Image default

Kızılkule Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan ve bölge ile bütünleşmiş yerlerden bir tanesi sayılan bu yapı kentin uğrak noktalarından bir tanesi olarak dikkat çeker. Kızılkule  Alanya Limanı içinde yer alır. Kent simgesi kule sekizgen yapısı ile tanınır. 13. yüzyıldan kalmış olup Selçuklular tarafından yapılmıştır. Tarihi 1226 yılına kadar uzanır.

Kızılkule
Kızılkule

Alaeddin Keykubad aracılığı ile yapımına karar verilen kulenin yapımını Ebu Ali Reha el Kettaniye üstlenmiştir. Sinop Kalesi’ni de aynı ustanın yapması bu kaleyi de yapması için yol açılmasına neden olmuştur. Kızılkule olarak anılmasının nedeni ise uzaktan görüntüsüdür. Çünkü diğer kuleler ve yapılardan farklı şekilde kızıl toprak renginde yapılmıştır.

Alanya Kızılkule
Alanya Kızılkule

Neden Rengi Kızıldır?

Kule yapılırken yapıldığı yerin mevcut durumu ve yüksekliği yapılmasında bazı sorunların olmasına neden olmuştur. Taş bloklar kullanılarak yapılan bu kulenin yüksek olması blokların taşınmasını engeller duruma gelince yapımının uzamaması ve çözüm üretmek adına farklı bir yol denenmiştir. Pişmiş ve rengi kırmızıya çalan blokların kullanılmasına karar verilmiş olması Kızıl kule adıyla anılmasının da nedenini oluşturmuştur. Kulenin duvarlarında oldukça eski hatta antik çağlardan kalmış mermer blok kullanımına da rastlamak mümkündür.

Kızılkule
Kızılkule

Nasıl Bir Yapıdadır?

Sekizgen bir mimari yapısı olması Selçuklu izleri taşıdığının fark edilmesine neden olur. Bunun yanında:

  • Her duvarı için 12.5 metre genişlik yapılmıştır,
  • Yüksekliği 33 metreye yakın iken çapı 29 metredir,
  • Toplamda 5 katlıdır,
  • Kulenin en tepesine çıkmak için 85 merdiven aşmak gerekir,
  • Kuleye güneş birinci kata kadar vurur,
  • İçinde sarnıç vardır.

Bu özelliklerin tamamı ince şekilde düzenlenmiş ve mimari açıdan gerekli düzenlemeleri yaparak sorunsuz şekilde hayata geçirilmiştir. Diğer konumuz Alanya Kalesi  ziyaret edebilirsiniz.

READ  Kemer Gezilecek Yerler : Rusların Tercihi
Kızılkule
Kızılkule

Sağlamlığı ve Yapılış Amacı

Kulenin bu ismi almasının tek nedeni kullanılan pişmiş toprak değildir. Bunun yanında sağlam olmasını sağlamak amacıyla dış yüzeyine yumurta akının sürülmüş olmasıdır. Alanya Gezilecek Yerler Bu da bir miktar daha kızıl veya kırmızı karışımı bir şekil almasına neden olmuştur. Yapılmasının amacı ise her liman için geçerli olan açıktan gelen tehlikelere karşı haber verilmesi ihtiyacıdır. 1950 yılında onarımı yapılan kulenin 1979 yılında ziyaretlere açılmaya başlanmıştır. Bir başka önemli yeri ise açık olan birinci katının  Alanya Etnografya Müzesi olarak kullanılmasıdır. Bir dönem 250 liraların arka yüzünde banknotları da süslemiştir.

Kızılkule Alanya
Kızılkule Alanya

Ziyaret Detayları

Dönem dönem müze olarak kullanılmasının yanında sergi ve resitallere de ev sahipliği yapar. Klasik müzik konseri için düzenlemeler de yapılır. Kulenin en üst katından kalenin ve Alanya’nın harika görüntülerini yakalamak mümkündür. Ziyaret için yoğun dönemlerden birinden olmadığından emin olmanız tavsiye edilir. Yaz aylarında 08:30 ile 19:30 saatleri arasında hizmet verirken, kışın 17:30’da ziyaretçilerine kapılarını kapatır. Her gün ziyaret etme imkanınız da vardır. Giriş için müze olmasından dolayı 24 TL civarı bir rakam ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Alanya Sınırları İçinde Gezip Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Yorum Yaz