Image default
Manisa

Gördes Gezilecek Yerler

Gördes Gezilecek Yerler Gördes Manisa ilinin bir ilçesidir. Bu ilçe ile Manisa il merkezi arasında sadece 110 kilometre bulunuyor. Yaklaşık olarak nüfusu ise 35 bin kişiden oluşuyor. Her ne kadar nüfusu az olsada ülkemizde çokça bilinen turistik mekanlar arasında yer alıyor. Manisa Gördes denilince ilk olarak akıllara ayvalar, üzüm bağları, halılar ve Makbule Hanım geliyor.

Gördes
Gördes

Gördes tarihi açıdan büyük bir önem taşıyor. Bunun sebebi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıdır. Önce Perslerin daha sonra Makedonları, sonrasında ise roma ve bizans imparatorluk’unun kontrolüne geçiyor.

Manisa Gördes Bayat
Manisa Gördes Bayat

Daha sonrasında ise 1071 Malazgirt savaşı ile bölgede türk hakimiyeti başlıyor. Birçok Türk devleti ve beyliğininin yaşam merkezi olarak kullanılıyor. Elbette ki bu kadar çok medeniyeti içerisinde barındıran Gördes’in birçok gezilecek yeri bulunuyor.

Bunlar:

  • 15 Temmuz Şehitler Parkı (Saat Kulesi)
  • Gördes Tarihi Pazar Camii
  • Makbule Hanım heykeli ve mezarı
  • Belediye kültür evi
  • Ayva ve üzüm Bağları
  • Yöreye özgü halı dükkanları

Parkları ve tarihi mekanları ile Gördes gezilmesi gereken çok değerli bir ilçe. Birbirinden güzel halıları, bağ bahçeleri ve kültür merkezleri ile Gördes ziyaretçilerini bekliyor. Gördes Gezilecek Yerler

Gördes Saat Kulesi
Gördes Saat Kulesi

15 Temmuz Şehitler Parkı (Saat Kulesi)

15 Temmuz darbe girişimi sonrası halkın günlerce nöbet tuttuğu bir alan bulunuyor. Darbe girişimi atlatıldıktan sonra ise Gördes halkı için bu alana 15 Temmuz Şehitler Parkı yapılıyor. Ayrıca yapılan parka çok hoş bir saat kulesi de yapılıyor. Bu saat kulesi şehrin merkezi denilebilecek bir noktada bulunuyor. İlçenin en manalı ve değerli noktalarından bir tanesi bu parktır.

Gördes Barajı
Gördes Barajı

Gördes Tarihi Pazar Camii

Manisa Eski Tarihi Pazar Camii Gördes ilçesinin en değerli tarihi eserlerinden bir tanesidir. Günümüze kadar büyük bir özen ile korunmuş ve sağlam vaziyettedir. Seneler geçtikçe yıpranan ve aşınan cami yapılan restorasyonlar ile ziyarete açık hale getirilmiş. Birçok medeniyetin yaşaması nedeni ile birçok farklı mimari özelliği içerisinde barındırıyor. İlçenin görülmesi gereken en önemli tarihi mekanlarından bir tanesi olduğunu söylemek mümkün.

READ  Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?
Makbule Hanım Heykeli Mezarı
Makbule Hanım Heykeli Mezarı

Makbule Hanım Heykeli Mezarı

Milli mücadele döneminde gösterdiği büyük azim ile şehrin sembolü haline gelmiş çok önemli bir insandır Makbule Hanım… Türk kadınının direnişinin sembolüdür. Bu sebep ile yöre halkı tarafından çok değerli görülüyor. Öyle ki şehrin merkez noktası denilebilecek bir noktaya at üstte bir Makbule Hanım heykeli yapılmış. Hemen bu heykelin yanı başına kim olduğu ile ilgili bilgilendirme panoları eklenmiş. Yakın bir zaman önce ise Makbule Hanım’ın mezarı bulunmuş. Bulunan bu mezara büyük önem verilerek koruma altına alınmış ve halkın ziyaretine sunulmuş.

Gördes Belediye Kültür Evi
Gördes Belediye Kültür Evi

Belediye Kültür Evi

Gördes Belediyesi yıllarca kullanılmamış olan cezaevini çok güzel değerlendirerek bu alanı kültür alanına çevirmiş. Bu kültür alanı içerisinde birçok tarihi yapı bulunuyor. Hem yöre halkının eserleri hem de eskiden günümüze gelen tabak çanaklar sergileniyor. Bu kültür evine bir nevi müze denilebilir.

Manisa Gördes Ayvası
Manisa Gördes Ayvası

Ayva ve Üzüm Bağları

Ayva ve üzüm gibi birbirinden güzel meyvelerin bulunduğu bu ilçeye gelinmişse mutlaka bu bahçeler ziyaret edilmeli. İlçede Seralar ve birçok tarım arazisi bulunuyor. Bu bağlarda gezebilir ve kendinizi huzur dolu hissedebilirsiniz.

Gördes Halı
Gördes Halı

Halı Dükkanları

İlçenin sembolleşmiş denilebilecek kadar güzel halıları bulunuyor. Hatta halı işlemeciliğinde atılan bazı düğümlere “Gördes düğümü” adı verilmiş. El emeği olan bu birbirinden güzel halıları mutlaka ziyaret edip görmek gerekiyor. Ata dede yadigarı örgü makinelerini inceleyebilir ve bu halılardan satın alabilirsiniz. Gördes ilçesinin gezilecek birçok tarihi mekanı ve incelenecek bir çok el emeği dokumaları bulunuyor.

Gördes Gezilecek Yerler
Gördes
Gördes

Gördes, doğal güzellikleri ile yıllardır tüm devletlerin gözdesi olmuş bir gezi noktasıdır. Bağları, dokuma halıları, cevizli sucukları ile meşhur bir ildir. Ege bölgesinde yer alan ve tüm Ege illerine geçişte geçilmesi gereken bir güzergahta yer alıyor. Kaliteli dinlenme noktaları, bahçeleri, maki bitki örtüsünün kazandırdığı güzellikleri ile ziyaretçilerin en uğrak noktasıdır. Bilinmesi gereken en önemli konu ise Gördes gezilecek yerler arasında tarihi alanların pek bulunmadığıdır. Ege bölgesinin daha çok iç kısmında yer alan Gördes, daha çok doğal güzellikleri ile ön plandadır. Bu nedenle ziyaret edenlerin bunu bilmesi gerekiyor.

READ  Gölmarmara Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Gördes
Gördes

Gördes Nerededir?

Gördes antik Yunan devletlerinden beri yüksek derecede önem arz etmiştir. Ege bölgesinde yer alıyor olması, Ege denizine yakın bir konumda yer alıyor olması önemlidir. Ilıman iklime sahip olması ve doğa hayatı düşkünü olan kişilerin tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Manisa şehir merkezine 100 kilometre kadar uzaklıkta yer alıyor.

Gördes
Gördes

Gördes’in Özel Konum Özellikleri?

Gördes Ege bölgesinde yer alan ve oldukça küçük bir ilçedir. Manisa ilimize bağlı olan 11 ilçeden biri olan Gördes, tarihi yerlerden çok doğal güzelliklere sahiptir. Şifa arayan kişiler için ve dinlenmek, stresten uzak bir gezi planı hazırlamak isteyen kişiler için kesinlikle seçenekler arasında yer almalıdır. Gördes üzüm bağları ve üzüm pekmezi ile ünlü bir ilçedir. Çeşitli dokuma işlemeleri ile tüm dünyaya adını duyuran küçük fakat değerli bir ilçedir.

Gördes
Gördes

Konum olarak Manisa, İzmir arasında yer alıyor. Özellikle Ankara ilimizden İzmir ilimize gitmek isteyen kişilerin yolunun üzerinde bulunuyor olması, ziyaretçi sayısının artmasına neden oluyor.

Gördes
Gördes

Gördes’in Neyi Meşhurdur?

Gördes Manisa ilinin sahip olduğu en eski yapılardan biridir. Osmanlı döneminin ilk yıllarında oldukça ünlü olan dokumacılık Gördes ilçesinde giderek gelişmiş ve bugün günümüzde diğer birçok şehre Gördes kilim ve halıları satılıyor.

Kilim ve halılardan başka Gördes ilçesi çeşitli meşhur yiyeceklere de sahiptir. Bunlar;

  • Mesir macunu,
  • Cevizli sucuk,
  • Gördes üzümü,
  • Gördes ilçesinde yetişen üzümler ile yapılmış olan Gördes pekmezi.
Gördes Pekmezi
Gördes Pekmezi

Gezi planında Gördes gezilecek yerler olan kişilerin kesinlikle bu yiyecekleri denemesi ve sevdiklerine hediye olarak atın alması tavsiye ediliyor. Türkiye’nin her yerine bulunan mesir macunu da Gördes’te üretiliyor. Birçok hastalığa iyi gelen mesir macunu, bölgeyi ziyaret eden kişilerin en çok satın aldığı yiyecekler arasında yer alıyor.

READ  Akhisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !
Mesir Macunu
Mesir Macunu

Gördes Ağa Mezarlığı

Gördes birinci dünya savaşı sonrasında Yunanlıların Ege bölgesini işgal etmesi ile tahrip edilmiş bölgeler arasında yer alıyor. Çoğu isyan eden ve yurdu işgalcilerden kurtarmak için ayaklanan kişiler bu bölgeden çıkmıştır ve örgütlenmiştir. Bugün ise bu başarılı işgalcilere karşı yapılan ayaklanmaların anısına, Gördes Ağa mezarlığı ve şehitler abidesi izleri karşılıyor. Şehitlerimizin anısına yapılmış olan bu şehitler anıtı Gördes ilçesini ziyaret edecek olan kişilerin kesinlikle görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Gördes Ağa Mezarlığı yüksek bir alanda kuruludur. Türk bayrakları ile süslenmiş olan bu anıt gezi sonrasında bile aklınızdan çıkmayacak ve güzel bir hatıra olarak kalacaktır.

Gördes
Gördes

Gördes Halıları

Gördes Halıları
Gördes Halıları

Osmanlı döneminden bizlere hatıra olarak almış olan en büyük eser dokumadır. Halı dokuma işlemleri Osmanlı öneminde de ihraç edilen ürünlerin başında yer alıyordu. Bugün ise Ege bölgesinin birçok yerinde dokuma ile yapılmış olan halıları görmek mümkündür. Bu halılar bölgede yetiştirilmiş olan hayvanların yününden yapılmış olan ipler ile yapılıyor.

Gördes Halıları
Gördes Halıları

İpler tamamen organiktir ve bizzat el ile yapılıyor. Fabrika işçiliği kesinlikle bulunmuyor. Ardından ise Gördesli yöre halkı tarafından halı haline getiriliyor. Gördes gölgesini ziyaret edecek herkesin bu halılardan alması tavsiye ediliyor. Halıların tamamen organik yollar ile yapılmış olması ve fabrika işçiliğine uğramamış olması değerini daha da arttırıyor.

Gördes Halıları
Gördes Halıları

Gördes’i ziyaret ettiğinizde her yerde dokuma alanlarını görmek mümkündür. Yöre halkının çoğunun geçim kaynağı dokumacılık ve hayvancılıktır. Hayvanların yünlerinden ipler elde ediliyor. Ayrıca sağlıklı ve organik olan süt ürünleri yapılıyor. Gördes gezisi sırasında sağlıklı ve leziz süt ürünlerinden satın alabilirsiniz. Özellikle peynir üretimi oldukça yaygındır. Ayrıca pekmez ve halı üretiminde de Türkiye’nin sayılı bölgeleri arasında yer alıyor.

Gördes Halıları
Gördes Halıları

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz