Image default
Aliağa İzmir

Aliağa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Aliağa Gezilecek Yerler

Aliağa İzmir’in büyük oranda sanayi ihtiyacını karşılayan bir ilçe olmasının yanı sıra,  tarihi ve kültür mirası açısından da çok önemli bir bölgedir Aliağa gezilecek yerler. 3000 yıllık bir tarihi bulunan ve günümüzde hala en önemli ticaret merkezi olarak kullanılan Kyme Antik Kent üzerinde bulunmaktadır. Aliağa ilçesi, Antik kentleri, Kuş cenneti muhteşem görselliklerde ki doğal güzellikleri ile İzmir’in en çok turist alan bölgelerindendir.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Aliağa gündüz sıcaklıkları 35 dereceyi geçebiliyor. Ali ağa doğuda Manisa ilçesi, kuzeyde Bergama, güneyden menemen ve güney batıdan foça ilçesi ile çevrelenmiştir. Ege kıyısında yer alan Aliağa dumanlı dağı ve Yunt Dağı ile çevrilmiştir.  Aliağa gezilecek yerler yanı ayrı güzel birçok bölge bulunmaktadır.

Su Uçuran Şelalesi

Su Uçuran Şelalesi
Su Uçuran Şelalesi

Manisa sınırlarına yakın bir konumda bulunan Karakuzu köyü yakınlarına araç ulaşımı yaptıktan sonra, yemyeşil doğal güzellikleri arasındaki patikaları kullanarak muhteşem bir görselliğe sahip olan su uçuran şelalesine ulaşılır. Kuş cıvıltıları ve şelale sesinin birleşiminden ortaya çıkan eşsiz müzik eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Aigai Antik Kenti

Aigai Antik Kenti
Aigai Antik Kenti

Hacı Ömerli köyü yakınlarında yer alan gündağında yer alan Aiolis kenti Manisa’nın sırlarında konuçlanmış durumdadır. Bölgenin en eski kent olma özelliğini taşımaktadır. Ulaşımı zor bir alanda yer almaktadır ve bu yüzden çokta bilinmemektedir. Kent yapı bakımından beton bloklarla desteklenen teraslar üzerine kuruludur. Stadyum ve tiyatro alanları bulunmaktadır. Yapısı bozulmadan günümüze kadar ulaşan en önemli bölümleri Assos ve Alinda gibi yapılar bulunmaktadır.

Kyme Antik Kenti

Kyme Antik Kenti
Kyme Antik Kenti

Aliağa çakmaklı köyü yakınlarında yer alan bu antik kent, MÖ 1120’de kurulmuş olduğu yazılmaktadır. Bir dönem karalıkla yönetilen kent, sonraki dönemlerde Aiolis kentleriyle konfederasyon yapılmıştır. Bölgede yapılan kazı çalışmalarında birçok antik eser ortaya çıkarılmış ve İstanbul arkeoloji müzesinde sergilenmeye başlamıştır. Birçok ülkeden katılım sağlayan profesörlerin dönem dönem yaptıkları çalışmalar sayesinde Afrodit heykelinin baş kısmı, portik, ev suların altında kalmış bir liman ve tiyatro ortaya çıkarılmıştır. Bu tarih kokan kent Aliağa gezilecek yerler arasında en önemli bölgelerdendir.

READ  İzmir Kiliseleri

Myrina Antik Kenti

Myrina Antik Kenti
Myrina Antik Kenti

Çandarlı körfezinde yer alan Karaçay’ın denize döküldüğü bölgede yer almaktadır. Batı Anadolu göçlerinden biri olan Helen krallığının kıyıya kurmuş oldukları 12 Ailois kentlerinden bir tanesidir. Amazon kraliçesi olan Myrina tarafından kurulduğu ve adını bu kraliçeden aldığına dair bazı efsaneler bulunmaktadır. MS 17. Yüzyılda meydana gelen büyük deprem neticesinde Ailois kentleri yıkılmıştır. Köylüler tarafından bulunan bazı pişmiş çömlek ve toprak heykelcikleri mevcuttur. Bu tarihi eserler Louvre müzesine gönderilmiştir. Burada bulunana bu eserlerin bir kısmı da İstanbul arkeoloji müzesinde yer almaktadır.

Gryneion Antik Kenti
Gryneion Antik Kenti
Gryneion Antik Kenti

Aliağa’ya 12 km mesafede olan yeni şakrak köyü civarında yer alan bir antik kenttir.  12 Ailois kentinden biridir. Antik kendin ortaya çıkış tarihi bilinmemektedir. Fakat kurulmuş olduğu dönemde liman şehri özellğ ile kullanılmıştır. Rumlar döneminde birçok kazı çalışmaları yapılmış ve ortaya çıkan eserler birçok yere taşınmıştır. Bu durumdan ötürü bu antik kentte geriye kalan denizin kıyısında yer alan sütun kalıntılarıdır.

Elaia Kent

Elaia Kent
Elaia Kent

Bergama bölgesinde Zeytinbağ beldesinde yer alan bu kent mitolojide geçen Menestus’un kurduğu yazılmaktadır. Bu kentten bize kadar ulaşan tek eser mendireğidir.

Aliağa çevresinde nemrut körfezi etrafında yedi iskele mevcuttur. Foça Gezilecek Yerler Bir gün içerisinde binlerce yük gemisi Aliağa limanına uğramaktadır. Ali ağa tarihi kalıntıları doğal manzaraları ve denizin mavisiyle doğanın yeşilliğinin bir arada olduğu çok güzel bir ilçedir. Aliağa gezilecek yerler olarak buralara mutlaka uğramak ve tarihi koklamak gerekir.

Aliağa aynı zamanda bir tatil beldesi olma özelliği ile çok sayıda plaja sahip egenin en muhteşem kıyılarında yer almaktadır. Aliağada bulunan bir diğer güzellikte Aliağa kuş cennetidir. Mutlaka gezilmesi gereken bölgelerden biridir.  Aliağa’da yöresel lezzetlerle damak tadınıza hitap edecek bambaşka yemekleri tadabileceksiniz. Balık köftesi ve midye kızartması en meşhur yiyeceklerindendir.

READ  Kemalpaşa Gezilecek Yerler

Ege bölgesine has zeytinyağlılar ve deniz ürünleri ağırlıkta bir mutfağı denemek benzersiz olacaktır. Aliağa gezilecek yerler dendiğinde aklımıza ilk gelen ve turistlerin çok fazla ziyaret ettiği bu bölgeleri tanıyıp gezmek için birkaç gün yeterli olmaktadır. Ali ağa ilçesi birçok açıdan farklı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Tarih ticaret ve doğal güzellikleri iç içe barındıran Aliağa oldukça gelişmiş bir ilçedir.

aliağa görülmesi gereken yerler
aliağa görülmesi gereken yerler

Aliağa’ya tatil planı yapan turistler ilk önce buranın uzun kumsallarında güneşin keyfini çıkarmaları güzel bir başlangıç olacaktır. Dikili`de Gezilecek Yerler Uzun sahillerinde muhteşeme manzara eşliğinde yürüyüş yapabilir ve bisiklet kullanabilirsiniz. Sakinliği seven ve şehirlerin kalabalık ortamlarından sıkılmış insanların dinlenebileceği güzel ve doğal birçok mekâna sahip olan Aliağa gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Bunların yanı sıra Çandarlı kalesi, hamamlar, gece eğlenmeyi sevenler için lüks kulüpler, Aliağa polis plajı, sazlıca plajı gibi birçok güzel mekâna da sahiptir. Foça’da yer alan dalış merkezi ile Ege’nin derinliklerini keşfedebilir ve denizin muhteşem doğallığını yerinde gözlemleyebilirsiniz. Güzel ve sevimli bir turizm cenneti olan Aliağa gezilecek yerler olarak birkaç gününüzü ayırıp tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Gezilecek tarihi yerler, gece hayatı, yemek kültürü, plajları ve sahilleriyle Aliağa gezilecek yerler arasında en önemli turizm yerlerinden biridir.

Gezilip görülmesi tavsiye edilmektedir. Hem eğlenip hem de tarihi miraslarımıza tanıklık edeceğiniz özel yerleri görme fırsatı yakalayabileceksiniz. Ege mutfağı ve ege kültürünün yumuşaklığında bir tatil keyfi sürebilirsiniz. Eğer tatil planınız varsa İzmir’in en güzle ilçelerinden olan Aliağa’ya mutlaka gitmelisiniz. gitmelisiniz.

Alternatif Görülecek Yerler

READ  İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı - İzmir Hayvanat Bahçesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

2 Yorumlar

Side Ali 20 Ağustos 2019 at 14:29

Tüpraş sayesinde gelişen ilçe olarak kamyonların yolları mahvettiği yer burası :)) daha migros u bile yeni geldi buralara alışveriş merkezi namına hiç birşey yok daha başka:) hayat yok burda daha boş diyebilirim 🙂

Cevapla
Westksk 14 Haziran 2022 at 01:43

İzmir’den kaçıp yüzme ve piknik yapabileceginiz güzel yerleri olan bir yer.

Cevapla

Yorum Yaz