Image default
Antalya Manavgat

Antalya Köprülü Kanyon Rafting Turları : Türkiye’nin En Büyük Kanyonu

Antalya Köprülü Kanyon Rafting Turları Köprülü Kanyon Antalya hatta Türkiye’nin en büyük kanyonlarından biridir. Manavgat Altından akan Köprüçay Irmağı ise özellikle rafting sporu için çok uygundur. Her yıl yerli yabancı binlerce turist burada rafting macerasını en iyi şekilde yaşamaktadır.  Köprülü Kanyon Milli Parkı/ Manavgat‘ta bulunmaktadır. Eğer turla beraber giderseniz macerayı tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı Parkı Antalya il sınırları içinde yer almaktadır. 1973 yılında milli park unvanına sahip olmuştur. Yüz ölçümü ise 366,140’tır. Köprülü Kanyon ismini ise Köprüçay Irmağı üzerinde bulunan Oluk Köprü’den almaktadır. Bu köprü Roman döneminde inşa edilmiştir.

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

 

Milli parkın kaynak değerini oluşturan Köprü Çayı Bolasan ve Beşkonak köyleri arasındadır. Bu yarma vadi 14 km uzunluğundadır ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği bulunmaktadır. Tüm bu özellikleriyle Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Akdeniz ormanlarını içeren yapısı ile yüksek Alpin ekosistemi bulunmaktadır.

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Önemli Değerleri

Hem bizim ülkemiz hem de dünya için ender olan doğa koruma alanlarından biridir. Bu yüzden Antalyalılar çok dikkat etmektedir. Adeta doğanın bizlere vermiş olduğu miraslardan biridir.

Coğrafi özellikleri dışında;
  • Endemik türleri
  • Peyzaj değerleri
  • Ender jeomorfojik yapısı
  • Su kaynakları
  • Kültürel değerleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Milli parkta özellikle kızılçam ve makilik alan yaygındır, 400 hektarlık Akdeniz ormanı adeta benzersiz bir botanik bahçedir. Buranın en önemli özelliği, raftingdir. Alabalıkları ile ünlü olan Köprüçay’da rafting sporu sıklıkla yapılır. Diğer önemli özelliği, Milli parkın yukarısında Antik Selge şehrinin kalıntıları bulunmaktadır. Parka gelmişken oraya da uğrayabilirsiniz. Bunlar dışında içinde Bozburun Dağı, Servi Ormanları ve jeolojik oluşumlar bulunmaktadır. İçeride çok sayıda tarihi anıt ve kalıntı bulunur.

READ  Dinopark Antalya | Macera Dolu Bir Yer

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Flora Bilgileri

Rakım farkları ve yerel iklim özellikleri kapsamında çok çeşitli ve zengin doğal ekosistemi içinde barındırmaktadır, oldukça özel bir alandır. 390 takım ve 94 familyadan oluşan 950 taksondan 12 tanesi burada bulunmaktadır. En çok bulunan flora, bryofit florasıdır. Çok sayıda farklı çeşit yosun bulunmaktadır, hatta bunlardan kızılyaprak türü Türkiye’de sadece buradadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

 

Servi ormanı ise parkın en önemli doğal kaynaklarından biridir. 400 hektarlık alan Akdeniz bölgesinin de en büyük servi ormanı olma özelliğine sahiptir. Zengin bitki örtüsü ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır, yürüyüşünüz esnasında çok sayıda farklı bitki çeşidini keşfedebilirsiniz.

Fauna Bilgileri

Köprülü Kanyon Milli Parkı, ekosisteminin zengin olması nedeniyle oldukça gösterişli bir faunaya sahiptir. Yaban keçisi, kızıl akbaba, Köprüçay’da yaşayan kırmızı benekli alabalık ve Anadolu sıvacısı örnek olarak verilebilir. Toplamda 32 farklı tür bulunmaktadır. Aralarından 10 tanesi IUCN tehlike kategorisinde yer almaktadır. IUCN tarafından zarar görebilir kategorisinde bulunan bezoar keçisi Bozburun dağının eteklerinde yaşamaktadır. Bunun dışında parkta toplam 21 tür sürüngen ve 7 tür balık bulunmaktadır.

Yapılacak Aktiviteler

Milli parka giriş ücretsizdir ve içeride şelale, otopark, konaklama tesisi, büfe, WC, gölet, dere, lokanta, duş yeri, çay bahçesi, lokanta, kameriye, yürüyüş yolu ve su sporu parkuru bulunmaktadır. Olta balıkçığı, bisiklet binme, piknik, doğa yürüyüşü, kamp ve yaban hayatı gözlemleme yapabileceğiniz aktiviteler arasındadır. Ama en ünlüsü hiç şüphesiz raftingdir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Spor Ve Heyecan Bir Arada

Antalya rafting turları spor ve macerayı bir arada yaşatıyor. Tek başınıza katılmanız biraz daha zorken tur ile beraber toplu olarak rafting yapabilirsiniz. Profesyonel bir ekip ile anlaştıktan sonra hazırlıklara başlayabilirsiniz. Tur size uluslararası standartlara uygun güvenilir, özel aksesuarlı ekipmanlar temin edecektir. Profesyonel rafting ekibi ile katılmak bu zorlu sporu daha iyi yapabilmenizi sağlayacaktır, çünkü görüldüğü kadar kolay değildir.

READ  Kekova Gezilecek Yerler : Doğal Güzelliğiyle Turistlerin Gözdesi
Köprülü Kanyon Rafting Tur Başlangıcı
Köprülü Kanyon Rafting Tur Başlangıcı

Tur Başlangıcı

Rafting turuna genelde sabahın erken saatlerinde başlanır, 7:00-9:30 saatleri arasında otellerin bölge dağılımına göre yolculuk başlar. Buluşma noktası tur tarafından belirlenir, genelde Manavgat ilçesinin Beşkonak Beldesine bağlı Köprülü Kanyon Milli Parkı olur. Toplanma 10:00-11:00 saatlerinde son bulur.

Ardından tura katılanlara;

  • Can yeleği
  • Kask
  • İsteyenlere neopren elbiseler yani soğuğa karşı koruyan elbiseler verilir

Sigorta formu doldurtulur ve araçlara binilir. 10 km yolculuğun sonrasında da rafting alanına ulaşılır.

 

Start Noktası

Rafting başlangıç noktasına gelindiğinde rehberler tura katılanlara kürek dağıtır ve kanyon hakkında kısa bir bilgilendirme yapılır. Ardından rafting tanıtımı, ekipman tanıtımı, ilk yardım bilgileri, kürek tutma ve çekme teknikleri, bot pozisyonları, bot kaptanının komutlarına uyma gibi bilgilendirmeler yapılır. Tur esnasında yüzük, kolye, saat gibi eşyaları üzerlerinde bulundurmaları yasaktır. Rehberler son kontrolleri tamamladıktan sonra saat 12 gibi raftinge başlanır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Köprülü Kanyon Milli Parkı

İlk Rapite İniş

Start verildikten sonra ilk rapite inilir. Burada 1. mola verilir ve muhteşem Roma Köprüsü’nün tanıtımı yapılır. Kanyonun doğal güzellikleri bir bir karşılarına çıkar, isteyenler fotoğraf çekebilir, yüzebilir ve gezebilir. Tur esnasında molalarda animasyonlarda düzenlenir. Bu animasyonlarda kürek oyunları oynanır. Ardından finish noktasına gelinir.

Manavgat Köprülü Kanyon Şelale
Manavgat Köprülü Kanyon Şelale

Yemek

Turlarda genel ilerleme bu şekildedir, her tur kendine özgü şeyler ekleyip çıkarabilir. Yemekte bunlardan biridir. Serviste sunulan çeşitler farklılık gösterebilir ancak genelde hepsinde yemek vardır. Balık veya tavuk şiş en çok tercih edilendir. Açık büfe imkanı bulunan turlarda vardır. Tur fiyatı dışında en son fotoğraf ve video kasetleri verilir. Tüm bunlar sonunda saat 16:30 gibi dönüş yoluna çıkılır ve rafting tamamlanmış olur.

 

Manavgat Köprülü Kanyon Resimleri

Manavgat KanyonKanyonKöprülü KanyonKöprülü Kanyon Milli ParkıManavgat KanyonKöprülü Kanyon Tur BaşlangıcıManavgat KanyonManavgat Köprülü Kanyon Şelale

Kanyon’a Yakın Alternatif Gezilecek Yerler

READ  Antalya Gece Hayatı : Disko Barları En iyi Eğlence Yerleri

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz