Image default
Antalya Finike

Finike Gezilecek Yerler

Finike Gezilecek Yerler Antalya İl’inin en güzel ilçelerinden bir tanesi olan Finike, portakalı ile ün salmış bir ilçedir. Portakalının yanında doğa harikası ve tarihi eserleri ile de ayrı bir üne sahiptir. Tatilcilerin hem tatil yapacakları hem de tarihi antik yerleri gezebilecekleri harika bir ilçedir.

Finike
Finike

Finike’nin Gezilmesi Gereken Yerleri

  1. Limyra Antik Kenti

Kumluca Finike karayolu üzerinde bulunan tarihi Limyra Antik Kent size kahverengi tabelasıyla merhaba der. Kentin gezilmesi sırasında herhangi bir ücret ödemezsiniz. Antik kente geldiğiniz zaman yolun sol kısmında antik tiyatronun binasını görürsünüz. Tiyatrodan biraz ileri gittiğinizde ve arka tarafında bulunan yamaç ve tepede Xatabura Anıt Mezarı sizi karşılar. Bunların yanında yamaçlara yapılmış evler, kaya mezarları, akropol ve akropol ile birlikte bir kilise, Perikle Anıtı ile surlar ilk göze çarpan eserlerdir. Bu eserleri görmeniz için biraz yürüyüş yapmanız gerecek. Finike Gezilecek Yerler Yolun alt tarafına indiğiniz zaman büyük bir sütun başı ile karşılaşırsınız. Bu bölümde oldukça önemli bir yapı olan imparator Augustus’un manevi oğlu adına yapılmış bir anıt mezar vardır. Kudüs’ten Roma’ya doğru gelen imparatorun manevi oğlu Gaius bu antik kentte hayata gözlerini kapadığından bu anıt mezar dikilmiştir. Bu bölümde oldukça fazla bina görmeniz mümkündür. Burada oldukça fazla kaynak suyu olduğundan buranın halkı yaz aylarında buralara piknik yapmaya gelir. Limyra antik kentin kuruluş tarihi M.Ö.5. yüzyıla kadar uzamaktadır. Likya’nın sönmeyen özgürlük ateşini Likyalı Perikles bu kentte yakmıştır. Antik kent, Likya birliğinin üç oy hakkına sahip şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Kent, Bizans zamanında piskoposluğun merkezi olarak oldukça büyük bir rol oynamıştır.

Limyra Antik Kenti
Limyra Antik Kenti
  1. Arykanda Antik Kenti

Finike Elmalı karayolu güzergâhında bulunan Arykanda Antik Kentorada bulunan Arif Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Yalnız köyü gezmek isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Finike ile antik kent arasında ki uzaklık 30 kilometreyi bulmaktadır. Kentte yapı ve kazım çalışmaları günümüzde hala devam ettiğinden her gün yeni bir eser gün yüzüne çıkartılmaktadır. Antik kentte şöyle bir etrafınıza baktığınız zaman kenttin kat kat teraslardan meydana geldiğini görürsünüz. Burayı tam anlamıyla ben gezmek istiyorum derseniz en az 1 saatinizi ayırmanız gerekecektir. Arykanda kentinin Likya dilinde ki adı “ ary – ka – wanda “ olarak bilinir. Günümüz dilinde de bu adı “ Yüksek Kayalığın Yanında ki Yer “ olarak tercüme edebiliriz. Şehir tarihte değişik isimler almıştır. Örneğin Bizans döneminde “ Akalanda “ ya da “ Orykanda “ olarak anılmıştır. Şehrin kalıntılarına ve elimizdeki Bizans kaynaklarına baktığımız zaman varlığını 11. yüzyıla kadar sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Finike Gezilecek Yerler Bu tarihe gelindiği zaman antik kentin yeri değişerek bugünkü yerini almıştır.

READ  Demre Gezilecek Yerler
Antalya Finike
Antalya Finike
Tarihi

Kentin bulunduğu yer güneye doğru eğimli bir arazidir. Bu arazi Şahin kaya diye bilinen sarp bir kaya üzerinde bulunmaktadır. Bu sarp kayanın güney batı tarafında bir gözetleme kulesi yer alır. Kulenin güney tarafında üçgen şeklinde bir akropol gözümüze çarpar. Bu yapının şehrin ilk yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir. Bu bölgenin doğu tarafında bouleuterion vardır. Buradan kuzey tarafa bakıldığı zaman ise güneş tanrısı Helios adına İ.Ö.4. yüzyılda kurulan bir tapınak bize merhaba demektedir. Gözetleme kulesinden sonra diğer üst tarafta kalan yapı stadion yapısıdır. Bu yapıda İ.S. I. yüzyılda yapılmıştır. Yapının bir alt tarafında bulunan yerde küçük ama çok iyi bir şekilde korunmuş olan tiyatroyu görebilirsiniz. Yapının en alt kısmına indiğiniz zaman agora ve meclis binası olarak kullanılmış olan odeon karşınıza çıkar. Kentin güneydoğusuna doğru ilerlediğiniz zaman orada bir hamam vardır ve onun yanında da gymnasium bulunur. Kentin mezar alanı olarak bilinen yer doğu nekropolü olarak adlandırılır. Burada göreceğiniz anıt mezarların birçoğu bozulmadan günümüze kadar gelebilmiştir. Bu anıt mezarlar birbirlerine teras görevi görecek şekilde İ.S. 2. yüzyılda yapılmışlardır.

Arykanda Antik Kenti
Arykanda Antik Kenti
  1. Elmalı Müzesi

1941 yılında tekrar bir gözden geçirilen Elmalı Müzesi eski Hükumet Konağı ve onun bahçesinin düzenlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Kapladığı alan 2400 metrekareyi bulmaktadır. Müzede 8 tane sergi salonu bulunur. Müzenin bahçe büyüklüğü 4000 metre kareyi bulur. Bahçede sergilenen eserler arasında kazıda çıkartılan lahit ve yazıtlar, mimari değeri olan eserler, sunak ve steller önem derecelerine göre teşhir edilmektedir. Ayrıca yüzyılın defilesi olarak adlandırılan ve bir ara yurt dışına kaçırılan Elmalı Sikkeleri burada sergilenmektedir. Ama burada sergilenen sikkeler gerçek değildir. Gerçekleri Antalya Müzesi içinde bulunmaktadır.

READ  Antalya Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer !
Elmalı Müzesi
Elmalı Müzesi
  1. Andrea Doria Koyu

FinikeDemre karayolu üzerinde bulunan Andrea Doria Koyu ismini ünlü deniz amirali Andrea Doria’dan almıştır. Finike merkeze uzaklık yaklaşık olarak 3.4 kilometreyi bulmaktadır. Koyun çevresinde kayalar, makilikler ve yaban zeytini ağaçları vardır. Ünlü Caretta Caretta kaplumbağaların yaşam alanı bu koyda bulunmaktadır. Ayrıca bunun yanında koy, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Akdeniz Foklarının da uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Finike Gezilecek Yerler arasında Andrea Doria Koyu tarihte korsanların yaşadığı yer olarak ün salmıştır ama günümüzde oldukça popüler bir gezinti yeri olarak kendini ispatlamıştır. Koyun etrafında beton yapılaşma olmadığı için doğal güzelliğini hala korumaktadır. Bu koyun bir diğer adı Radyofor Koyu olarak da bilinmektedir. Koyu, kara yolundan görmeniz mümkün değildir çünkü yol boyunca servi ağaçları buna izin vermez.

AndreaDoria Koyu
AndreaDoria Koyu
  1. Rhodiapolis Antik Kenti, Kumluca

Kumluca şehir merkezinin batı tarafında kalan Rhodiapolis Antik Kent, tepelerin üzerinde kurulmuştur. Antik kente ulaşmak için ilçe merkezinden geçtikten sonra 5 kilometre daha gitmeniz gerekir. Rodosluların kurduğu bir şehirdir. Kentin tam ortasında bulunan tiyatronun kalıntıları günümüze kadar kaybolmadan gelebilmiştir. Tiyatronun 16 adet oturmak için sırası bulunmaktadır. Bu kentte geçmişte Likya birliği üyesi olarak bilinmektedir. Kentin günümüze kadar ulaşan kalıntıları arasında; tiyatro kalıntıları, hamam, agora – stoa, sebastion, tapınak, kiliseler, çok fazla su sarnıçları, kenotaph ve nekropoller bulunmaktadır.

Rhodiapolis Antik Kenti
Rhodiapolis Antik Kenti
  1. Suluin Mağarası

Finike ilçesinde bulunan bu mağara Asya Kıtası’nın en derin mağarası olma özelliğine sahiptir. Girişi 80 metreyi bulur. Finike merkeze 1 kilometre uzaklıktadır. Antalya MağaralarıHalk arasında ki ismi  “ İncirli Mağarası “ dır. Tatlı su kaynaklarının doldurduğu ve içinde birçok sarkıt ve dikitlerin olduğu Suluin Mağarası daha önceleri kurak bir yermiş. Mağara derinliği 83 metreye kadar inmektedir. Kanallardan daha aşağıya doğru inildiğinde ise 45 metre derinliği olan büyük bir salona ulaşılmaktadır. Salonun duvarlarına baktığınız zaman travertenler, sarkıtlar ve diğer oluşumları çıplak gözle görebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucu salona giren ve çıkan birçok yan kollar tespit edilmiştir.

READ  Damlataş Mağarası : Türkiye'de Turizme Açılan İlk Mağara
Suluin Mağarası
Suluin Mağarası
  1. Kırkgöz Kemeri, Hasyurt

Hasyurt sınırları içinde yer alan Kırkgöz Kemeri 700 metre uzunluğuna sahiptir. Üzerinde ki kemer sayısı 41 olarak bilinmektedir. İki ayrı köprüden oluşan yapıt, Likya zamanında iki tane önemli kent konumunda olan Rhodiapolis ile Limyra’yı birbirine bağlamıştır. Daha sonraları ise bu iki önemli şehri daha uzak yerlere bağlayarak önemli bir rol üstlenmiştir.

Kırkgöz Kemeri, Hasyurt
Kırkgöz Kemeri, Hasyurt
  1. Gökbük Kanyonu

Antalya iline 14 kilometre bir uzaklıkta bulunan Gökbük Kanyonu bir doğa harikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kanyon çok az kişi tarafından bilinmektedir. Antalya Birçok doğa sporlarına uygunluğu ile ünlüdür. Kanyon aynı isimli köyde bulunmaktadır. Nesli tükenmekte olan birçok hayvanı burada görebilirsiniz. Trekking, yamaç paraşütü kano ve diğer doğa sporları yapılabilmektedir. Ayrıca balık tutmak gibi bir hobiniz varsa bunu rahatlıkla burada da yapabilirsiniz.

Gökbük Kanyonu
Gökbük Kanyonu

Antalya`da Gezilecek Başka Yerler İçin

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz