Image default
Kaş

Kalkan Gezilecek Yerler | Likya Uygarlığının Merkezi

Kalkan Gezilecek Yerler – Kalkan Gezi Rehberi Kalkan Antalya’nın önemli tatil beldelerinden birisidir. Kalkan Kaş ilçesine bağlıdır ve Ege Denizi kenarında yer alır. Geçmişte Likya uygarlığına merkez olmuş olan Kalkan geçmişten kalan çok sayıda antik kente sahiptir.. Kalkan daha yakın geçmişte ise Rum Mahallesi olarak kullanılmıştır ve 1920 yılına kadar Kalamaki adıyla anılmıştır.

Kalkan
Kalkan

Tarihi geçmişin etkisiyle mahalle hem tarih hem de deniz turizmi açısından yerli ve yabancı turistlerin rağbet gösterdiği yerlerden birisidir. Ayrıca Kalkan’ın el değmemiş koyları insanların ilgi gösterdiği diğer özellikler arasında bulunur. Tatil beldesinde kaliteli otel ve villa işletmelerinin bulunması insanların bölgeyi tatil ve gezi için tercih etme oranını artırmaktadır. Kalkan’a gelen kişilerin gezmeleri gereken antik kentler, mağaralar, plajlar ve koylar şunlardır;

Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan’da Gezilebilecek Antik Kentler

Kalkan Gezilecek Yerler
Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan’a yakın konumda olan oldukça fazla antik kent vardır. Bu antik kentler görmeye gelenleri tarih içinde bir yolculuğa çıkarırlar. Kalkan’da gezilebilecek antik kentler şunlardır;

Xanthos Antik Kenti: Kalkan’dan yarım saatlik bir mesafede bulunan Xanthos Antik Kenti Likya Birliği’nin başkenti olarak kabul edilen bir antik kenttir. Bu antik kent Unesco Miras Listesi’nde 1988 yılından beri vardır. Kentin yapılışı M.Ö 7.yy’a kadar dayanır. Antik kentten günümüze kalanlar arasında ise mezar, lahit ve antik tiyatro varadır. Antik kenti gezmek isteyenlerin ise giriş ücreti ödemeleri gerekir.

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

Patara Antik Kenti: Patara Antik Kenti Likya’ya başkentlik yapan kentlerdendir. Bu antik kentin diğer önemi ise Noel Baba’nın yaşadığı kent olmasıdır. Kalkan ve Fethiye arasında yer alan antik kentte kilise, bazilika, hamam, Patara takı ve deniz feneri vardır. Kenti gezmek isteyenler müze kartlarıyla ücretsiz müze kartı olmayan kişiler de ücretini ödeyerek gezebilirler.

READ  Akçagerme Plajı
Letoon Antik Kenti
Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti: Likya döneminin dini merkezi konumunda olan Letoon Antik Kenti Kalkan’da gezilmesi gereken mekanlar arasında ilk sıralarda yer alır. Antik kente tanrılara ve tanrıçalara ait tapınaklar vardır.

Kalkan’da Gezilebilecek Mağaralar

Kalkan Gezilecek Yerler
Mavi Mağara

Kalkan antik kentler yanı sıra doğa harikası olan mağaralarıyla da gezi için yöreye gelenler eşsiz bir gezi imkanı sunar.

Kalkan’da gezilebilecek mağaralardan bazıları şunlardır;

  • Mavi Mağara: Yörenin en önemli mağaralarından birisi olan Mavi Mağara’ya tekneler aracılığıyla gitmek mümkündür. Dalış için tercih edilebilecek ideal mekanlardandır.
  • İnbaş Mağarası: İnbaş Mağarası’nı görmek isteyenlerin tekne seferlerine katılmaları gerekir. Tekne gezisi sonunda mağara içerisine yüzerek girmek mümkündür. Böylelikle hem deniz hem de mağara atmosferi tadılmış olur.
  • Güvercinlik Deniz Mağarası: Güvercinlik Deniz Mağarası tekneler yardımıyla ulaşılabilen mağaralardandır ancak mağarayı görmek yüzerek mümkün olur. Mağaranın bu isimle anılması ise içerisinde bulunan güvercin yuvalarına sahip olmasıdır.
Kalkan Plajları
Kalkan Plajları
Kalkan’da Gezilmesi Gereken Plajlar

Kalkan Antalya’nın yaz tatili için en fazla tercih edilen mekanlarından birisidir. Bunda Kalkan’ın sahip olduğu plajların etkisi vardır. Uzun süreli gezi veya tatillerde bu plajların her birine giderek yüzme imkanı vardır.

Kalkan’da gezilmesi gereken plajların isimleri ise şunlardır;

Kalkan plajları arasında yer alan Patara Plajı özellikle caretta carettaların bulunduğu yer olması sebebiyle turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir.

Kalkan’da Gezi Sırasında Yapılabilecek Aktiviteler
Kalkan’da Gezi Sırasında Yapılabilecek Aktiviteler

Kalkan’da Gezi Sırasında Yapılabilecek Aktiviteler

Kalkan’da gezi planlayan kişiler tarihi ve doğal güzellikleri gezerken aynı zamanda tatil beldesinde çeşitli aktivitelere katılabilirler. Böylelikle gerçekleştirdikleri gezileri daha keyifli hale getirebilirler. Kalkan’a gezi için gelen kişilerin yapabilecekleri aktiviteler arasında yüzme, kano ve yamaç paraşütü gibi aktiviteler yer alır. Ayrıca Kalkan’ın yeşil alanlarında jeeple safariye çıkılabilir veya doğa yürüyüşü yapılabilir. Doğa yürüyüşü için Saklıkent Kanyonu, Bezirgan Yaylası ve İslamlar Köyü tercih edilebilir.

READ  Kaş Sarıbelen Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Kekova Gezilecek Yerler : Doğal Güzelliğiyle Turistlerin Gözdesi

Gezicini

Kaş Sarıbelen Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Kaş Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Kaputaş Plajı : Türkiye’nin En Gözde Plajı

Gezicini

Akçagerme Plajı

Gezicini

14 Yorumlar

Mehmet 14 Aralık 2021 at 09:47

Gelecek yaz hangi şehirleri gezsem diye araştırma yaparken bu site karşıma çıktı. Dürüst olmak gerekirse, rehberler bilgilendirici ve öz olmuş. Teşekkürler

Cevapla
Slmn dru 14 Aralık 2021 at 12:52

Çok guzel harika gidilmeye deger
Gidip gezmek ve eğlenmek isterim sevdiklerimle beraber

Cevapla
Emre Yılmaz 14 Aralık 2021 at 19:37

Kalkani çok beğendim. Hoşuma gitti hakikaten. Güzel şahane bir yer. Herkese tavsiye ederim.

Cevapla
Nur Dora 14 Aralık 2021 at 22:14

Letoon antik kenti kadar göz alıcı bır tarıhe rastlamadım diyemedim öyle bir havası var ki tüyleriniz diken diken olabiliyor . Bu kadar buyuk bır kente ev sahıplığı yapan bir ülkede yaşamak şans.

Cevapla
Fatih 15 Aralık 2021 at 06:24

Cok güzel

Cevapla
Barış Geçmen 15 Aralık 2021 at 10:16

Turistik gezi için gidecek yer bakıyordum. Lidya uygarlığı ile ilgili antik bir yere gitmek benim için güzel olacak. Bakıldığında çok tarihi bir geçmişe sahip görünüyor.

Cevapla
Mert 15 Aralık 2021 at 19:29

Gerçekten mükemmel bir şekilde anlatılmıştır çok güzel detayları var herkes dikkat şekildr okuması bakması tavsiye ederim

Cevapla
sude naz 15 Aralık 2021 at 20:02

gerçekten mükemmel ötesi bir site artık merak ettigim her yeri burdan araştırıp bilgi edinebilirim ve inşallah burdan 1 yerede gitmek istiyorum siteye bayıldım elinize emeginize saglık

Cevapla
Gökhan 15 Aralık 2021 at 20:56

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel bir yer herkes gitmeli bence

Cevapla
Firat 16 Aralık 2021 at 09:38

Tuuygarlığı ile ilgili antik bir yere gitmek benim için güzel olacak. Bakıldığında çok tarihi bir geçmişe sahip görünüyor.

Cevapla
Rainrybk 16 Aralık 2021 at 13:30

Gezmek için muhteşem bir yer hemde neresi olabilir diye düşünürken karşıma çıkması muazzam.

Cevapla
Rainrybk 16 Aralık 2021 at 13:30

Gezmek için muhteşem bir yer hemde neresi olabilir diye düşünürken karşıma çıkması muazzam. Bayıldım.

Cevapla
Rainrybk 16 Aralık 2021 at 13:32

Değişik ve tam işe yarar bir bildirim ihtiyacı tam olarak karşılıyor. Muazzam bir yer

Cevapla
Veysel 16 Aralık 2021 at 13:43

Tarihi ve turistik olarak gayet iyi ideal ve makul bir yer her görüntüde ayrı bir tarihi olduğunu hissettiren gidip gezilip görülücek bir yer

Cevapla

Yorum Yaz