Image default
Antalya

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

Gündoğmuş Antalya’nın doğusunda bulunan ve denize kıyısı olmayan ilçelerinden birisidir. Gündoğmuş gezilecek yerler, yeşil alanlar ve doğal su alanları bakımından zengindir. Bu sebeple de piknik yapmak için sıklıkla tercih edilen ilçeler arasında bulunur. Yeşil alanlar yanı sıra Gündoğmuş kültürel ve doğal güzellikleri sebebiyle de tercih edilen ilçelerdendir.

Gündoğmuş
Gündoğmuş

Gündoğmuş ilçesine yapılan gezilere katılan kişilerin gezmeleri gereken yerler arasında şunlar bulunur;

  • Uçan Şelale
  • Casae Antik Kenti
  • Geyik Dağı
  • Pınarbaşı
  • Cem Paşa Camii
  • Çeyiz Deliği

Bu yerleri görmek için Antalya merkezinden ya da Manavgat gibi ilçeler üzerinden kolayca Gündoğmuş’a ulaşmak mümkündür.

Gündoğmuş Tarihi Yerleri
Gündoğmuş Tarihi Yerleri

Uçan Şelale

Uçan Şelale Gündoğmuş’un Köprülü beldesinde yer alan bir şelaledir. Şelale tam olarak Eskibağ ve Kayabükü köylerinin arasında yer alır. Şelalenin yüksekliği 50 metredir ve şelalenin sulara çınar ağaçlarının altından akar. Uçan Şelale’nin suları Alara Çayı’nın oluşturur. Şelale aynı zamanda ilçenin turistler tarafından en fazla ilgi çeken yerlerinden birisidir.

Uçan Şelale
Uçan Şelale

Casae Antik Kenti

Casae Antik Kenti Gündoğmuş ilçesinin tarihini merak eden kişilerin gezmesi gereken yerlerden birisidir. Antik kent ilçenin 2 km uzaklığında yer alan Köyiçi mevkiinde bulunan bir kenttir. Antik kent içerisinde Aşağı ve Yukarı Asar kaleleri yer alır ve bu kaleler antik kentin korunması amacıyla yapılmıştır.

Casae Antik Kenti
Casae Antik Kenti

Geyik Dağı

Geyik Dağı Gündoğmuş ilçesinde gezilmesi gereken doğal mekanlardan birisidir. Özellikle doğa yürüyüşleri için turistlerin ve yöre halkının vazgeçilmezi olan bir dağdır. Dağın yüksekliği 2500 metredir. Dağda yürüyüş yapılabileceği gibi piknik yapılabilecek alanlarda mümkündür.

Gündoğmuş Yaylaları
Gündoğmuş Yaylaları

Ayrıca Geyik Dağı eteğinde bulunan Eğri Göl balık tutma alışkanlığı olan kişilerin keyifli vakit geçirebilecekleri yerlerden birisidir. Bunun dışında şifalı bitkilerden anlayan kişilerin farklı şifalı bitkileri bulabilecekleri yerlerdendir.

READ  T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3
Geyik Dağı
Geyik Dağı

Pınarbaşı

Pınarbaşı ilçenin Geyik Dağı dışında piknik yapmak için tercih edilebilecek alanlarından birisidir. Özellikle yapılan geziler sonrasında dinlenmek için Pınarbaşı tercih edilebilir. Pınarbaşı’nın ilçeye uzaklığı ise 9 km’dir. Piknik alanı olarak kullanılan Pınarbaşı’nın milli park statüsü kazanması için çalışmalar sürmektedir.

Pınarbaşı
Pınarbaşı

Cem Sultan Camii

Cem Sultan Cami Gündoğmuş ilçesinde Osmanlı devletinde kalma tek eser olma özelliğine sahiptir. Bu camiyi Cem Sultan Silifke Valiliği yaptığı dönemde kendi adına yaptırmıştır. Cami tek şerefeli bir camidir ve kare yapılıdır. Ayrıca giriş ve asma kattan oluşan tek katlı bir camidir. Caminin Osmanlı’dan kalan tek eser olması insanlar tarafından ilgi çekmesine neden olmaktadır.

Cem Sultan Camii
Cem Sultan Camii

Çeyiz Deliği Mağarası

Gündoğmuş ilçesinde görülmesi gereken mağaralar arasında Çeyiz Deliği Mağarası bulunur. Mağarada eşsiz sarkıt ve dikitlerle kaplıdır. Bu özelliği ile Damlataş Mağarası’na benzer. Karstik özelliklere sahip olan mağara nemli ve soğuk havaya sahiptir. Aynı zamanda mağaranın dar geçitlere ve eğimli yapıya sahip olması sebebiyle ileriye fazla gitme imkanı yoktur. Ancak ilçeye gelen turistlerin mutlaka uğradıkları yerler arasındadır.

Çeyiz Deliği Mağarası
Çeyiz Deliği Mağarası

 

Gündoğmuş Barajı
Gündoğmuş Barajı

 

Gündoğmuş GEzilecek Yerler
Gündoğmuş GEzilecek Yerler

 

Gündoğmuş Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz