Image default
Alanya Antalya Tarihi Yerler

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Syedra Antik Kenti

Ülkemiz; coğrafi konumu, tarihi ve doğal güzellikleri, her mevsim farklı güzelliklere sahip bölgeleri ve şehirleri ile dünyada benzerine az rastlanan ülkelerden birisi. Milli parklar, şelaleler, tarihi yapılar, kaleler, koylar ve tabii ki antik kentler. Yılın her mevsiminde; gezilebilecek, ziyaret edilebilecek birçok yere sahip bir ülke Türkiye. Bu yerlerden birisi de Syedra Antik Kenti.

Syedra Antik Kenti
Syedra Antik Kenti

 

Antik Kent Alanya Gazipaşa yolunda yer alan Seki Köyü’nde ki tepede bulunuyor. Konumu gereği Klikya Bölgesinin de batısında yer alan bu kent bu nedenle de ayrı bir öneme sahiptir. Kenti gezerken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise antik kentin 3 farklı kademede bulunuyor olmasıdır. Birinci kademede Güneydoğu Tapınak, Meclis Binası, Batı Cadde, Kaynak Mağarası, Batı Kent Kapısı, Büyük Sarnıçlar, Vaftiz Mağarası ve Bazilka yer alıyor.

Syedra Antik Kenti
Syedra Antik Kenti

İkinci kademede; Anıt Mezar, Büyük Hamam, Kilise ve Sütunlu Cadde bulunuyor. Üçüncü ve son kademede yani tepede ise Akropol yer alıyor. Kentin önemli bir başka özelliği de etrafının surlarla çevrili olmasıdır. Syedra Kentinin tarihi İ.Ö. 7. yüzyıl ve İ.S. 13. yüzyıl arasında ki dönem olarak bilinmektedir. Kentin su ihtiyacının neredeyse tamamı burada yer alan sarnıçlardan karşılanıyor.

Bu sarnıçlar kent içinde yer alan doğal kaynaklardan beslenmektedir ve antik çağlardan günümüze kadar gelebilme başarısını göstermiştir. Ayrıca yine antik kent içinde ki bulunan ve şu anda Vaftiz mağarası adını alan mağaranın, geçmiş dönemlerde dinsel amaçla kullanılan bir mağara özelliğini taşıdığı bilinmektedir. Antik kentin doğu tarafında ise görkemli bir hamam yer alır.

Syedra Antik Kenti
Syedra Antik Kenti

Kenti ziyaret edenlerin en çok gördükleri ve gezmek istedikleri yerlerden birisi de bu hamamdır. Antik kentte bulunan diğer önemli tarihi yapılar ise tapınak, tiyatro, dükkanlar ve kent surlarıdır. Syedra kentinin önemli bir başka özelliği de Hz. İsa’dan sonra 194 yılında; haydutlardan ve dinsizlerden kent halkını koruduğu için, dönemin Roma İmparatorunun teşekkür mektubu yazmış olduğu bir kent olmasıdır.

READ  Hadrian Kapısı ( Üçkapılar )
Syedra Antik Kenti
Syedra Antik Kenti

Nasıl Gidilir?

Syedra Kenti; Alanya merkeze 22 kilometre uzaklıkta bulunan Seki Köyünün tepesinde bulunuyor. Seki köyü ise Alanya-Gazipaşa yolu üzerinde yer alıyor. Kente ulaşabilmek için; Alanya Gazipaşa yolunda Kargıçak mevkiisine geçtikten sonra sol tarafta ki Seki köyüne girmek gerekiyor. Araçla kentin otoparkına geldikten sonra, tepeye doğru çıkan merdivenleri tırmanarak kente ulaşmak mümkün.

Syedra Antik Kenti
Syedra Antik Kenti

Ayrıca tepeye doğru çıkan merdivenleri tırmanırken, sağda ve solda yer alan çeşitli tarihi kalıntılarda ufak molalar verip, kent manzarasının tadını çıkarmak da mümkün. Çünkü Kent bütün bu özelliklerinin yanı sıra eşsiz güzellikte ki manzarasıyla da görülmeye değer bir yer olma özelliğini taşıyor. Eğer siz de kendinize farklı bir rota çizerek, biraz tarihe yolculuk yapmak isterseniz, burayı mutlaka görün.

 

Antik Kentine Yakın YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman