Image default
Antalya Muratpaşa Tarihi Yerler

Hıdırlık Kulesi : Muratpaşa/Antalya

Türkiye’deki en önemli tarihi yapılar içerisinde yer alan Antalya Hıdırlık Kulesi,  Antalya ili bölgesinde yer almaktadır. Neden, ne için ve kim için yapıldığı her ne kadar tam olarak bilinemese de bu yapının 2.yüzyıl döneminde inşa edildiğine dair çeşitli türden bulgular ön plana çıkarılmıştır. Çünkü yapısal olarak bu tarihi alan incelendiğinde ilgili çalışmaların nitelikleri 2.yüzyıl dönemlerini işaret etmektedir.

Hıdırlık Kulesi
Hıdırlık Kulesi

Antalya bölgesinde yer alan bu tarihi ve önemli kule silindir biçiminde olan mimari yapısıyla dikkatleri çekmektedir. O dönemin mimari planlarına uygun olarak bu şekilde tasarlandığı tahmin edilmektedir. Genel itibariyle bu kulenin Roma İmparatoru Hadriyanus tarafından inşa ettirildiği düşünülmektedir.

Hıdırlık Kulesi
Hıdırlık Kulesi

Genel Özellikleri

Antalya ilinde görülmeye değer önemli tarihi bölümlerden biri olan bu kule kendisine özgü olan bazı özelliklere sahip bulunmaktadır. Bu kule ilgili alanda surların güneydoğu köşesi kısmında Antalya Karaalioğlu Parkı’nın kuzey kısmında deniz kenarında bulunmaktadır. İki katlı olan tarihi bir kuledir.

  • 14 metre olan bir yüksekliğe sahiptir,
  • Kulenin alt katında küçük bir oda bulunmaktadır,
  • Kulenin üst kat kısmında ise gezi için bir alan yer almaktadır,
  • İlgili dönemde bir gözetleme kulesi niteliğiyle de kullanılmıştır,
  • Merdivenler ile üst kata çıkılabilmektedir.
Hıdırlık Kulesi
Hıdırlık Kulesi

Bu tarihi kulenin genele bir bakış çerçevesinde bu türde özelliklere bünyesinde yer verdiği görülmektedir. Dikkatli yapılan incelemeler bu kulede birtakım onarım izlerinin olduğunu da göstermektedir. Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde bu kule için birtakım onarım işlemlerinin gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir.

Çevresel Yapısı

Tarihten izler taşıyan ve en değerli mimari yapılardan biri olan bu kule  Antalya ilinde oldukça güzel bir bölgede konumlanmıştır. Bu kule Antalya Liman kısmını iyi şekilde görebilen bir niteliğe sahiptir. Bu kulenin üst kısmından deniz manzarası çok daha iyi bir biçimde rahatlıkla görülebilmektedir. Karaalioğlu Parkı’na yakın olmasından dolayı çevresinden birbirinden farklı türde birçok kafe ve restoran alanları yer almaktadır.

READ  Alanya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !
Hıdırlık Kulesi
Hıdırlık Kulesi

Ulaşım

Bu tarihiyi kuleye oldukça kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Çünkü doğrudan  Antalya’nın önemli merkez noktalarından birinde bulunmaktadır. Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu kuleye gitmek için bu bölgeden kalkan dolmuş ve otobüsler kullanılabilir.

Antalya’da Alternatif Gezip Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman