Image default
Alanya Antalya

Sapadere Kanyonu | Görenleri Kendine Hayran Bırakacak Kadar Eşşiz

Sapadere Kanyonu

Adını bağlı olduğu ve oldukça yakın mesafedeki Sapadere Köyü‘nden alan bu doğal oluşum Sapadere Kanyonu görenleri kendine hayran bırakacak kadar eşsizdir. Yaklaşık 750 metre uzunluğunda ve ortalama 400 metre yüksekliğinde bir yerdir. Yürüyüş yolunun olması ve etrafının herhangi bir kazaya neden olmasını engellemek adına çelik malzemeler ile kapatılması daha da ulaşılır olmasını sağlar.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Sapadere Şelalesi’nin çıkış yolundan hareket ederek kanyona da ulaşabilirsiniz. Dağcılık faaliyetlerinde orta veya kolay parkur olarak adlandırılan bir mesafedir. Çelik desteklerle yapılan yürüme yolu, kanyon girişinde bulunan mesire alanları ve kır gazinosu ile gelenlerin iyi vakit geçirmesine de olanak tanıyacak şekildedir. Görülmeden gidilmemesi gereken bir yer haline gelmiştir.

Nerede Bulunur?

Gitmek isteyenlerin bulunduğu yerle alakalı kafasında soru işareti oluşmasını engelleyecek kadar güzel bir yerdedir. Alanya için uzaklığı 40 km iken Antalya Havalimanı’ndan sonra 175 km mesafe gitmek gerekir.

Ulaşım için:
  • Havalimanından sonra dolmuşları kullanabilirsiniz,
  • Şahsi aracınızla da gidilebilir bir yoldur,
  • Alanya – Gazipaşa yolunu takip etmelisiniz,
  • Demirtaş Kasabası’na ulaşmanız için yapılan yolu izlemelisiniz,
  • Asfalt yoldan ulaşım sağlanır,
  • Kanyona ulaşmak için girişte görünen ve mesafesi 300 metre olan şelaleye ulaşılması gerekir.

Bölgenin yerlileri ve dışarıdan gelen yabancı turistler tarafından önemli bir turizm alanı haline gelmiş olması bölgenin ulaşım açısından da kontrol edilir bir yer olmasını sağlamıştır. Çevreye zarar vermemek adına da özellikle dikkatli davranılır.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Neler Yapılabilir?

Alanya‘daki Akdeniz ikliminin sıcağından uzaklaşmak adına bir nebze rahatlama sağlamak için oldukça serin bir yerdir. Görülmesi gereken ve rota oluştururken mutlaka eklenmesi tavsiye edilen bir yerdir. Köy içerisinde aynı zamanda su değirmeni ve ipek dokuma atölyesi vardır. Yaylalarda eriyen karların buraya ulaşması suyun her zaman serin olmasını sağlar. Alabalık yemek için de oldukça uygun yerlerdir. Su kenarında kurulu olan çardaklarda serin şekilde oturmak ve piknik yapmak da mümkündür.

READ  Sandland : Antalya'da Bulunan Kum Heykel Müzesi
Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Yöre halkı başta olmak üzere genelde yaz ve bahar mevsiminde daha çok tercih edilirken aslında her mevsim farklı bir güzelliği olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Ziyaret için resmi olan 08:00 ile 19:00 saatleri arası tercih edilmelidir. Her gün ziyarete açık olan bu yerde piknik yapar veya balık yerken günün stresinden kurtulmanız da çok kolay olacaktır.

Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Ücret Alınır Mı?

Hem kanyon hem de şelale olmasının yanında mesire alanı hizmeti de veriyor olması giriş ücreti alınmasını gerekli kılmıştır. Belediye tarafından işletilen bu yerin girişinde 10 TL hizmet bedeli ödemeniz istenir. Bakım ve korunması kadar girişlerin de kontrollü olmasını sağlayan bir yapıdadır. Bunun için ücretsiz olması söz konusu olmamıştır. İşletmesi bazı dönemlerde yerel firmalara verilerek belediyenin aradan çıkması da sağlanır. Ama mutlak görmeli ve stres atmadan gelmemelisiniz.

Bölgeye Yakın En Güzel Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Sarısu Kadınlar Plajı : Sadece Kadınlara Özel Plaj

Hakan Karaduman

Yorum Yaz