Image default
Antalya Muratpaşa

Hadrian Kapısı ( Üçkapılar )

Hadrian Kapısı ( Üçkapılar ) Antalya Muratpaşa‘da Türkiye’nin en çok ilgi gören turistik illerinden birisidir. Bunun ise birbirinden farklı fazlaca sebepleri vardır. Antalya neredeyse kışı hiç yaşamaması ve Dünya çapındaki ünlü otelleri mevcuttur. Hadrian Kapısı ( Üçkapılar ) Bunların haricinde Antalya birçok açıdan gezilmeye ve görülmeye değer tarihi eserler bulundurur. Antalya hem kültürlenmek hem de eğlenmek için gayet uygun bir tatil şehridir. Fakat Antalya’ya gelen insanların birçoğu merkeze değil tatil beldelerine geliyor.

Üç Kapılar Muratpaşa
Üç Kapılar Muratpaşa

Kemer Kaş Alanya gibi en az Antalya kadar ismini duyurmuş bu ilçeler ise turistlerin asıl gittiği ve konakladığı yerler oluyor. Buraların ilgi görmesinin sebepleri ise genellikle eğlence oluyor. Gelen turistlerin büyük bir çoğunluğunu Ruslar oluştursa da Dünyanın her yerinden buraya gelen insanlar oldukça fazla.

 

Üçkapılar
Üçkapılar

Tatil beldelerine gitmek yerine Antalya merkez de yaşayan ve buraya gelen insanlar için de hem eğlenmek hem de gezmek için birçok alan bulunuyor. Hadrian Kapısı Antalya’ya bir kez giden veya Antalyalı herkesin bildiği bir yerdir. Her gün binlerce ziyaretçi ağırlayan kapı Antalya için çok önemli bir yerdir.

Antalya Üçkapılar
Antalya Üçkapılar

Kapının hem tarihçesi hem de yapılış sebebi özeldir. MS 130 yıllarında yapılan kapı, İmparator Hadrianus adına yaptırılmıştır. Bu yıllarda Antalya’ya gelen İmparator için yapılan kapı ufak Restorasyonlar ile hala ayakta durmaktadır. Kapının çevresinde belediye tarafından o dönemlere ait heykeller görmek de mümkündür.

üçkapılar
üçkapılar

Her ne kadar halk için ismi Antalya üç Kapılar olsa da İmparator Hadrianus’un o dönemlerde Antalya’yı ziyareti sebebiyle yapılmıştır bu sebeple Hadrian kapısı ismini almıştır. Burasının en büyük özelliği ise modern kent ile tarihten bir parçanın geçidi olması. İçerisi Kaleiçi dışarısı Işıklar Caddesi olarak bilinen bu konum Antalya merkezin hem en popüler hem de en kalabalık noktalarından birisidir.

READ  Dim Çayı Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Kaleiçi

Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi

Kaleiçi’nin eşsiz güzelliği ve insanların vakit geçirebileceği eğlence mekanları, hediyelik eşya dükkanları gibi yerler olması burayı da başlı başına Antalya da gezilmesi gereken yerler arasında gösteriyor. Antalya Hadrian Kapısı ise Kaleiçi’ne gelen insanlara ne kadar güzel bir yere geldiklerini gösterircesine bütün ihtişamı ile duruyor ve ziyaretçi ağırlamaya devam ediyor.

Hadrian Kapısı
Hadrian Kapısı

Buraya gelen insanların en çok dikkatini çeken şey ise tarihin modern çağa bu kadar güzel uyum sağlaması oluyor. Yüzyıllardır ayakta olan kapının tarihçesi ve hakkında bilgi almak isteyen insanlar için ise belediye bilgi levhasını kapının önüne koymuş. Kapının bir tarafı Kaleiçi’ne bir tarafı ise Işıklar Caddesine çıkıyor olması insanların buraya gelmek istemelerinde ki en büyük nedendir. Hem cadde üstünde hem de Kaleiçi’nde bulunan eğlence mekanları burayı oldukça kalabalık tutuyor.

Antalya Hadrian Kapısı
Antalya Hadrian Kapısı

Hem Antalya halkı için hem de belediye için önemli bir yere sahip olan kapı her anlamda büyük bir titizlik ile izleniyor. Antalya Üç kapılar geçmişten bu yana yaşayan bir tarih olarak Antalya’nın en önemli yapıları arasındadır.

Antalya Üç kapılara Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz