam etmektedir. Bu taşlar ileriki dönemlere aktarılmak üzere korunmaya devam edilmektedir.
READ  Saruhanlı Gezilecek Yerler

Tarihi bakımdan pek çok güzelliği bulunan bölgede tarihi iliklerinize kadar hissetmeniz sağlanır. Her açıdan tarihi hissetmek kültürel katkı da sağlayacaktır.

Akhisar Göleti
Akhisar Göleti

Akhisar Doğal Güzellikleri

Akhisar Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini barındıran şehirlerarasında yer alır. Bu iklime bağlı olarak bölgede pek çok doğal güzelliğe rastlamak mümkündür. Aynı şekilde bölgede doğal akarsular ve ormanlar da dikkat çekmektedir.

Bölgenin en ünlü doğal güzellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çağlak Deresi; Akhisar bölgesine 56 km kadar uzaklıkta yer alır. Bu dere görülmesi gereken doğa harikalarından birisidir. Özel aracı bulunanlar bölgeye oldukça kolay bir şekilde ulaşabilir. Çağlak deresi zeytin ve çam ağaçları ile kaplıdır. Mesire alanı olarak görülen bölgede zaman geçirmek yenilenmenizi sağlayacaktır. Bölgeye mayıs ayında gidenler ise bölgede gerçekleşen festival ile unutulmaz eğlenceler taşıyabilir. Konserler ve eğlenceler bölgeyi oldukça hareketli hale getirmektedir.
 • Süleyman Çamlığı; Akhisar bahar ve yaz aylarında diğer mevsimlere göre daha çekici hale gelmektedir. Bu mevsimlerde ilçeye yolu düşenler Süleyman Çamlığı’na mutlaka uğramalıdır. Bölge ilçe merkezine yaklaşık olarak 12 km kadar bir mesafede yer alır. Yazın sıcaktan bunalanlar için tam bir serinleme noktasıdır. Tertemiz bir havası bulunan çamlık doğanın tadını sonuna kadar almak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Zeytinli Ova; ülkemizde zeytin denildiğinde Akhisar ilk akla gelen bölgeler arasında bulunmaktadır. Bölgede yer alan zeytinler doğal güzellikleri ile özel sunumlar yapmaktadır. Zeytinli ova bu sunumu yakından görmek isteyenler için en güzel noktalar arasında bulunur.

Doğal güzellikleri ile ülkemizin nadide köşeleri arasında bulunan Akhisar, doğa ile baş başa kalmak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir. Akhisar Gezilecek Yerler Bölge sadece doğal ve tarihi güzellikleri ile değil kültürel zenginlikleri ile de misafir çekmektedir.

READ  Kula Gezilecek Yerler | Kula'nın En Güzel Yerleri Listesi !
Akhisar Zeytinli Ova
Akhisar Zeytinli Ova

Akhisar Mutfağı

Gezilerin en büyük ayaklarından birisi yemeklerdir. Bölgeye has yemekler ve değişik lezzetler her turisti çekmektedir. Yeni yemek deneyimleri yaşamak için ya da bilinen lezzetlerin en güzel hallerini yemek için Akhisar en doğru duraklar arsında yer alır.

Bölgede en fazla sunulan yemekler arasında;

 • Kulak çorbası
 • Bohça kebabı
 • Katmer
 • Kapama
 • Sura
 • Akhisar köftesi
 • Şevketi bostan

Yer almaktadır. Bölgenin en meşhur yemeği Akhisar köftesi yüzde 100 dana etinden yapılmaktadır. Bölgede en önemli lezzet ise zeytinyağıdır. Dünya genelinde bu kadar ünlü bir bölgede zeytin ve zeytinyağının tadına bakmadan geçmek büyük bir kayıp olacaktır. Akhisar Gezilecek Yerler  Bu bakımdan mutlaka zeytin ve zeytinyağının tadına bakılmalıdır. Yıllardır bu topraklarda kök tutan asırlık zeytinlerden alınan en lezzetli yağlar sizin için özel bir lezzet olacaktır.

Akhisar Köfte
Akhisar Köfte

Akhisar’da Nerede Kalınır?

Şehir ziyaretlerinde en fazla endişe edilen konuların başında konaklama gelmektedir. Yapılacak herhangi bir ziyaret içinde konaklama en önemli konudur. Akhisar bölgesinde konaklama konusunda sıkıntılı durumlar oluşmaz. Akhisar Gezilecek Yerler Bölge genel olarak turist ziyaretlerine açık olduğundan pek çok konaklama imkanı yer alır.

Akhisar’da yıldızlı elit bir konaklamadan günlük odaya kadar geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Otel rezervasyonları ile bölgede sıkıntılı bir durum yaşamadan konaklamak son derece kolaydır. Özellikle erkenden yapılan rezervasyonlarda uygun fiyatlar ile konaklama sağlanmaktadır.

Gezilecek Diğer Yerler

Aydın Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz