Image default
Antalya Doğal Alanlar Şelaleler

Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ?

ALANYA DİM ÇAYI

Antalya’nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan Dim çayı Alanya merkezde 7 km uzaklıktadır. Dim çayı Akçatı Köyü sınırları içerisinde bulunur. Toroslardan gelen suların oluşturduğu çay 60 km civarında bir yol izler.

Dim Çayına Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Eğer otobüsle gelmek istiyorsanız Alanya ilçe merkezinden Dim çayına ulaşımı sağlayan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Antalya Dim Çayı
Antalya Dim Çayı

Eğer Dim çayına arabanızla gidecekseniz Alanya ilçesinin çıkışındaki sahil yolundan Gazipaşa Mersin yoluna doğru gitmeniz lazım. Ahmet Tokuş Bulvarı’ndan yaklaşık 5 km sonra Dim çayı caddesinden sola dönerek ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Dim Çayı
Dim Çayı

İstanbul’dan gelecek kişiler için ise en uygun rota Bursa – Afyon – Burdur – Antalya – Alanya güzergahı. Ankara’dan gelecek kişiler ise Konya – Seydişehir – Akseki – Kızılağaç güzergahını kullanabilirler.

Dim Çayı Piknik Alanı
Dim Çayı Piknik Alanı

Bir Doğa Harikası Dim Çayı

Dim çayının en dikkat çeken özelliği suyunun yaz kış fark etmeksizin soğuk olmasıdır. Antalya’nın bunaltıcı yaz sıcaklarından bezmiş olanlar ve turistler için ideal bir günübirlik gezme seçeneği olan Dim çayı, son yıllarda oldukça rağbet görüyor. 60 km uzunluğunda bir yol izleyen çayı takip ettiğinizde çok sayıda restoran, çay bahçeleri, piknik alanları ve yüzme havuzlarıyla karşılaşmanız mümkündür. Manavgat Gezilecek Yerler Üstelik bu yüzme havuzlarından bazıları çaydan akan suyla yapılmıştır. Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ? Kaydırak da barındıran bu tesislerde, kayarak buz gibi sulara atlayıp rahatlayabilirsiniz.

Dim Çayı Yemek
Dim Çayı Yemek

Dim Çayında Neler Yapılır Neler Yenir?

Alanya Dim çayı civarında kahvaltı ve yemek için birçok farklı seçenek bulmak mümkündür. 60 km’lik yol üzerinde genelde Pınarbaşı Restoran, Göl Piknik, Ada Piknik, Hilal Piknik, Cennet Vadisi ve Beyaz Saray gibi yerler tercih edilir. Yemek olarak alabalık yemek isteyenler ise civarın daha üst kısımlarında yer alan tesisleri tercih edebilir. Üstelik bu tesisler alabalıklarını kendi alabalık çiftliklerinde yetiştiriyor. Hatta bazı tesisler kendi tuttuğunuz alabalığı yeme imkânı da sunuyor.

Alanya Dim çayı
Alanya Dim çayı

Dim çayının barajının üst bölümlerinde rafting yapma imkanına sahipsiniz. Diğer güzel bir seçenek de motosiklet kiralayıp Torosları küçük bir turla keşfetmek. Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ? Dağ bisikleti için de uygun güzergahlar mevcut. Dim çayı, piknik alanları ve suya girme bölümleri dışında gerçekten çok özel bir güzelliğe de ev sahipliği yapıyor: Dim Mağarası. Bu mağarayı ziyaret ederek Dim çayını ve çay etrafındaki nefes kesen muhteşem manzarayı kuş bakışı seyredebilirsiniz.

Alanya Dim çayı
Alanya Dim çayı

Alanya Dim Çayı

Dim çayı ve barajı içerdiği birçok güzellik ile Alanya’nın doğasıyla bütünleşmiş bir konumdadır. Yaz aylarında oldukça ilgi gören ve ziyaretçi çeken Dim çayı, yoğunluktan şikayetçi turistleri erken saatlerde bekliyor. Dim çayı ve piknik alanındaki aqua parklar, şemsiyeler, kamelyalar, şezlonglar, havuzlar ve ücretsiz otoparklar içinde bulunduğunuz tesislerin sizlere sunmuş olduğu ücretsiz hizmetlerdir.

Dim çayı
Dim çayı

Bir parantez açmak gerekirse civardaki en talep gören restoran olan Pınarbaşı Restoran bölgenin en yüksek yerinde yer alıyor. En yüksekte bulunmasından dolayı dağın zirvesinden akan suyla çayın manzarası birleşince ortaya gerçekten görülmesi gereken bir görüntü çıkıyor. Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ? Bu özellikler mekâna ekstra bir ambiyans katıyor. Yüzme alanları, akarsu üstünde bulunan çardaklar, yamaç tarafına kurulmuş masalar ve birçok yiyecek ve içecek seçeneğini bünyesinde barındıran Pınarbaşı Restoran aldığı övgüyü hak ediyor.

Dim Çayı
Dim Çayı

Dim Çayı Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Dim çayına girmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Fakat Dim mağarasına girmek istiyorsanız 2019 yılı giriş ücreti 20 TL.  Haftanın 7 günü hizmet veren Dim çayı özellikle yaz aylarında sabah çok erken saatlerde açılıyor ve akşam 23.00 civarında kapanıyor. Bu çok kıymetli doğa harikasını çok geç olmadan mutlaka siz de görmelisiniz!

Dim ÇayıDim ÇayıDim Çayı YemekDim çayıAlanya Dim çayıDim Çayı Dim Çayı Piknik AlanıDim ÇayıAntalya Dim ÇayıAlanya Dim çayıAlanya Dim çayı

Dim Çayı Çevresinde Gezilecek Yerler

 


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla`nın Saklı Cenneti

Sinem

Uzungöl Doğa Harikası

Sinem

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Sinem

Side Gezilecek Yerler

Sinem

Serik Gezilecek Yerler

Sinem

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Sinem

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Sinem

Muğla Gezilecek Yerler

Sinem

Marmaris Tarihi Yerleri

Sinem


1 Yorum

Taysun Solmaz 10 Ağustos 2019 at 12:44

Alanya ya geldiyseniz siz mutlaka ama mutlaka uğrayın diyorum. Burdaki çayın üstünde derme çatma sallar var burada yemek ye, çay iç ömrüne ömür katıyor arkadaşlar ??

Cevapla

Yorum Yaz