Image default
Antalya Gazipaşa

Gazipaşa Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Gazipaşa
Gazipaşa

Gazipaşa Antalya’nın ilçelerinden birisidir. Geçmişi M.Ö 629 yılına dayanan ilçe tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin ilçedir. Hacı Musa Çayı’nın iki yakasına kurulmuş konumda olan Gazipaşa’nın tarihi ismi ise Selinus’tur. Gazipaşa ismini ilin diğer ilçeleri kadar duyuramamış olsa da son yıllarda yapılan çalışmalar ve ilçenin turizm bölgesi ilan edilmesi sayesinde turistlerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Bölgeye gelen turistlerin gezebilecekleri yerler arasında şunlar vardır;

Gazipaşa Limanı
Gazipaşa Limanı

Gazipaşa Tarihi Yerleri

Gazipaşa’nın tarihinin eski olması yöreye gelen kişileri görebilecekleri tarihi yerlerin çeşitli olmasını sağlamıştır. Gazipaşa’da gezilmesi gereken tarihi yerler şunlardır; Selinus Antik Kenti, Bıçkıcı Manastırı, Lamos Adanda Antik Kenti, Nephelis Antik Kenti, Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ve İotape Antik Kenti’dir.

Selinus Antik Kenti
Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti: Antik kentin geçmişi M.Ö 6. yüzyıla dayanır. Roma İmparatoru Trainaus’un kentte vefat etmesi kentin önemini artırmıştır.  Bizans, Roma ve Selçuklu zamanında aktif olarak kentin apsisli kilisesi, av köşkü, hamam, mezar ve agora alanı vardır. Bu alanlar ziyaretçiler tarafından ücretsiz olarak gezilebilir.

Lamos Adanda Antik Kenti
Lamos Adanda Antik Kenti

Lamos Adanda Antik Kenti: Antik kent M.Ö 4.yüzyılda yapılmıştır. Yüksek bir konumda yer alan antik kent geçmişte Roma başkenti olarak kullanılmasından dolayı önemli bir yapıdır. Antik kentin kalıntıları arasında tapınak, agora ve kale yer alır. Antik kaleyi merak edenler ücretsiz olarak gezebilirler.

Nephelis Antik Kenti: Nephelis Antik Kenti Muzkent Mahallesi’nde yer alır. Yörede orijinal halde ayakta kalan en iyi antik kenttir ve antik kentte sur duvarları ve Akrapol bölümü gezilebilir. Ayrıca antik kente dair kalıntıların büyük bir bölümü Alanya Müzesi’nde sergilenmektedir. Antik kent turistler tarafından ücretsiz olarak gezilebilir.

READ  Antalya Çakırlar Kahvaltı Yerleri
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti: Kuruluşu M.Ö 170 yılına dayanan Antiocheia Ad Cragum Antik kenti Roma İmparatoru IV.Antiochus Epiphanes tarafından kurulmuştur. Kenti merak edenler kalıntılarını üç tepe üzerinde görebilirler. Bu tepelerde kilise, hamam, Agora, zafer takı, nekropol, mezarlar ve kale kalıntıları yer alır. Bu antik kentten aynı zamanda Delik Deniz isimli alana geçilebilir ve böylece denizle iç içe zaman geçirilebilir.

Gazipaşa Doğal Güzellikleri

Gazipaşa Antalya’nın doğal güzellikler bakımından zengin olan ilçeleri arasındadır. Yöre geçmişe dair özelliklerini koruyan bakir alanlardandır. Gazipaşa’nın doğal güzellikleri arasında şunlar bulunur; Yalan Dünya Mağarası, Kızılin Mağarası, Delik Deniz ve Hasdere Köyü’dür.

Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası

Yalan Dünya Mağarası: Gazipaşa’nın gezilmesi gereken doğal güzellikleri arasında Yalan Dünya Mağarası bulunur. Mağara S şeklindedir ve yüz metrelik yürüyüş alanı vardır. Yörenin en fazla gezilen doğal güzelliklerinden olan mağaranın en önemli özelliği ise mağara sıcaklığının sene boyunca 2528 derece arasında değişmesidir.

Kızılin Mağarası
Kızılin Mağarası

Kızılin Mağarası: Selinus Plajı üzerinde yer alan mağaraya girmek ancak deniz üzerinden mümkün olur. Kızılin Mağarası sürekli olarak güneş ışığını almasından dolayı Isınma Kayası olarak da adlandırılır. Güzel bir manzara sunan Kızılin Mağarası’na ulaşmak için biraz zorluk çekmek gerekmektedir.

Delik Deniz
Delik Deniz

Delik Deniz: Yörede gezilmesi gereken doğal güzelliklerden olan Delik Deniz Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içerisinde yer alır. Ulaşımın kısıtlı olduğu yere ulaşmak için antik kent içerisinde yürünmesi gerekir. Bu sayede hem denizin hem tarihin iç içe olduğu zamanlar geçirilebilir.

Hasdere Köyü
Hasdere Köyü

Hasdere Köyü: Hasdere Köyü Gazipaşa’da doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih edebileceği mekanlardan birisidir. Ayrıca köyü merak ederek gezmeye gelenler ilçeye dair önemli güzellikleri yüksek bir konumda yer alan köyden görme imkanı elde edebilirler. Gazipaşa Gezilecek Yerler

READ  Antalya Cafeleri : Antalya’daki Keşfedilecek Cafeler
Gazipaşa Plajları
Gazipaşa Plajları

Gazipaşa Plajları – Gazipaşa Gezilecek Yerler

Gazipaşa 50 km uzunlukta bir sahil şeridine sahiptir ancak şeridin büyük bir bölümünde kayalıklardır. Ancak buna rağmen ilçe sahip olduğu plajlar sayesinde denize girmek için yöreye gelenlere keyifli zamanlar geçirme imkanı sunar.

Gazipaşa’ya gelen kişilerin yararlanabilecekleri plajlar arasında şunlar vardır;

  • Koru Plajı
  • Aysultan Kadınlar Plajı
  • Selinus Plajı
  • Kızılin Plajı
  • Bıdı Bıdı Plajı
  • Muzdenizi Plajı

Bu plajları görmek ve denize girmek isteyenler plajlara giriş için ücret ödemezler. Plaj içerisinde ihtiyaç duyacakları ürünler için ücret ödemeleri gerekir.

Gazipaşa Gezilecek Yerler
Gazipaşa Gezilecek Yerler

Gazipaşa’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Gazipaşa Antalya’nın doğusunda yer alan bir ilçesidir. Gezi için ilçeye gelmek isteyenler kara yolu ve hava yolunu kullanabilirler. İlçede yer alan havalimanı hava yolunu tercih eden kişilerin kolayca ulaşım sağlamasına yardımcı olur. İlçe ile havalimanı arasındaki uzaklık 5 km’dir. Ayrıca Antalya’dan otobüsler aracılığıyla ilçeye ulaşmakta mümkündür. Antalya’dan ulaşım 3 saat kadar sürmektedir.

 

Gazipaşa’ya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz