Image default
Antalya

Alanya Plajları ve Koyları

Başlıklar

Alanya Plajları ve Koyları

Alanya Plajları
Alanya Plajları

Akdeniz’in en güzel kıyı şeridinde bulunan Alanya ilçesi, Antalya iline bağlıdır. 70 Kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Maviden, turkuaza dönen berrak denizi, ince kumlu mavi bayraklı plajları bulunur. Eşsiz manzarası, temiz havası, antik ören yerleri ilçeye ayrı bir zenginlik katar. Alanya plajları ve koyları yerli ve yabancı turist kafilelerinin yoğun ilgi gösterdiği yerlerdendir. İklimi sebebi ile yılın dört mevsimi turizm sezonu açıktır.

Alanya Plaj Tavsiyeleri
Alanya Plaj Tavsiyeleri

Yaz aylarında, diğer aylara göre daha fazla yoğunluk görülür. Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait bir çok tarihi yapıtlar, ören yerleri turizme katkı sağlar. Gündüz plajlarda eğlenen ziyaretçiler, gece eğlence hayatına devam eder. Günün 24 saati canlılık görülür. Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği plajları, koyları her bütçeden ziyaretçilere hizmet sunar.

Alanya Plajı
Alanya Plajı

Alanya Plajları Ve Koyları Ulaşım

Alanya, Akdeniz sahil bandı üzerinde yer alır. Antalya – Mersin şehirler arası otobüs güzergahında bulunur. İlçe merkezi ve beldeler arasında çalışan toplu taşıma araçları ve özel araçlarla kolay ulaşılır. Gazipaşa Havalimanı, ilçe merkezine 45 kilometredir.

Alanya Plajları
Alanya Plajları

Alanya Kleopatra Koyu ve Plajı

Kleopatra Plajı Yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda sahil bandı bulunur. İsmini Mısır’ın efsanevi kraliçesinden alır. Tarihi Alanya yarımadasının batısında yer alan plaj, bölgenin yoğun plajlarından. Plajı ince kumlu, denizi sığ ve berraktır. Plaj girişi ücretsiz olup, şezlong ve şemsiye hizmetleri ücretlidir. Duş, soyunma kabinleri, tuvalet imkanları bulunur. Otopark ücretlidir. Şehirler arası otobüs terminaline 1 kilometre mesafededir.

Alanya Kleopatra Plajı
Alanya Kleopatra Plajı

Şehir merkezinden bölgeye taksi, dolmuş imkanları bulunur. Şehirler arası otobüsler plaj yakınından geçer. Plaj yakınlarında ücretsiz kamp alanları bulunur. Yakın konumda otel ve pansiyonlar konaklamaya imkan tanır. Market, büfe, lokanta ihtiyaçları sahil bandında çevresinde bulunan özel işletmelerden karşılanır. Koyun girişinde tatlı su kaynağı bulunur. Plajın iç kısımlarında bulunan ormanlık alan, piknik yapmaya müsaittir. Genç gruplar kamp ateşi etrafında, geç saatlere kadar sohbetler yapıp, eğlenirler.

READ  Kaputaş Plajı : Türkiye'nin En Gözde Plajı
Alanya Kral Koyu
Alanya Kral Koyu

Alanya Mahmutlar Plajı

Alanya’nın, Mahmutlar Beldesi’nde yer alan halk plajıdır. Hafta sonları hariç, fazla yoğunluk görülmez. 5 kilometre uzunluğunda sahil bandına sahiptir. Plaj ve deniz tabanı, kum kayası ve kayalıktır. Denizi berraktır. Ulaşım Alanya – Mahmutlar arasında çalışan toplu taşıma araçları ve özel araçlarla sağlanır. İlçe merkezine 20 dakikadır. Yakınında kargıcık plajı bulunur. Genellikle bölge halkı tarafından tercih edilir. Sosyal imkanları sınırlıdır.

Alanya Mahmutlar Plajı
Alanya Mahmutlar Plajı

Alanya kestel Plajı Alanya’nın 5 kilometre doğunda yer alan plaj, 2 kilometre sahil uzunluğuna sahiptir. Oldukça berrak olan denizi, dalış yapmaya ve yüzmeye elverişlidir. Deniz canlılığını, çıplak gözle görme imkanı bulunur. Akşam saatlerinde, denizde dalgalar görsel şölen oluşturur. Halkın yürüyüş yapmak için tercih ettiği yerlerdendir. Sosyal imkanları sınırlıdır.

Alanya Kargıcak Plajı

İlçe merkezine, 16 kilometre mesafede yer alır. Mahmutlar plajı yakınında bulunur. Genellikle bölge halkı tarafından tercih edilir. Sosyal imkanları sınırlıdır. Denizi aniden derinleşir, dalgalıdır.

Alanya Kargıcak Plajı
Alanya Kargıcak Plajı

Alanya Damlataş Plajı

Turistik Damlataş Mağarası önünde yer alır. Deniz tabanı, kumsalı ince kumludur. Mavi bayraklı Damlataş Plajına, yerli yabancı turistlerin ilgisi yoğundur. Deniz tabanı ve plaj ince kumludur. Tarihi yarımadanın batısında yer alır. Plajın etrafında bulunan kayalık alanlar, ayrı bir görsellik katar. İlçe merkezine 1 kilometre mesafededir. Plaja giriş ücretsiz olup, şezlong ve şemsiye ücretlidir. Ziyaretçiler plaj sefasından sonra, dikit ve sarkıtların oluşturduğu, Damlataş Mağarasını da gezme imkanına sahiptir. Mağaranın astıma iyi geldiği bilinmektedir.

Alanya Damlataş Plajı
Alanya Damlataş Plajı

Alanya Keykubat (Begonvil) Plajı

İsmini, 1226 yılında Alanya’yı fetheden Alaeddin Keykubad’dan almaktadır. Tarihi yarımadanın doğusundan, Gazipaşa’ya kadar uzanan 3 kilometre sahil bandına sahiptir. Deniz tabanı ve plajı genellikle kumlu olmakla birlikte, yer yer kum kayası bulunur. Ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görür. Halk arasında Begonvil Plajı olarak da bilinir. Mavi bayraklı halk plajının girişi ücretsizdir. 20 TL karşılığında şezlong ve şemsiye imkanı bulunur. Kıyısında yeşil park alanları bulunur.

READ  Kızılkule : Alanya/Antalya
Alanya Keykubat Begonvil Plajı
Alanya Keykubat Begonvil Plajı

Alanya İncekum Plajı ve Koyu

Alanya’nın, Avsallar beldesinde yer alır. Denizinin sığ olması sebebi ile amatör yüzücüler ve çocukların rahatlıkla yüzebileceği yerlerdendir. Deniz tabanı ve plaj ince, altın sarısı kumlarla kaplıdır. Mavi bayraklı plajın deniz, suyu mavi ve turkuazdır. Yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi görür. Ulaşım Alanya-Manavgat arası çalışan toplu taşıma araçları ve özel araçlarla sağlanır.

 • Karavan ve çadır kamp alanları bulunur.
 • Piknik olanakları var
 • Tuvalet, duş, restoran, kafe, ücretsiz otopark bulunur.
 • Yürüyüş parkurları var

  Alanya İncekum Plajı
  Alanya İncekum Plajı

Bölgede bulunan restoranlar ve kafeler 18 TL karşılığı kahvaltı servisi sunar. Kamp alanı girişi ücretli olup, kişi sayısı ve araç türüne göre değişiklik gösterir. İsteyen ziyaretçiler kendi çadır ve karavanları ile, olanakları bulunmayanlar ücret karşılığı çadır kiralayabilir. Kamp alanında elektrik, su imkanları bulunur.

Alanya Ulaş (Emirgan) Plajı ve Koyu

Antalya-Alanya Kara yolunun 5. kilometresinde yer alır. Kara yolu kenarından merdivenle inilerek, koya ve plaja ulaşılır. Koyun çevresinde bulunan ağaçlar ve çiçekler güzel peyzaj oluşturur. Deniz tabanı ve plajı, altın sarısı kumlarla kaplıdır. Tekne turlarının rotasında yer alır.

Alanya Ulaş Plajı Emirgan
Alanya Ulaş Plajı Emirgan

Alanya Portakal (Oba) Plajı

Şehir merkezine 1 kilometre mesafede bulunan plaj, Dim Çayı ve Oba Çayının denize döküldüğü alanda bulunur. Mavi bayraklı plajın denizi berrak ve serin, sahili ince kumludur. Bazı kısımlarında kum taşı bulunur.

 • Rüzgar sörfü yapılır, eğitimi verilir.
 • Kayalık alanlar balık tutmaya elverişli.
 • Dalış yapılır, dalış eğitimleri verilir.
 • Ziyaretçiler plaj imkanları yanında, Dim Çayı yakınlarında kamp ve piknik olanaklarına sahiptir.

Bölgede su sporları eğitimi veren ve sosyal hizmetleri sağlayan özel işletmeler bulunur.

Alanya Portakal Plajı
Alanya Portakal Plajı

Alanya Fuğla Plajı

Alanya ilçe merkezine, 20 kilometre uzaklıktadır. Günü birlik tekne turlarının mola verdiği mekanlarından olan plajda. Tuvalet, lokanta, kafeterya gibi olanakları bulunur. Fazla yoğunluk görülmez. Sakinliği sevenlerin tercih edeceği yerlerdendir. Denizi oldukça berraktır. Alanya -Avsallar beldesi arasında çalışan, toplu taşıma araçları ve özel araçlarla bölgeye ulaşılır.

Alanya Fuğla Plajı
Alanya Fuğla Plajı

Alanya’da Gidilecek Yerler

READ  Demre Gezilecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Sarısu Kadınlar Plajı : Sadece Kadınlara Özel Plaj

Hakan Karaduman

Yorum Yaz