Image default
Antalya

Güllük Dağı (Termessos Milli Parkı)

Güllük Dağı (Termessos Milli Parkı)

Antalya, ülkemizin turizm merkezlerinden biridir ve her yıl buraya binlerce tatilci gelmektedir. Tatil için oldukça güzel bölgelerin yer aldığı Antalya ilinde ayrıca tarihî ve doğal güzellikleri ile meşhur yerlerde vardır. Antalya Termessos Milli Parki da bu yerlerden biridir ve doğal güzelliği ile ön plandadır.

Güllük Dağı (Termessos Milli Parkı)
Güllük Dağı (Termessos Milli Parkı)

Muhteşem bir güzelliğe sahip Antalya ilinin bu bölgesindeki milli park ise 1970 yılında 6,702 hektarlık bir alana kurulmuştur. Toros dağlarının eteklerinde yer alan Güllük Dağı Termessos Milli parkı, doğal güzelliğiyle birlikte ayrıca tarihî yapıları ile de dikkat çekicidir. Arkeolojik, botanik ve Jeomorfolojik yapıları bünyesinde barındıran bu milli parka ulaşım ise Korkuteli ilçesinden sağlanmaktadır.

Termessos Milli Parki
Termessos Milli Parki

 

Güllük Dağı Milli Parkı Nerede?

Güllük Dağı Milli Parkı Nerede?
Güllük Dağı Milli Parkı Nerede?

Akdeniz bölgesi, tatil yerleri ile yılda binlerce turistin uğradığı popüler yerlere sahiptir. Özellikle Antalya ili, bu yerlerden biridir ve burada doğal güzellikleri ile bilinen oldukça harika yerler bulunmaktadır. Güllük Termessos Dağı da bu yerlerden biridir ve her yönüyle harika bir bölgedir. Farklı bitkilerin ve tarihi yapıların yer aldığı bu dağ ve milli parka, Alageyik, Dağ keçisi, Şah kartal ve kızılçam bulunmaktadır. Yılda binlerce ziyaretçinin geldiği popüler bir doğal güzellik olan Antalya Güllük Dağı Milli Parkında ayrıca farklı aktiviteler de vardır. Burada sıklıkla uygulanan aktivitelerden biri de kamp etkinliğidir ve genellikle yaz aylarında yapılmaktadır. Antalya il merkezine 34 km uzaklıkta yer alan Termessos Milli Parkı konumu ise Korkuteli ilçesidir.

Güllük Dağı Milli Parkına Nasıl Gidilir?

gulluk dagi
Termessos Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Antalya ili, doğal ve tarihi güzellikleri ile ülkemizin en önemli bölgelerine sahiptir ve her yıl buraya binlerce ziyaretçi gelmektedir. Burada yer alan doğal güzelliklerden biri de Güllük Dağı Milli Parkıdır ve tarihi yönüyle oldukça dikkat çekmektedir. Antalya’nın Korkuteli ilçesinde yer alan bu parkta çeşitli bitkiler ve kızılçam ağaçları bulunmaktadır. Her yönüyle dikkat çeken bir milli park olan bu bölgede ayrıca farklı türden canlılarda vardır. Karakulak, vaşak ve Dağ keçisinin bulunduğu Güllük Dağı Milli parkına ulaşım sağlamak için ise Antalya- Korkuteli anayolunu kullanabilirsiniz.

READ  Kepez Gezilecek Yerler | En İyi Yerlerin Listesi !

Termessos Milli Parkı’nda Neler Var?

Termessos Milli Parkı
Termessos Milli Parkı’nda Neler Var

Akdeniz bölgesinin en güzel yerlerinin bulunduğu Antalya ilinde mutlaka keşfedilmesi gereken alanlar bulunmaktadır. Antalya ilinde yer alan Termessos Milli Parkı da bu bölgeler arasındadır ve eşsiz güzelliği ile büyüleyici bir manzarası vardır. Antalya ilinin Korkuteli ilçesinde yer alan bu milli parkta farklı türden canlılar ve 680 çeşit bitki bulunmaktadır. Termessos antik kentinin yer aldığı milli parkta ayrıca Helenistik çağdan kalma mezarlar ve kalıntılarda mevcuttur. Her açıdan ilgi çekici bir yer olan Güllük Dağı Milli Parkında ayrıca vadiler ve tepelerde vardır. Bu bölgeye ulaşım ise Antalya –  Korkuteli  ilçesinden sağlanmaktadır.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz