Image default
Manisa

Gördes Gezilecek Yerler

Gördes Gezilecek Yerler Gördes Manisa ilinin bir ilçesidir. Bu ilçe ile Manisa il merkezi arasında sadece 110 kilometre bulunuyor. Yaklaşık olarak nüfusu ise 35 bin kişiden oluşuyor. Her ne kadar nüfusu az olsada ülkemizde çokça bilinen turistik mekanlar arasında yer alıyor. Manisa Gördes denilince ilk olarak akıllara ayvalar, üzüm bağları, halılar ve Makbule Hanım geliyor.

Gördes
Gördes

Gördes tarihi açıdan büyük bir önem taşıyor. Bunun sebebi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıdır. Önce Perslerin daha sonra Makedonları, sonrasında ise roma ve bizans imparatorluk’unun kontrolüne geçiyor.

Manisa Gördes Bayat
Manisa Gördes Bayat

Daha sonrasında ise 1071 Malazgirt savaşı ile bölgede türk hakimiyeti başlıyor. Birçok Türk devleti ve beyliğininin yaşam merkezi olarak kullanılıyor. Elbette ki bu kadar çok medeniyeti içerisinde barındıran Gördes’in birçok gezilecek yeri bulunuyor.

Bunlar:

  • 15 Temmuz Şehitler Parkı (Saat Kulesi)
  • Gördes Tarihi Pazar Camii
  • Makbule Hanım heykeli ve mezarı
  • Belediye kültür evi
  • Ayva ve üzüm Bağları
  • Yöreye özgü halı dükkanları

Parkları ve tarihi mekanları ile Gördes gezilmesi gereken çok değerli bir ilçe. Birbirinden güzel halıları, bağ bahçeleri ve kültür merkezleri ile Gördes ziyaretçilerini bekliyor. Gördes Gezilecek Yerler

Gördes Saat Kulesi
Gördes Saat Kulesi

15 Temmuz Şehitler Parkı (Saat Kulesi)

15 Temmuz darbe girişimi sonrası halkın günlerce nöbet tuttuğu bir alan bulunuyor. Darbe girişimi atlatıldıktan sonra ise Gördes halkı için bu alana 15 Temmuz Şehitler Parkı yapılıyor. Ayrıca yapılan parka çok hoş bir saat kulesi de yapılıyor. Bu saat kulesi şehrin merkezi denilebilecek bir noktada bulunuyor. İlçenin en manalı ve değerli noktalarından bir tanesi bu parktır.

Gördes Barajı
Gördes Barajı

Gördes Tarihi Pazar Camii

Manisa Eski Tarihi Pazar Camii Gördes ilçesinin en değerli tarihi eserlerinden bir tanesidir. Günümüze kadar büyük bir özen ile korunmuş ve sağlam vaziyettedir. Seneler geçtikçe yıpranan ve aşınan cami yapılan restorasyonlar ile ziyarete açık hale getirilmiş. Birçok medeniyetin yaşaması nedeni ile birçok farklı mimari özelliği içerisinde barındırıyor. İlçenin görülmesi gereken en önemli tarihi mekanlarından bir tanesi olduğunu söylemek mümkün.

Makbule Hanım Heykeli Mezarı
Makbule Hanım Heykeli Mezarı

Makbule Hanım Heykeli Mezarı

Milli mücadele döneminde gösterdiği büyük azim ile şehrin sembolü haline gelmiş çok önemli bir insandır Makbule Hanım… Türk kadınının direnişinin sembolüdür. Bu sebep ile yöre halkı tarafından çok değerli görülüyor. Öyle ki şehrin merkez noktası denilebilecek bir noktaya at üstte bir Makbule Hanım heykeli yapılmış. Hemen bu heykelin yanı başına kim olduğu ile ilgili bilgilendirme panoları eklenmiş. Yakın bir zaman önce ise Makbule Hanım’ın mezarı bulunmuş. Bulunan bu mezara büyük önem verilerek koruma altına alınmış ve halkın ziyaretine sunulmuş.

Gördes Belediye Kültür Evi
Gördes Belediye Kültür Evi

Belediye Kültür Evi

Gördes Belediyesi yıllarca kullanılmamış olan cezaevini çok güzel değerlendirerek bu alanı kültür alanına çevirmiş. Bu kültür alanı içerisinde birçok tarihi yapı bulunuyor. Hem yöre halkının eserleri hem de eskiden günümüze gelen tabak çanaklar sergileniyor. Bu kültür evine bir nevi müze denilebilir.

Manisa Gördes Ayvası
Manisa Gördes Ayvası

Ayva ve Üzüm Bağları

Ayva ve üzüm gibi birbirinden güzel meyvelerin bulunduğu bu ilçeye gelinmişse mutlaka bu bahçeler ziyaret edilmeli. İlçede Seralar ve birçok tarım arazisi bulunuyor. Bu bağlarda gezebilir ve kendinizi huzur dolu hissedebilirsiniz.

Gördes Halı
Gördes Halı

Halı Dükkanları

İlçenin sembolleşmiş denilebilecek kadar güzel halıları bulunuyor. Hatta halı işlemeciliğinde atılan bazı düğümlere “Gördes düğümü” adı verilmiş. El emeği olan bu birbirinden güzel halıları mutlaka ziyaret edip görmek gerekiyor. Ata dede yadigarı örgü makinelerini inceleyebilir ve bu halılardan satın alabilirsiniz. Gördes ilçesinin gezilecek birçok tarihi mekanı ve incelenecek bir çok el emeği dokumaları bulunuyor.

 


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Sinem

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Sinem

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Sinem

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Sinem

Köprübaşı Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Sinem

Kırkağaç Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Sinem

Alaşehir Gezilecek Yerler

Sinem

Akhisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Sinem

Ahmetli Gezilecek Yerler

Sinem

Yorum Yaz