Image default
Foça

Yeni Foça Gezilecek Yerler

Yeni Foça Gezilecek Yerler anlatılıyor. Ege’nin incisi İzmir’de sakin ve kalabalık insan yığınlarından uzakta tatil yapmayı seven biriyseniz, kalabalıktan uzak, sessiz, sakin ve bolca huzur bulunan yer olan İzmir Foça sizler için ayrılmış bir köşedir. İzmir merkeze 65 km uzaklıkta olan ve oldukça küçük ve yerel halkın yer aldığı şirin bir tatil beldesidir. Küçücük tatil beldesinde az ama öz gezilecek yerler bulunmaktadır.

Yeni Foça
Yeni Foça

YENİ FOÇA’YA NASIL GİDİLİR?

2020 yılında açılmış Çandarlı çevreyolu sayesinde İzmir Yeni Foça’ya ulaşabilirsiniz. Ücretsiz yolları da öğrenmek isterseniz de Menemen’e gelmeden Ulukent sonrası Seyrek yazan yol tabelaları takip ederek oraya ulaşabilirsiniz. Minik bir tatil bölgesi olduğu için istediğiniz sakin tatil hayatına çok uygun yerler bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

 

İzmir Yeni Foça
İzmir Yeni Foça

SİREN KAYALIKLARI

Yeni Foça ile özdeşleşmiş ve gidenlerin en çok uğradığı noktalardan biri Siren Kayalıklarıdır. Yeni Foça gezilecek yerler küçük bir bölge olmasına rağmen hatrı sayılır derecede vardır ve Siren kayalıkları da bunlardan biridir. Burada doğal yaşama çok değerli olduğunun bir kanıtı olarak ve hiçbir zarar görmemesi için denize girmenin yasak olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Ayrıca bu bölge Foça’ya ismini vermiş olan fok balıklarının yaşadığı bir bölgedir ve özellikle rahatsız etmemeniz gereken bir yerdir. Yakından gidip bir deneyim yaşayamayacağınız bir bölge olsa da sadece görmek için bile gitmeye değer bir yerdir.

Siren Kayalıkları
Siren Kayalıkları

KYBELE AÇIKHAVA TAPINAĞI

Tarihi seven ve bu yerleri gezmeyi seven birinin Yeni Foça görülecek yerler olarak en güzel yerlerden biri de Kybele Açıkhava Tapınağı’dır. Yapımı esnasında hiçbir şekilde harç kullanılmamış bu tapınak Roma döneminde yapılmıştır ve o zamanların mimari durumu göz önünde bulundurulduğunda yapılışı ve mimarisi olarak inanılmaz ilgi çekici bir yanı bulunmaktadır. Eğer siz de çeşitli tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız ve İzmir’in sakin bölgesindeki Foça’da bir yer arıyorsanız bu Açıkhava tapınağına gitmenizi gözümüz kapalı öneriyoruz.

Kybele Açıkhava Tapınağı
Kybele Açıkhava Tapınağı

FOÇA ADALARI

İzmir gezilecek yerler arasında bir de Foça’da çok güzel bir yer daha bulunmaktadır. Filmlerde ve kitaplarda her zaman şahit olduğumuz o ada hasretini Foça Adalarında giderebilirsiniz. 6 ıssız adadan oluşmaktadır. İncir adası içlerinde en meşhur olanıdır ve ziyaretçilerin en çok gittiği ada da İncir Adası’dır. Diğerleri Fener, Orak, Atatürk, Kartdere ve Metelik Adası’dır. Her biri ayrı ayrı eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca meşhur Akdeniz foklarının bulunduğu siren kayalıkları da Orak adasında bulunmaktadır. Ayrıca Orak adası’nın Güney tarafında da çakıllı bir kumsal bulunmaktadır. Atatürk Adası da gün batımında Atatürk’ün yüzünü andırdığı için adı bu şekildedir. Kartdere Adası’nın ortasında çukur ve çukurun içindeyse bir ağaç bulunmaktadır.

Foça Adaları
Foça Adaları

ATHENA TAPINAĞI

Eski uygarlıklardan İyon kalıntısı olan ve Yeni Foça’da bulunan Athena Tapınağı, Phokaia’nın ana tanrıçası Athena adına yapılmıştır. Eski uygarlıklara bir hayranlığınız varsa ve antik kentler gezmeyi seviyorsanız Athena Tapınağı sizlere bu konuda doyumsuz bir zevk yaşatacaktır. İzmir Foça Gezilecek yerler arasında gitmeniz gereken yerlerden biridir.

Athena Tapınağı
Athena Tapınağı

PERS ANIT MEZARI

Lykia geleneğinde milattan önce 4. Yüzyılda inşa edilmiş olan Pers Anıt Mezarı (Taş Ev) Foça – İzmir karayolu üzerinde Eski İzmir yolunun yanında yer almaktadır. Aynı zamanda yanında Geç Osmanlı dönemine ait bir köprü bulunmaktadır. Alt bölümü anıtın ana gövdesini oluşturmaktadır ve üst bölümü ise kübik bir biçime sahiptir. Ön yüzünde sahte bir kapı bulunmaktadır ve bunun sebebi de bir cenaze motifi olmasıdır bu motif de Anadolu’da Roma döneminde oldukça yaygın olan bir şeydir ve mezarın sembolik bir girişidir. Bu motif de yaşamdan ölüme bir geçiş olarak yorumlanmaktadır.

Pers Anıt Mezarı
Pers Anıt Mezarı

HEREDOT DUVARI

Yapılan son kazılardan sonra Arkaik dönemde Foça’nın 5 km uzunluğuna sahip surları olduğu öğrenilmiştir. Yapılmış kazılarda da bu surlar bulunmuştur ve Heredot bu duvarlardan çokça bahsettiği için buraya Heredot Duvarı denmektedir.

Heredot Duvarı
Heredot Duvarı

NE ZAMAN GİDİLMELİDİR?

Bölgede Akdeniz iklimi görüldüğü için yaz ayları çok sıcak ve kurak, kış aylarında ise ılıman bir iklime sahiptir ve istedikleri tatil ihtiyacınızı buna göre ayarlamanızı öneririz. Eşsiz doğa güzelliğine sahip Yeni Foça’da maki bitki örtüsü bulunmaktadır. Yeni Foça Gezilecek Yerler İzmir görülecek yerler listenizde mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri de kesinlikle Yeni Foça’dır. Burası sakinliği ile insanları kendisine çekmektedir ve yerli halk ile çok rahat iletişim kurabilirsiniz. Ege’nin sevecen ve sıcakkanlı insanları sizlere her daim kucak açmaktadır. Eğer siz de kendinize Yeni Foça gibi oldukça sakin ve insanlarla iç içe tatil için bir yer arıyorsanız Yeni Foça’yı seçenekleriniz arasına mutlaka eklemelisiniz.

Q Beach Club Foça
Q Beach Club Foça

Sıcak iklimi ile de samimi havasıyla da içinizi ısıtacak bu yerde aynı zamanda Akdeniz foklarının evini de uzaktan ziyaret edebilirsiniz. Daha küçük ve samimi butik otellerin ve kalacak pansiyonların bulunduğu bu yerde oturduğunuz yerde bile oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz. Yeni Foça Gezilecek Yerler Havasıyla bile dinlendiğinizi hissedeceksiniz ve çeşitli yerler de görme imkanınız olacaktır.

Yeni Foça
Yeni Foça

Yeni Foça Butik Otel

Yenifoça merkezde gidilebilecek butik otel olarak en iyilerinden birisi olanı sizler için seçtik. Yeni Foça’nın merkezinde olan butik otel havuzu ve otantik bahçesi vardır. Yeni Foça Butik Otel hakkında bilgi almak için numarayı arayabilirsiniz..

Fevzi Çakmak, Fidan Sokak., 35687 Foça/İzmir 

https://yenifocaotel.com

05439795737

Yeni Foça Otel

 

Yeni Foça Butik Otel
Yeni Foça Butik Otel

Foça’da Görülecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeni Foça Otel

Sinem

Voodoo Beach Club Foça

Sinem

Q Beach Club Foça

Hakan Karaduman

Kosova Plajı | Foça’nın En İyi Plajlarından

Sinem

Foça Tarihi Yerleri | Foça’daki Tarihi Yerler Listesi !

Sinem

Foça Gezilecek Yerler : İzmir’in Gözbebeği

Sinem

Foça Gece Hayatı ve Eğlence Disko Barları

Sinem

En İyi Foça Beachleri

Hakan Karaduman

2 Yorumlar

Ali 13 Nisan 2021 at 06:41

İzmirin tarihi yerleride daha çok foça ağırlıklı manzarası güzel havası suyu bambaşka foçanin ilk defa gitmiştim tarihi yerleri gezdikçe heyecanlaniyorum heyecanlandıkça daha fazla geziyorum foçayi tavsiye ediyorum

Cevapla
Sinem 6 Temmuz 2021 at 21:55

Yenifoça çok hızlı güzelleşeşen biryer yakında alaçatı gibi olabilir burasıda. Güzel mekanlar açılmaya başladı karga cafe gibi , retro beach gibi Plage Soleil gibi özel yerler var

Cevapla

Yorum Yaz