Image default
Antalya Muratpaşa Müzeler

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi

Antalya’nın gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken yerlerden bir tanesi de Antalya Atatürk Evi ve Müzesi‘ dir. Yaşadığı süre içinde 3 kez bu kenti ziyaret eden Atatürk ilk ziyaretini 1930 yılından yapmıştır. Muratpaşa Bu ziyaret sırasında Erenkuş yakınlarında bir denize bakarak olanca güzelliği ile Beydağları manzarasına bakarak Antalya için dünyanın en güzel yeri benzetmesini yapmıştır.

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi
Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi

Antalya‘ya gelişlerini ve anılarını tek bir çatı altında toplamak isteyen yerel yönetimler Atatürk Evi oluşturma yoluna gitmiştir. Antalya’ya geldiklerinde aynı hissi ve duyguları paylaşmasını istediklerinden eşsiz bir kültürel miras oluşturulmuştur. Ziyaretlerinden fazlasıyla memnun ayrılan paşaya özel köşk tahsis edilmiştir.

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi
Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi

Nasıl Oluşturuldu?

Antalya‘ya geldiğinde kendine özel tahsis edilen köşkte kalan Atatürk sadece 3 kez kalabilmiştir. Köşk ölümünden sonra kullandığı şekilde korunarak hatıra köküne dönüştürülmüştür.

Köşkte:
  • Alt katta ziyaretlerinde çekilmiş resimlerin sergisi,
  • Atatürk ve Antalya belgeselleri,
  • Yemek odası ve büro,
  • Üst katta ise kişisel eşyaların sergilendiği kısımlar,
  • Ek olarak toplantı odası, çalışma ve yatak odaları,
  • Hatıra paraların sergilendiği alan bulunuyor.

Planı ise iki katlı ve dikdörtgen şekilde tasarlanmıştır. 1986 yılından beri halka açık hale getirilerek anılarını görmek isteyenlerin ziyaretlerine ev sahipliği yapıyor.

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi
Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi

Nasıl Ziyaret Edilir?

Yaz ve kış dönemlerinde farklı uygulama saatleri vardır. Belediye tarafından koruma altına alınmış olmasından dolayı bu saat dilimlerine uygun şekilde ziyaret edilmesi istenir. Nisan ve ekim ayları arasında 08:30 ile 19:30 saatleri arasında uygundur. Kış dönemi olan ekim ve nisan arasında ise 08:30 ile 17:30 saatleri aralığında girişe izin verilir.

READ  Antalya Konyaaltı Gezilecek Yerler : Antalya'nın Gözbebeği

 

 

Her zaman temiz, bakımlı ve koruma alanları ile gezilecek yerlerin belirlendiği bir yer olarak kalmıştır. Eşyalara dokunmak veya incelemek yasak olsa da oldukça yakınlarından gezerek geçmek mümkündür. İzin günü veya kapalı olduğu zaman yoktur. Yasal süreçten dolayı sadece bayramların ilk günü yarım gün kapalı tutulur.

Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi
Antalya Atatürk Evi Ve Müzesi

Nasıl Gidilir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı şekilde korunan ve ziyaretçiler ile buluşturulan bu yer oldukça merkezi bir yerdedir. Antalya’nın şehir merkezinde yer alır. Özel araçlarınızı kullanarak veya şehir içi toplu taşımaları tercih ederek kolaylıkla ulaşım şansınız vardır. Muratpaşa ilçesinde yer alır.

Ücret Alınır Mı?

Müzenin ziyaretçilerinden herhangi bir ücret alınmaz. Tamamen ücretsiz şekilde hizmet etmesi için tasarlanmıştır. Ziyaretçilerin içeride oturup sohbet edecekleri veya bir şeyler alabilecekleri, dönem dönem işletilen küçük yerler de vardır. Hatıra almak isteyenler de değerlendirebilir.

Antalya’da Gezilecek MüzelerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

1 Yorum

Aylin 19 Ocak 2021 at 17:20

Antalya Atatürk müzesini görmek insanı gerçekten çok duygulandıriyor ve o günlere götürüyor firsatınız olursa uğrayın derim yazi için de çok teşekkürler.

Cevapla

Yorum Yaz