Image default
Antalya

Akseki Gezilecek Yerler | Toros Dağların Üzerine Kurulmuş Şehir

Akseki Gezilecek Yerler

Akseki Antalya’nın Toros dağları üzerinde kurulmuş olan ilçesidir. İlçe Antalya’ya bağlı olmasına rağmen ile uzaklığı 155 km uzaklıktadır ve özellikle Konya’ya yakın konumda bulunur. Eski adı Marla olan ilçe Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ev sahipliği yapmıştır. İlçede çok sayıda mağara, vadi ve yayla vardır. Bu sebeple de ilçeye bu doğal alanları görmek için turistler gelir. Ayrıca ilçeyle ünlü kardelen çiçekleri özellikle yabancı turistlerin Akseki’ye gelme sebepleri arasındadır.

Akseki
Akseki

Akseki’ye gezi için gelen kişiler tarafından gezilecek yerler şunlardır;

  • Kartallı Mağara
  • Tarihi Akseki Evleri
  • Çimi Yaylası
  • Düdencik Mağarası
  • Dipsiz Göl
  • Akseki Etnografya Müzesi

Bu tarihi ve doğal alanları merak edenler hava yolu ve kara yolu ulaşımını tercih ederek ilçeye gelip gezebilirler. Ayrıca ilçenin yöresel lezzetlerini de tatma imkanı bulabilirler.

Kartallı Mağara
Kartallı Mağara

Kartallı Mağara

Kartallı Mağara Akseki ilçesine bağlı olan Kuyucak Beldesi’nde yer alır. Mağaranın yapılış tarihi olarak Bizans ve Roma dönemi olduğu tahmin edilmektedir. Turistler tarafından ziyaret edilebilecek doğal atmosfere sahip mağarada henüz kazı çalışması yapılmamıştır.

Tarihi Akseki Evleri
Tarihi Akseki Evleri

Tarihi Akseki Evleri

Tarihi Akseki Evleri, yörenin simgesi konumunda olan evlerdir. Bu evler Düğmeli Evler olarak anılırlar ve evlere düğmeli evler denilmesinin sebebi ise evlerin dış bölümünde ahşap çıkıntıların düğmeyi andırması sebebiyledir. Bu evlerin en önemli özellikleri çimento gibi malzemeler yerine yörede bulunan malzemelerin kullanımıyla yapılmış olmalarıdır. Evlerde kullanılan ahşaplar ise andız ağacı ve katran ağacındandır (toros sediri). Bu evler 350 yıllık yapılar olması sebebiyle tarihi eser değerindedir ve ilgi çekici görünümleri sebebiyle ziyaretçilerin ilgisini çekerler.

READ  Antalya'nın Gezilecek Mağaraları
Çimi Yaylası
Çimi Yaylası

Çimi Yaylası

Çimi Yaylası yılda bir kere düzenlenen Kardelen Şenlikleri ile dikkat çeken bir yayladır. Şenlik zamanında turistler tarafından ilgi çeken yayla yemyeşil doğası sebebiyle doğa tutkunlarına ev sahipliği yapar. Ayrıca yaylada koruma altına alınmış sedir ağaçları da yer alıyor.

Antalya Akseki
Antalya Akseki

Düdencik Mağarası

Akseki’de bulunan mağaralar arasında Düdencik Mağarası da bulunur. Bu mağara 330 metre derinliğe sahiptir ve bu özelliği ile Türkiye’nin en derin mağarası olarak bilinir. Mağara özellikle araştırma amaçlı yapılan mağara dalışlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Dipsiz Göl
Dipsiz Göl

Dipsiz Göl

Dipsiz Göl Akseki’ye bağlı olan Sülek Yaylası’nda bulunur. Krater gölü olma özelliğine sahip olan Dipsiz Göl doğal güzellikleri sebebiyle turistlerin dikkatini çekmektedir. Özellikle göl çevresinde bulunan nilüfer çiçekleri ve gölün bulunduğu yaylanın yemyeşil yapısı doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerdir. Gölü merak eden kişiler aynı zamanda gölde alabalık tutma imkanı da bulabilirler ve bu sayede piknik yapabilirler.

Akseki Etnografya Müzesi
Akseki Etnografya Müzesi

Akseki Etnografya Müzesi

Akseki Etnografya Müzesi ilçe merkezinde yer alır. Müze 176 yıllık bir konakta yapılmıştır ve 2016 yılından beri turistleri ağırlamaktadır. Müzede sergilenen eserler Aksekililer tarafından müzeye bağışlanan ve yöre halkını yansıtan eserlerdir. Müzenin yer aldığı konak Akseki ile özgü olarak anılan Düğmeli Evler’den birisindedir ve binanın mimarisi Şahnişin Cumba olarak adlandırılan mimaridir. Eserler konak içerisinde yer alan 30 odada sergilenmektedir.

Akseki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

1 Yorum

Miri17 9 Kasım 2020 at 02:45

Toros dağlarının mükemmel manzarası ve güzelliklerine şahit olmak temiz bir hava alarak uyanmak o kadar güzel di ki tekrar gitmek için sabırsızlanıyorum…

Cevapla

Yorum Yaz